Warszawa

Porady naszych Ekspertów

Myślenie abstrakcyjne

Witam,
Jeśli dziecko nazywa czynności, mówi to co widzi poprzez bardzo proste zdania, to jest to myślenie obrazowe? Bawi się tematycznie, komentuje co robią postacie, np. pan wsiada, jedzie do stołu, pan wysiada - jakie to jest myślenie?
Kiedy mogę stwierdzić, że dziecko rozwija myślenie abstrakcyjne? Kiedy zacznie zadawać pytania?

pozdrawiam
Agnieszka
Prof. Jagoda Cieszyńska - Psycholog, logopeda

Prof. Jagoda Cieszyńska

Psycholog, logopeda

Odpowiedź:

Droga Pani Agnieszko,

Myślenie abstrakcyjne budowane jest poprzez system językowy, w którym pojawiają się słowa, które mówią o rzeczywistości, której nie można dotknąć. A więc jeśli dziecko mówi: smutno mi, kocham cię, nie lubię deszczu to używa abstrakcyjnego języka. Oczywiście pytanie "dlaczego?" jest ważnym etapem rozwoju myślenia i jest znakiem, że dziecko potrafi oderwać się od tego, co bezpośrednio jest dostępne jego percepcji i potrafi myśleć o rzeczach wyimaginowanych.
Zabawa tematyczna, odtwarzająca doświadczenia dziecka pozostaje na poziomie myślenia obrazowego.


Serdecznie pozdrawiam
JAgoda Cieszyńska

Zobacz inne porady w tematyce: myślenie abstrakcyjne, rozwój

Lubisz CzasDzieci.pl?  Polub nas na Facebooku!

Komentarze

Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie. Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu. Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.

Przeczytaj również

Warto zobaczyć

Z dniem 25 maja 2018 r. rozpoczyna obowiązywanie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane popularnie jako "RODO"). Pragniemy poinformować cię iż dbamy o twoją prywatność i bezpieczeństwo twoich danych. Stosujemy się do zasady minimalizacji zbieranych danych. Strona czasdzieci.pl używa plików cookie by świadczyć Państwu usługi na najwyższym poziomie. Możecie Państwo w każdej chwili zmienić ustawienia cookie swojej przeglądarki. Więcej informacji oraz przysługujące ci prawa znajdziesz w naszej Polityce prywatności. Zamknij (×)