Kraków

Porady naszych Ekspertów

Rozwój dziecka

Chciałabym zasięgnąć opinii Pani doktor, ponieważ synek był badany przez dwóch neurologów i usłyszałam dwie różne opinie. Opiszę przypadek.

Synek urodził się w terminie, choć wg moich dokładnych obliczeń 37 tyg, ale wg okresu i małego USG w 40 tyg. Dostał 8 pkt -1 za napięcie mięśnie, -1 za odruchy. W pierwszym tygodniu nie chciał jeść, pomimo że waga urodzeniowa 3800. Bardzo dużo spał, okresy czuwania były bardzo krótkie, jadł przez sen oczywiście butelkę. O piersi nie było mowy. Dostaliśmy skierowanie do neurologa.

W wieku 15 dni konsultacja neurologiczna: dziecko wiotkie, odruch chwytny + w kółeczku i =, pr. trakcji brak, nap obwodowe obniżone, odr. głębokie +=. Pani doktor zaleciła rehabiltacje.
Pani pediatra skierowała nas do CZD. Wynik badania usg ciemiączkowe w wieku 4 tyg układ komorowy symetryczny, nieznacznie poszerzony. Głębokość komór bocznych mózgu: prawa 3,8 mm, lewa 2,7 mm. Rogi czołowe zaokrąglone. Sploty naczyniaste obu komór pogrubiałe o nierównych zarysach. IVH I/II. Tkanka mózgowa bez zmian ogniskowych o cechach niedojrzałości. Heperechogenne obszary okołokomorowe. Przestrzeń podtwardówkowa nieposzerzona.
Pani neurolog w CZD nie zaleciła powtórnego badania. Stwierdziła, że dziecko nie jest wiotkie, rehabilitacja nie wymagana. Konsultacja neurologiczna: nieznacznie obniżony wywiad płodowo-okołoporodowy, bardzo dyskretne zmiany w USG mózgu. Dziecko reaguje na światło i dźwięki, nerwy czaszkowe bez zmian. Ruchy spontaniczne żywe, symetryczne, napięcie mięśniowe nieznacznie obniżone z przewagą kończyn dolnych, odruchy głębokie obecne, symetryczne. Przy trakcji hipotonia osiowa. Moro obecny, nadmierny. Symetryczny odruch Galanta. Odruch Landaua I faza. Słaby odruch automatyczny i pełzanie.

Ponowna wizyta u Pani neurolog w rejonie w wieku 8 tyg. która zaleciła rehabilitację. Stwierdziła, że z USG mózgu wynika że mogą być problemy. Nie wyjaśniła jednak jakie i kazała powtórzyć USG mózgu, poddała nawet w wątpliwość opinie z CZD.

II usg mózgu w wieku 11 tyg tkanka mózgowa bez zmian ogniskowych, układ komorowy mózgu : Róg czołowy komory bocznej prawej głęgokości 6,4mm lewej 6,1 mm rogi potyliczne nieposzerzone. Komora III i IV nieposzerzone Sploty naczyniowe komór bocznych nieposzerzone, symetryczne. Przestrzeń płynowa podtwardówkowa prawa 2,2 mm lewa 2,2 mm nieposzerzone. Szczelina pośrodkowa mózgu nieprzemieszczone, nieposzerzona.

W chwili obecnej synek ma równo 3 mce nie podnosi główki z leżenia na plecach, ale bardzo silnie odchyla w leżeniu na brzuszku. Bardzo często uśmiecha się, gaworzy, nadal dużo śpi, je też dużo tylko w 1 tyg były z tym problemy, główkę kładł tylko na lewą stronę, ale jest poprawa coraz częściej kładzie na prawą. Chodzę z nim na rehabilitację metodą NDT Bobath. Pani doktor która go rehabilituje powiedziała, że powinien trzymać nóżki i rączki złączone na brzuszku. On rączkami czasami się bawi, ale nie za często, a nóżki próbuje zarzucać na brzuszek, ale ich tam nie trzyma.

Mam pytanie odnośnie wyniku II USG. Co to oznacza? Czy trzeba je jeszcze powtarzać. Czy coś wskazuje na to, że mogą być problemy w rozwoju dziecka? Czy dziecko trzeba rehabilitować? Przepraszam, że taki długi ten post wyszedł i bardzo proszę o odpowiedź.
 Dr n. med. Adrianna Wilczek - Specjalista neurologii dziecięcej

Dr n. med. Adrianna Wilczek

Specjalista neurologii dziecięcej

Odpowiedź:

Witam,
skoncentruje się na odpowiedzi - do poszczególnych zagadnień.
Punkt pierwszy - rehabilitacja bezwzględnie.
Punkt drugi - kontrola USG głowy - jeśli nie będzie szybkiego przyrostu
jego obwodu i innych niepokojących objawów - ok.6 miesiąca życia.
Punkt trzeci - okresowa kontrola neurologiczna.
I dużo kontaktu fizycznego - dotyk, dużo rozmów (torowanie rozwoju mowy) i ....miłości.


Pozdrawiam ciepło
dr n.med.Adriana Wilczek


Myślę, że ewolucja w USG i rehabilitacja są pozytywnym objawem, co do
perspektywy przyszłości, ale proszę pamiętać nie badałam dziecka!

Zobacz inne porady w tematyce: USG, rehabilitacja

Lubisz CzasDzieci.pl?  Polub nas na Facebooku!

Komentarze

Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie. Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu. Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.

Przeczytaj również

Warto zobaczyć