Kraków

Kto pocieszy pechowego Nosorożca?
Kraków od 1 roku

Kto pocieszy pechowego Nosorożca?

Reżyseria Lech Walicki na podstawie opowiadania „Kto z Was chciałby rozweselić
pechowego nosorożca?” autorstwa Leszka Kołakowskiego.

 

Komedia pomyłek? Farsa na pecha i niezgrabność? A może mądra opowieść o stawianiu czoła własnym niedoskonałościom (czy aby na pewno niedoskonałościom) i o tym, że nie wszystkie rady –choć często poczciwe –  muszą być mądre...


Przedstawienie o odkrywaniu własnej tożsamości dopełnia atrakcyjna plastyka, której głównym elementem jest postać nosorożca prawdziwych rozmiarów. Wyobraźnię widzów pobudzą też interesujące wizualizacje. To spektakl po części lalkowy, a po części aktorski. Dużymi jego atutami są wyrazista forma, mądry przekaz i dynamika opowieści. Rytmiczne piosenki i pomysłowa choreografia stanowią dodatkowo o atrakcyjności przedstawienia.


Pechowy Nosorożec to bajka o odpowiedzialności za własne marzenia, które nie zawsze należy realizować za wszelką cenę. Zawarte w przedstawieniu zagadnienia: dojrzewanie do samoakceptacji, poszukiwanie przyjaźni, częsta w młodym wieku samotność w grupie rówieśników to tematy bliskie niejednemu dziecku.


"Kto z was chciałby rozweselić pechowego nosorożca?" to bajka, którą profesor Leszek Kołakowski, wybitny polski filozof, napisał w latach 60. dla swojej kilkuletniej córki Agnieszki. Cenzura nie puściła jej wówczas do druku. Bajka przeleżała w szufladzie 20 lat. W 1986 roku ukazała się w drugim obiegu, wydana przez krakowską Oficynę Literacką, a dopiero w roku 2006 oficjalnie przez wydawnictwo Muchomor.

 

adaptacja i reżyseria: Lech Walicki
scenografia i multimedia: Małgorzata Zwolińska
choreografia: Jarosław Staniek
muzyka: Iga Eckert

 

Obsada:

Konferansjer, Osiłek: Jakub Popławski

Krystyna, Wróbel, Samolot, Marynarz: Diana Jędrzejewska

Agnieszka, Samolot, Marynarz: Maja Kubacka

Justyna, Samolot, Kapitan: Iwona Olszewska-Watemborska

Nosorożec: Lech Walicki

Nosorożec: Łukasz Rutkowski


spektakl dla widzów od najmłodszych lat
lektura: 1-3 kl. SP

Sala Kopułowa

Wydarzenia w Krakowie

Warto zobaczyć