Warszawa

Porady naszych Ekspertów

Kontrola główki u noworodka

Dzień dobry. Moja córeczka ma 3,5 m-ca, kiedy bierzemy ją na rączki macha główką na boki i odchyla do tyłu, cały czas trzeba ją asekurować. Kiedy leży i próbuję podciągnąć ja do pionu główkę zostawia z tyłu w ogóle nie próbuje jej dźwignąć. Zauważyłam, że zdarza się jej podczas leżeniu na boku odchylić główkę do tyłu. Staram się układać ją często na brzuszku, ale nie jest to ulubiona jej pozycja więc nie trwa to leżenie długo. Co Pani sądzi na ten temat. Ponieważ mieszkam za granicą, a w Polsce będę w lipcu czy powinnam to wcześniej konsultować z lekarzem czy poczekać ? Z góry dziękuję za odpowiedz.

Pytanie przysłała pani Iwona
 Dr n. med. Adrianna Wilczek - Specjalista neurologii dziecięcej

Dr n. med. Adrianna Wilczek

Specjalista neurologii dziecięcej

Odpowiedź:

Szanowna Pani,
niewątpliwie warto córcie pokazać neurologowi dziecięcemu. On zapewne podejmie kroki w sensie stosownej diagnostyki i jak sadzę leczenia przede wszystkim szybkiej rehabilitacji. Do czasu wizyty proszę układać dziecko dużo na brzuszku z aktywnym podporem (rączki pod klatkę piersiową, jeśli się uda na przedramionach - tak, aby unosiła główkę wysoko. Zachęcać, aby polubiła te pozycję (mata, zabawa) i przestać (przynajmniej kilkakrotnie w ciągu dnia na choćby na bardzo krótki czas) asekurować położenie głowy przez podtrzymywanie jej z tyłu, jednocześnie zachęcając do aktywności - bodźce wokół, tak aby wyciągała główkę i próbowała się rozglądać.
Mam nadzieję, iż działa tu powszechny mechanizm (mnóstwo rodziców ma z tym problemem) niechęć do leżnia na brzuchu powoduje zmianę pozycji (bo płacze) i czynności asekuracyjne - aby główka nie opadła.
Czasami wystarcza konsekwentna postawa rodziców, ale nigdy przymus, tylko miła zabawa. Zachęcanie dziecka przez przyjemną atmosferę, atrakcje przez zabawki podsuwane w czasie ułożenia na brzuszku etc. I oczywiście twarde podłoże !!!
Ale bez wizyty nie może się objeść.

Ciepłe pozdrowienia
dr Ada

Pani Córeczka to już niemowlę a nie noworodek .

Zobacz inne porady w tematyce: trzymanie główki, rehabilitacja

Lubisz CzasDzieci.pl?  Polub nas na Facebooku!

Komentarze

Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie. Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu. Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.
a

Przeczytaj również

Warto zobaczyć

Z dniem 25 maja 2018 r. rozpoczyna obowiązywanie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane popularnie jako "RODO"). Pragniemy poinformować cię iż dbamy o twoją prywatność i bezpieczeństwo twoich danych. Stosujemy się do zasady minimalizacji zbieranych danych. Strona czasdzieci.pl używa plików cookie by świadczyć Państwu usługi na najwyższym poziomie. Możecie Państwo w każdej chwili zmienić ustawienia cookie swojej przeglądarki. Więcej informacji oraz przysługujące ci prawa znajdziesz w naszej Polityce prywatności. Zamknij (×)