Warszawa

Porady naszych Ekspertów

Płaskie, wklęsłe brodawki

Witam,
Jestem w 33tc i już myślę o karmieniu mojego maleństwa. Przy pierwszym dziecku (2 lata temu) kiepsko sobie poradziłam. Była to dla mnie straszna przygoda. Przede wszystkim dlatego, że jak zauważyłam moje brodawki są jakieś dziwne :) Karmiące mamy z tego co widziałam maja brodawki dość spore i sterczące. Przypominają mi zawsze takie przysłowiowe "wentle" :) Dzidziuś ma za co i jak złapać. Ze mną tak nie jest. W lewej piersi (która jest mniejsza zdecydowanie od prawej) jeszcze jest w miarę, natomiast w prawej jest taka spłaszczona i jakby rozciągnięta. Po prostu taka byle jaka. Martwi mnie to, bo bardzo bym chciała maluszka karmić, a martwię się, że skończy się tak jak poprzednio. Mały nie umiał w ogóle złapać tej brodawki. Bardzo się denerwował, a jak już się udało to zaraz mu wypadała. Sprawiłam sobie nakładki korygujące z Medeli, nosze je tak jak w opisie zalecają. Czy to mi w czymś pomoże? Jak Pani myśli? Czy są ewentualnie jeszcze jakieś sprawdzone sposoby żeby sobie jakoś poradzić z tymi brodawkami?

Ewa
Natalia Raczkowska - Doradca laktacyjny

Natalia Raczkowska

Doradca laktacyjny

Odpowiedź:

 

Witam, gratuluję kolejnej ciąży. Pozostaje mieć nadzieje, że dziecko nie będzie wiedziało jaki kształt musi mieć idealna brodawka i poradzi sobie z tym co ma ;) 
Myślę, że pomysł z muszlami jest bardzo dobry. 
W czasie porodu zadbałabym bardzo o pierwszy kontakt i karmienie piersią już na sali porodowej, tak jak przewiduje to najnowszy standard. W swoim planie porodu proszę uwzględnić to życzenie. 
Proszę też nie słuchać "życzliwych" osób, które będą oceniać brodawki, a uwierzyć w to, że są dla Pani dziecka najlepsze. 
Może Pani tuż przed karmieniem wyciągać brodawki laktatorem lub strzykawką. Musi Pani obciąć tą część strzykawki gdzie doczepia się igłę, a tłok strzykawki wyjąć i przełożyć w powstałą nową dziurę. Tą stroną ze skrzydełkami dostawić do piersi i wyciągać tłok strzykawki. Może się też Pani zaopatrzyć w specjalne urządzenie do wyciągania brodawek. Niestety jest ono dość kosztowne. 

Po porodzie może też Pani wykonywać ćwiczenia Hoffmana. Należy uchwycić dwoma palcami brodawkę i rozciągać ją delikatnie w przeciwnych kierunkach, 2–3 razy dziennie, po 10 ruchów w każdą stronę.

Proszę też pamiętać o wygodnej pozycji do karmienia, szczególnie pozycja spod pachy może być przydatna. 
Jeżeli nic nie pomoże, to może należy pomyśleć nad nakładkami do karmienia na jakiś czas. 
W tej sytuacji polecam kontakt z doradcą laktacyjny, który obejrzy piersi i pomoże w wyborze najlepszej opcji. 
Pozdrawiam
Natalia Raczkowska 

 

Zobacz inne porady w tematyce: karmienie piersią

Lubisz CzasDzieci.pl?  Polub nas na Facebooku!

Komentarze


Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie. Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu. Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.

Przeczytaj również

Warto zobaczyć