aa
a
aKocie przepisy i nie tylko, czyli co słychać u Hello Kitty i jej przyjaciół?

Warszawa

Porady naszych Ekspertów

Rezygnacja z powtarzania i utrwalania dźwięku w izolacji

Szanowna Pani Profesor! Często przestrzega Pani przed nakłanianiem dzieci do powtarzania pojedynczych głosek, sugerując od razu czytanie sylabami - rozumiem, że w takim razie również w praktyce logopedycznej powinno się tego unikać (pomimo zaleceń, które znaleźć można w nieomal każdej fachowej literaturze: wywołanie głoski, utrwalenie jej w izolacji, sylabach, itd) i od razu po wywołaniu głoski logopeda powinien przechodzić do utrwalania jej w sylabach i logotomach? Chciałabym zapytać także gdzie mogłabym znaleźć informacje o prowadzonych przez Panią Profesor warsztatach i szkoleniach? Pozdrawiam serdecznie

Pytanie przysłała pani Karolina
Prof. Jagoda Cieszyńska - Psycholog, logopeda

Prof. Jagoda Cieszyńska

Psycholog, logopeda

Odpowiedź:

Droga Pani Karolino,

rzeczywiście więszość kalsycznej literatury logopedycznej zaleca wywoływanie głosek w izolacji. Jednakże w percepcji nie są one dostępne w izolacji, dlatego zalecam także taki sposób pracy nad artykulacją. A więc nawet tzw. wywoływanie głoski powinno dokonywać się w sylabie.
Moją książkę "Metody wywoływania głosek" można znaleźć na stronie www.arson.pl a informacje o warsztatach na stronie www.we.pl.

Serdecznie pozdrawiam
Jagoda Cieszyńska

Zobacz inne porady w tematyce: czytanie sylabami

Lubisz CzasDzieci.pl?  Polub nas na Facebooku!

Komentarze


Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie. Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu. Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.
a

Przeczytaj również

Warto zobaczyć

Z dniem 25 maja 2018 r. rozpoczyna obowiązywanie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane popularnie jako "RODO"). Pragniemy poinformować cię iż dbamy o twoją prywatność i bezpieczeństwo twoich danych. Stosujemy się do zasady minimalizacji zbieranych danych. Strona czasdzieci.pl używa plików cookie by świadczyć Państwu usługi na najwyższym poziomie. Możecie Państwo w każdej chwili zmienić ustawienia cookie swojej przeglądarki. Więcej informacji oraz przysługujące ci prawa znajdziesz w naszej Polityce prywatności. Zamknij (×)