Bydgoszcz

Ekologia? To proste. Interaktywna wystawa o ekologii w Pacanowie
Ogólnopolska Wystawa 5–11 lat Wstęp wolny

Ekologia? To proste. Interaktywna wystawa o ekologii w Pacanowie

Co zrobić, by zaoszczędzić aż 700 litrów wody tygodniowo? Jak zrezygnować z plastiku i dzięki temu zachować w portfelu nawet tysiąc złotych rocznie? W jaki sposób wyłapywać “wampiry energetyczne” i skutecznie oszczędzać prąd? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań czekają w Europejskim Centrum Bajki w Pacanowie, gdzie do 22 grudnia można odwiedzić  EkoEksperymentarium - interaktywną wystawę o ekologii na co dzień.

 

EkoEksperymentarium to mieszkanie, w którym poprzez zabawę i doświadczanie uczymy się, jak dbać o środowisko we własnych domach. W salonie łapiemy „wampiry energetyczne”, które pożerają prąd. W łazience sprawdzamy, ile wody możemy zaoszczędzić, wybierając prysznic zamiast wanny. W kuchni dzielimy się sposobami na gotowanie less waste i uczymy się odpowiedniej segregacji odpadów, a w sypialni przeglądamy rzeczy i zastanawiamy nad tym, dlaczego warto mieć ich mniej. Poprzez świetną zabawę mali i duzi odkrywcy poznają sprytne sposoby na to, jak być eko na co dzień.

- EkoEksperymentarium to interaktywna wystawa, podczas której uczestnicy mogą samodzielnie sprawdzić, co się stanie, jeśli obniżą temperaturę w domu albo przestaną kupować butelkowaną wodę. Na wystawie można też skomponować własne śniadanie i sprawdzić, jak zmniejszać ślad węglowy, wybierając lokalne i sezonowe produkty - mówi Małgosia Żmijska, kuratorka wystawy z kolektywu Mamy Projekt. - W mieszkaniu, zaaranżowanym intrygującymi ilustracjami Pawła Szlotawy, omawiamy ważne ekologiczne kwestie oraz to, jak we własnym domu możemy dbać o siebie i środowisko. Trudno jest zmienić nawyki, to żadna tajemnica, dlatego podpowiadamy proste sposoby na to, jak być eko i ułatwić sobie życie - dodaje.

Dotychczas wystawa gościła m.in. w Gdyni, Wrocławiu, Warszawie, Bielsku-Białej, Krakowie, Łodzi, Wałbrzychu, Kielcach, Opolu i Poznaniu, gdzie zobaczyło ją ponad 38 tysięcy małych i dużych ekoeksperymentatorów.

Wystawa w praktyczny i kreatywny sposób przedstawia jak możemy zadbać o środowisko. Wystawa jest ciekawa dla odbiorcy i niesie za sobą wiele cennych, życiowych informacji - na planie domu można dowiedzieć się jak oszczędzać wodę, zużywać mniej prądu itp. - mówi Kasia Pluta, specjalista ds. pozyskiwania funduszy z Europejskiego Centrum Bajki w Pacanowie. 

 

Z dumą wspieramy wystawę EkoEksperymentarium – projekt, który w prosty i angażujący sposób uczy, jak troszczyć się o środowisko na co dzień. Wierzymy, że zmiana zaczyna się od edukacji już od najmłodszych lat, dlatego zależy nam na inspirowaniu dzieci i ich rodziców do świadomego podejścia do ekologii. Wystawa pokazuje, że każdy z nas może działać na rzecz planety – bez wielkich wyrzeczeń, a dzięki małym krokom, które naprawdę robią różnicę. Jako odpowiedzialny deweloper, dla którego zrównoważony rozwój to priorytet, chcemy dzielić się naszą wiedzą o oszczędzaniu energii, segregacji odpadów czy ograniczaniu śladu węglowego, które na co dzień wdrażamy na naszych projektach biurowych i mieszkaniowych. Cieszymy się, że wystawa rozpocznie swoją podróż w Pacanowie, niedaleko naszej kieleckiej siedziby, a w kolejnym roku zawita do Warszawy i Wrocławia. Mamy nadzieję, że będzie ona jednocześnie nauką i wielką frajdą dla wszystkich odwiedzających – komentuje Anna Strożek, Manager ds. ESG w grupie Echo-Archicom.

 

Wystawa jest częścią projektu edukacyjnego EkoEksperymentarium, składającego się z portalu z grami oraz interaktywnymi lekcjami o klimacie dla młodzieży (ekoeksperymentarium.pl).

 

- Program EkoEksperymentarium skutecznie dociera do polskich szkół i przedszkoli, a teraz zapraszamy do ekozabawy całe rodziny, które na wystawie poprzez doświadczanie odkryją, jak zmienić codzienne nawyki i dbać o planetę. Wiemy, że edukacja klimatyczna to obecnie jedno z najważniejszych wyzwań i każdy z nas szuka sprawdzonych informacji dotyczących np. odpowiedniej segregacji odpadów czy oszczędzania zasobów. Na wystawie przekazujemy wiedzę ekspercką w przystępny sposób, dlatego każdy szybko zrozumie, co robić, żeby nie szkodzić środowisku - zaznacza Magda Derdończyk z kolektywu Mamy Projekt.

 

Na wystawę zapraszamy od 4.12 do 22.12. 2024 r. do Europejskiego Centrum Bajki w Pacanowie (ul. Kornela Makuszyńskiego 1, 28-133 Pacanów). Wystawa będzie otwarta dla wszystkich od wtorku do niedzieli, w godzinach 9:00 - 16:00. Dodatkowo od wtorku do niedzieli w godzinach 9:00 - 13:30 istnieje możliwość zapisów grup dzieci z opiekunem/nauczycielem oraz seniorów na zwiedzanie prowadzone przez edukatora - link do zapisów: https://forms.gle/bp5DB86vTAMzFaru7

 

Zwiedzanie jest BEZPŁATNE.

Miejsce wydarzenia:
Europejskie Centrum Bajki w Pacanowie (ul. Kornela Makuszyńskiego 1, 28-133 Pacanów).
Organizator:

kolektyw Mamy Projekt

Kozietulskiego 4, Łódź

Wydarzenia w Bydgoszczy

Przeczytaj również

Warto zobaczyć