Warszawa

Porady naszych Ekspertów

Brak szkliwa na dolnych jedynkach

Witam,

moja 6,5 letnia córka ma brak szkliwa na wyrastającym zębie
stałym (dolna jedynka). Podobnie wyglądały jedynki górne-mleczaki. Zanim
wyrosły wyglądały jakby "coś na nich było". Po lapisowaniu zęby zrobiły
się czarne. Próchnica zaatakowała 4 zęby trzonowe.

Córka urodziła się z wadą nerek. W wieku 3 tygodni zachorowała na zapalenie oskrzeli oraz miała bakterie w moczu. Otrzymała wtedy dużo antybiotyków. W wieku 2,5 miesiąca przeszła operację usunięcia części nerki i niedrożnego
moczowodu. W wieku 4 lat miała szkarlatynę, paciorkowca i ok. 8 angin
- na to wszystko również otrzymywała bardzo dużo antybiotyków. Usunięto jej 3 migdał, ale mimo to często choruje i najczęściej otrzymuje antybiotyk. Czy przyjmowanie tak często antybiotyków ma wpływ na brak szkliwa, czy to może być choroba genetyczna. Jak to leczyć? W tej chwili wychodzi jej górna jedynka. Proszę o poradę, co mam robić, żeby pozostałe zęby były zdrowe.

Małgorzata
Joanna Rąpała - Stomatolog dziecięcy

Joanna Rąpała

Stomatolog dziecięcy

Odpowiedź:

Witam,

 

może to być wada genetyczna lub powikłanie po stosowaniu antybiotyków.
Obie przyczyny są możliwe. W chwili obecnej proszę zadbać o jak najlepszą higienę jamy ustnej - szczotkowanie pastą z fluorem 1400ppm 3x dziennie, nic dentystyczna, płyn profilaktyczny, fluoryzacja domowa 1 x tydzień - żel Elmex lub inny do kupienia w aptece, regularne wizyty u dentysty co 4 miesiące, dostępny w aptece preparat junical zęby do stosowania doustnie.


Uszkodzenie szkliwa leczy się objawowo, tzn. uzupełnia się jego brak
materiałem wypełnieniowym bądź stosuje korony protetyczne.


Pozdrawiam,
Joanna Rąpała

 


Lubisz CzasDzieci.pl?  Polub nas na Facebooku!

Komentarze

Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie. Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu. Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.
a

Przeczytaj również

Warto zobaczyć

Z dniem 25 maja 2018 r. rozpoczyna obowiązywanie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane popularnie jako "RODO"). Pragniemy poinformować cię iż dbamy o twoją prywatność i bezpieczeństwo twoich danych. Stosujemy się do zasady minimalizacji zbieranych danych. Strona czasdzieci.pl używa plików cookie by świadczyć Państwu usługi na najwyższym poziomie. Możecie Państwo w każdej chwili zmienić ustawienia cookie swojej przeglądarki. Więcej informacji oraz przysługujące ci prawa znajdziesz w naszej Polityce prywatności. Zamknij (×)