Warszawa

Porady naszych Ekspertów

Ropień przy zębie mlecznym

Witam,

jakiś czas temu nasz 4-letni synek podczas upadku, uderzył ząbkami w podłogę. Po pewnym czasie jedna z górnych jedynek ściemniała. Nieco później nasz mały zaczął się uskarżać na ból tego ząbka. Na wizycie u pani stomatolog oczyszczono go, po czym zatruto. Przy kolejnej wizycie okazało się, że najlepszym rozwiązaniem będzie nie zamykać tego ząbka, a moim zadaniem było przepłukiwanie go od wewnątrz solą fizjologiczną przy użyciu małej strzykawki z igiełką. Niestety po pewnym czasie na dziąśle nad zębem utworzył się bąbel. To był ropień. Na kolejnej wizycie u dentysty został on oczyszczony, rozwiercono ząbek jeszcze bardziej i zostawiono dziurę na tyle dużą, żeby ropa miała swobodne ujście (wspomnę, że za każdym razem zabieg odbywa się przy użyciu sedacji, ze względu na brak większej współpracy dziecka z lekarzem). Mnie miało to tym samym ułatwić wypłukiwanie go z resztek jedzenia gromadzącego się po jedzeniu. Powiedziano nam, że jeśli ropień będzie się wznawiał, to konieczne będzie usunięcie ząbka. Niestety dziś wieczorem podczas szczotkowania zaobserwowałam ponowny bąbel na dziąśle. Pewnie czeka nas kolejna wizyta u pani stomatolog. Pytanie tylko, co dalej? Czy faktycznie wskazane byłoby podanie antybiotyku, o którym już na forum wspominano? Czy wystarczy ponownie ropień oczyścić i zostawić ząbek otwarty? Proszę o wypowiedź. Sylwia
Joanna Rąpała - Stomatolog dziecięcy

Joanna Rąpała

Stomatolog dziecięcy

Odpowiedź:

Witam,


jeśli stan zęba powoduje nawracanie stanów zapalnych wskazane jest podanie antybiotyku, o czym decyduje lekarz prowadzący po ocenie ogólnego stanu dziecka, oraz najprawdopodobniej będzie konieczne usunięcie tego zęba. Nawracające stany zapalne mogę wpływać negatywnie na ogólne zdrowie dziecka oraz mogą spowodować uszkodzenie zawiązka zęba stałego.

 

Joanna Rąpała

Zobacz inne porady w tematyce: ząb mleczny, ropień, stan zapalny

Lubisz CzasDzieci.pl?  Polub nas na Facebooku!

Komentarze


Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie. Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu. Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.
a

Przeczytaj również

Warto zobaczyć

Z dniem 25 maja 2018 r. rozpoczyna obowiązywanie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane popularnie jako "RODO"). Pragniemy poinformować cię iż dbamy o twoją prywatność i bezpieczeństwo twoich danych. Stosujemy się do zasady minimalizacji zbieranych danych. Strona czasdzieci.pl używa plików cookie by świadczyć Państwu usługi na najwyższym poziomie. Możecie Państwo w każdej chwili zmienić ustawienia cookie swojej przeglądarki. Więcej informacji oraz przysługujące ci prawa znajdziesz w naszej Polityce prywatności. Zamknij (×)