Droga Pani Julio,
w tym okresie najważniejszy jest kontakt z twarzą i głosem (mową dorosłego). Dlatego grający miś jest bardzo nieodpowiednim pomysłem, tylko głos człowieka aktywuje wzorce artykulacyjne.
Aby stymulować funkcje wzrokowe może Pani zastosować karty do stymulacji (www.centrummetodykrakowskiej.pl), karty zmieniamy 3 razy dziennie, układając po obu stronach łóżeczka, przy głowie. Karty wykorzystujemy także do ćwiczeń skupiania wzroku w połączeniu z ćwiczeniami słuchania samogłosek i sylab (opis w instrukcji).
Może też Pani zastosować słuchanie, z wolnego pola (głośniki po obu stronach łóżeczka) wypowiedzi językowych Program Słucham i uczę się mówić - Samogłoski i wykrzyknienia, Wyrażenia dźwiękonaśladowcze (www.arson.pl).
Może Pani oczywiście czytać książeczki "Kocham czytać", wkrótce także przydadzą się: "Na wsi", "Na łące", "Pojazdy" www.centrummetodykrakowskiej.pl).
Ćwiczenia rozwojowe, dla dzieci od 3 miesiąca do 6 roku życia są opisane w książce "Wczesna interwencja terapeutyczna" - www.we.pl
Stymulacja rozwoju własnego dziecka, nie tylko jest przyjemnością dla dorosłego, buduje więź emocjonalną, ale także daje podwaliny pod rozwój inteligencji. Dla inspiracji warto zobaczyć na stronie Centrum Metody Krakowskiej jak ćwiczy mały Tytus.
Serdecznie pozdrawiam
Jagoda Cieszyńska
Komentarze