Warszawa

Porady naszych Ekspertów

Jakie lekarstwa niszczą zęby?

U mojej obecnie czteroletniej córki od dwóch lat na ząbkach pojawiały się brązowe plamy przypominające kamień. Plamy te były koloru "kawy z mlekiem" (nie czarne!) i po jakimś czasie wiele ząbków miało zniszczone szkliwo, a górna dwójka i jedynka ukruszyły się. Córka nie chciała w żaden sposób współpracować ze stomatologiem. Dopiero niedawno pozwoliła na przegląd i ku mojemu zdziwieniu dentystka powiedziała, że to nie jest próchnica tylko zęby sa prawdopodobnie zniszczone przyjmowanymi przez dziecko lekarstwami. Córka nie przyjmuje na stałe żadnych lekarstw, ale kilka razy brała już antybiotyk na zapalenie oskrzeli. Nie podajemy jej też "profilaktycznie" żadnych "witaminek" itp. Jakie lekarstwa mogły wywołać aż tak straszne zniszczenia w zębach? Czy to samo może się wydarzyć, gdy córce wyrosną zęby stałe? A może diagnoza tej dentystki była błędna i warto skonsultować w innym gabinecie (co z pewnością nie będzie łatwe z powodu postawy mojego dziecka)? Czytałam tez o teorii, że długotrwałe i uporczywe wymioty matki w ciąży (a tak było ze mną) mogą źle wpływać na szkliwo dziecka. Czy to prawda czy mit? Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź.

Anna
Joanna Rąpała - Stomatolog dziecięcy

Joanna Rąpała

Stomatolog dziecięcy

Odpowiedź:

 

Witam,
Uszkodzenie lekami mogło wystąpić w okresie tworzenia się zawiązków zębów, nie musiało to być wtedy, gdy zęby były już w buzi dziecka. Najczęstsze uszkodzenia polekowe są po preparatach żelaza lub antybiotykach. Na tym etapie nie ma znaczenia jaki lek wywołał uszkodzenie. Należy jak najszybciej rozpocząć leczenie, aby dziecko nie utraciło przedwcześnie zębów.
Trudno powiedzieć czy choroba będzie dotyczyć zębów stałych, wszystko zależy od tego w jakim momencie życia dziecka zadziałał czynnik. Jeśli leki były przyjmowane w momencie tworzenia zawiązków zębów stałych i okresie ich rozwoju może wystąpić również uszkodzenie zębów stałych.
Dobrze by było przypomnieć sobie wszystkie leki i choroby przebyte przez matkę w ciąży i potem dziecka od momentu narodzin do dziś. Wtedy można podjąć próbę ustalania jaki czynnik mógł wywołać chorobę.
Na dzień dzisiejszy wydaje mi się bardziej zasadne podjęcie szybkiego leczenia niż ustalanie przyczyny.
Pozdrawiam,
Joanna Rąpała
Zobacz inne porady w tematyce: zęby

Lubisz CzasDzieci.pl?  Polub nas na Facebooku!

Komentarze


Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie. Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu. Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.

Przeczytaj również

Warto zobaczyć