Warszawa

Porady naszych Ekspertów

Rozwój dziecka

Witam,

mój synek ma już ponad 3 miesiące - urodził się 22 stycznia 2015 roku. Już w 2 miesiącu zaczynał ładnie trzymać główkę (na brzuszku już mu główka nie spada). Potrafi też już sam się obracać z brzuszka na plecy. Od pary tygodni zaczyna się sam podnosić do siadania - łapie za nasze ręce, ubrania, a nawet za łańcuszek... itp. i sam się podnosi. Jak jest w leżaczku bujaczku albo w foteliku samochodowym jest taka sama sytuacja - cały czas się spina (jak do robienia brzuszków) i próbuje się podnieść do siadu. Ostatnio też zauważyłam, że jak jest w pozycji leżącej na pleckach to tak się odpycha nóżkami jakby chciał zrobić mostek, ogólnie jest bardzo silnym dzieckiem. W związku z powyższym moje pytanie: Czy nie jest dla niego za wcześnie na tego tylu próby siadania, zwłaszcza jeśli chodzi o kręgosłup i czy nie trzeba ograniczać mu tych sytuacji, w których tak zawzięcie stara się już usiąść?

Z góry dziękuję za odpowiedz,
Katarzyna

Witam,

 

rozwój dziecka przebiega zazwyczaj według typowego schematu, jednak czas osiągania poszczególnych jego etapów jest dość indywidualny. Bywają dzieci, które zdobywają pewne umiejętności dość późno lub bardzo wcześnie, ale najczęściej i jedne i drugie są zdrowe. Z Pani opisu wynika, że synek jest dość "wyrywny" i myślę, że nie jest to powód do zmartwienia. Ocenić jedynie należy, czy jego rozwój neurologiczny jest prawidłowy, czy np. napięcie mięśniowe i odruchy  mieszczą się w normie wiekowej. Zapewne tak jest. Pozostaje zatem zaakceptować stan rzeczy i cieszyć się rozwojem dziecka. A co do ograniczeń, to sugeruję nie stymulować go dodatkowo, ale też w sztuczny sposób nie ograniczać, zazwyczaj i tak nic z tego nie wychodzi. Proszę zaufać naturze, skoro "pnie się w górę", to znaczy, że przyszedł jego czas.

 

Pozdrawiam,

Grzegorz Wasążnik

Zobacz inne porady w tematyce: siadanie, rozwój mięśni

Lubisz CzasDzieci.pl?  Polub nas na Facebooku!

Komentarze


Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie. Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu. Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.

Przeczytaj również

Warto zobaczyć