Kraków

Porady naszych Ekspertów

Ułamany ząbek

Witam,
Moja córka gdy miała prawie 2 i pół roczku nadłamała górną jedynkę. Byłam z nią u stomatologa i stwierdził, że nie trzeba nic z tym robić i ząbek sam się odłamie, a nerw uschnie i nie będzie boleć. Po dwóch latach ta połówka ząbka, która została, po prostu znikła, tak jakby spróchniała do samego dziąsła i ma kolor brązowy. Do tego po całym tym urazie dziąsło jest jakby spuchnięte na stałe. W związku z całym tym zdarzeniem mam pytanie, bo moja córka obecnie ma 5 lat, czy urośnie jej stały ząbek, i czy trzeba zrobić jakieś dodatkowe badania?

Urszula
Joanna Rąpała - Stomatolog dziecięcy

Joanna Rąpała

Stomatolog dziecięcy

Odpowiedź:

 

Witam,
Ząb powinien być zabezpieczony zaraz po urazie. W tej chwili należy zadbać o to, aby w miejscu gdzie ma pojawić się stały ząb nie było stanu zapalnego, co może się w tym przypadku wiązać z koniecznością usunięcia kikuta starego zęba. Jest konieczna wizyta u specjalisty pracującego z dziećmi, aby zadecydował jak traktować kikut. Może tak być, że uraz uszkodził zawiązek zęba stałego, mógł spowodować jego przemieszczenie, wbicie - wszystko zależy od tego jaki był uraz. Jeśli niepokoi Panią ta okolica proszę zapytać lekarza o możliwość zrobienia zdjęcia radiowizjograficznego w celu oceny położenia stałego zęba.
 
Pozdrawiam,
Joanna Rąpała
Zobacz inne porady w tematyce: złamany ząb, zęby mleczne, zęby stałe, kikut, opuchlizna

Lubisz CzasDzieci.pl?  Polub nas na Facebooku!

Komentarze


Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie. Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu. Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.
a

Przeczytaj również

Warto zobaczyć

Z dniem 25 maja 2018 r. rozpoczyna obowiązywanie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane popularnie jako "RODO"). Pragniemy poinformować cię iż dbamy o twoją prywatność i bezpieczeństwo twoich danych. Stosujemy się do zasady minimalizacji zbieranych danych. Strona czasdzieci.pl używa plików cookie by świadczyć Państwu usługi na najwyższym poziomie. Możecie Państwo w każdej chwili zmienić ustawienia cookie swojej przeglądarki. Więcej informacji oraz przysługujące ci prawa znajdziesz w naszej Polityce prywatności. Zamknij (×)