Warszawa

Porady naszych Ekspertów

Język między zębami

Dzień dobry!
Mój 2,5-letni synek ma opóźnioną mowę i komunikację. Rozpoczęliśmy terapię, ale martwi mnie dodatkowo jego nawyk trzymania języka między zębami - nie podczas mówienia, ale podczas zabawy czy wykonywania różnych czynności. Z czym może być to związane i przede wszystkim jak temu zaradzić?

Z góry dziękuję za podpowiedź.
Kamila
dr Alicja Kabała - logopeda, logopeda medialny

dr Alicja Kabała

logopeda, logopeda medialny

Odpowiedź:

Droga Pani Kamilo,

nawyk wysuwania języka może być spowodowany różnymi czynnikami. Może mieć podłoże zarówno anatomiczne jak i funkcjonalne (np. przerost języka, wady zgryzu, wiotkość mięśnia okrężnego ust, przerost migdałków). Niektóre alergie powodują obrzęk błony śluzowej utrudniając oddech przez nos, co skutkuje oddychaniem przez usta, jak rownież wysuwaniem języka.
Nie pisze Pani, jaka jest przyczyna opóźnienia rozwoju językowego synka. Niektóre zaburzenia rozwojowe związane są ze zmianami anatomicznymi i fizjologicznymi.
Sugerowałabym więc na początek wizytę u laryngologa, aby sprawdzić, czy przyczyną nie jest np. przerost trzeciego migdałka.

Serdecznie pozdrawiam
Alicja Kabała

Zobacz inne porady w tematyce: wysuwanie języka, opóźnienie rozwoju języka

Lubisz CzasDzieci.pl?  Polub nas na Facebooku!

Komentarze

Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie. Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu. Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.
a

Przeczytaj również

Warto zobaczyć

Z dniem 25 maja 2018 r. rozpoczyna obowiązywanie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane popularnie jako "RODO"). Pragniemy poinformować cię iż dbamy o twoją prywatność i bezpieczeństwo twoich danych. Stosujemy się do zasady minimalizacji zbieranych danych. Strona czasdzieci.pl używa plików cookie by świadczyć Państwu usługi na najwyższym poziomie. Możecie Państwo w każdej chwili zmienić ustawienia cookie swojej przeglądarki. Więcej informacji oraz przysługujące ci prawa znajdziesz w naszej Polityce prywatności. Zamknij (×)