Warszawa

Porady naszych Ekspertów

Mowa 5-latka

Mój synek właśnie skończył 5 lat. W przedszkolu badał ich logopeda i stwierdził u niego brak głoski L, oraz zastępstwa rozwojowe - brak głosek szeregu szumiącego (sz, ż, cz, dż) oraz głoski r. Czy są to poważne wady wymowy? Oczywiście zalecono mu terapie logopedyczną, ale wizyty u logopedy kosztują :) Jak można ćwiczyć z nim w domu? Proszę o poradę.
Sylwia
Prof. Jagoda Cieszyńska - Psycholog, logopeda

Prof. Jagoda Cieszyńska

Psycholog, logopeda

Odpowiedź:

Droga Pani Sylwio,

ponieważ Synek rozpoczął już naukę w klasie zerowej radzę ćwiczyć w domu, bo brak realizacji głosek dziąsłowych wpłynie negatywnie na naukę czytania i pisania. Może Pani ćwiczyć w domu sama, ważna jest konsekwencja i systematyczność. Codziennie około 30 minut.
- Słuchanie W SŁUCHAWKACH płyty "Trudne głoski" - www.arson.pl -
płytka kosztuje jedynie 20 złotych i za pół roku dziecko opanuje
prawidłową artykulację,
- Powtarzanie i czytanie sylab zawierających głoski szeregu szumiącego i r - w
formie zabawy realizowane jest to z wykorzystaniem zeszytów z serii "Kocham czytać" - www.we.pl.
Serdecznie pozdrawiam
JAgoda Cieszyńska

Zobacz inne porady w tematyce: brak głoski, trudne gloski, zastępstwa rozwojowe

Lubisz CzasDzieci.pl?  Polub nas na Facebooku!

Komentarze

SYN MA 6 LAT I NIE WYMAWIA LITERY K. WIZYTY U LOGOPEDY CO 2-TYGODNIE OD 2LAT NIE POMAGAJĄ. JAKIE MOGĘ WYKONYWAĆ W DOMU DODATKOWE ĆWICZENIA ABY MU POMÓC?

dodany: 2015-01-09 13:28:12, przez: JOANNA

Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie. Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu. Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.

Przeczytaj również

Warto zobaczyć

Z dniem 25 maja 2018 r. rozpoczyna obowiązywanie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane popularnie jako "RODO"). Pragniemy poinformować cię iż dbamy o twoją prywatność i bezpieczeństwo twoich danych. Stosujemy się do zasady minimalizacji zbieranych danych. Strona czasdzieci.pl używa plików cookie by świadczyć Państwu usługi na najwyższym poziomie. Możecie Państwo w każdej chwili zmienić ustawienia cookie swojej przeglądarki. Więcej informacji oraz przysługujące ci prawa znajdziesz w naszej Polityce prywatności. Zamknij (×)