Śląsk

Porady naszych Ekspertów

Stopa końsko-szpotawa

Dobry wieczór,
Jestem mamą bliźniaczek, które urodziły się w 29 tyg ciąży. Jedna z córeczek ma stopę końsko-szpotawą. Lecz nie tylko. Ma przykurcz paluszków u tej nóżki. Po masażu paluszków są luźne, nawet przy przewijaniu kiedy ją dotykam puszcza napięcie na chwilkę. Malutka miała 5 gipsów po wyjściu ze szpitala, potem miała mieć Achillesa, nie zgodziłam się. Jeździliśmy na rehabilitację, potem do ortopedy, stwierdził, że tylko gips. Miała założonych 6 gipsów z czego 2 zaraz spadły na drugi dzień. Nóżka wróciła zaraz do ułożenia z ciąży... Jeździmy na rehabilitację. Pierwsze badanie emg wyszło ok, drugie po 2 miesiącach - brak przewidzenia w strzałkowym... Nie wiem co mam robić, czy gips nie pogorszy unerwienia... Chciałabym przyjechać na konsultacje. Co mam robić? Czy według pani doktor są możliwe łuski czy musi być gips? Czy musi być konsultacja ortopedy? Kto ma zadecydować co dalej? Neurolog czy ortopeda? Czy byłaby możliwość konsultacji ortopedycznej i neurologicznej od razu. Dziękuję.
Marzena

Odpowiedź:

 

Witam Pani Marzeno,
Wrodzona stopa końsko-szpotawa jest złożonym, trójpłaszczyznowym zniekształceniem, które jest skutkiem zaburzeń rotacyjnych (obrotowych) i torsyjnych (skrętnych) kości stopy. Dochodzi do znacznego skrócenia tkanek miękkich m.in. więzadła piętowo-strzałkowego, skokowo-strzałkowego tylnego oraz troczka górnego mięśni strzałkowych - co uniemożliwia korekcję przemieszczeń kości stopy. W związku z tym w większości przypadków jedynym skutecznym leczeniem są redresje gipsowe, a często również podskórne podcięcie ścięgna Achillesa metodą Ponsetiego (które tak naprawdę nie jest traktowane jako operacja, ale usunięcie przeszkody w leczeniu redresyjnym), jak również inne zabiegi operacyjne. W związku z charakterem schorzenia jedynym kompetentnym specjalistą zajmującym się jego leczeniem- zarówno zachowawczym - gipsy, łuski, szyna Denis- Brown’a, jak i operacyjnym jest lekarz specjalista ortopedii dziecięcej. Do różnych typów stopy końsko- szpotawej (a jest ich IV) są odpowiednie algorytmy postępowania. Polecałabym więc stosować się do zaleceń ortopedy, który jest też w stanie ocenić czynność mięśni unerwianych przez n. strzałkowy (w Krakowie polecam dr Jerzego Sułko). Przy prawidłowo prowadzonym leczeniu gipsami nie powinno dojść do zaburzeń unerwienia, jest się w stanie uzyskać prawidłową korekcję stopy przed rozpoczęciem samodzielnego chodzenia. Obciążanie stóp podczas chodzenia jest czynnikiem modelującym kościec stopy, przy prawidłowym obciążaniu również palce nie będą ulegać przykurczowi. Po uzyskaniu pełnej korekcji stosuje się ortezy i odpowiednie ćwiczenia - faza utrzymania korekcji.
 
Pozdrawiam,
Małgorzata Szmurło

Lubisz CzasDzieci.pl?  Polub nas na Facebooku!

Komentarze

Co zrobić jeśli dziecko w wieku 10 lat ma niewielką wadę stopy końsko-szpotową ?

dodany: 2014-02-09 16:36:39, przez: Marta

Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie. Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu. Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.

Przeczytaj również

Warto zobaczyć