Warszawa

#Połączenia vol. 2. Rezydencje artystów w wielokulturowej szkole Pokazy finałowe
Warszawa Spektakl

#Połączenia vol. 2. Rezydencje artystów w wielokulturowej szkole Pokazy finałowe

20 listopada 2023
Wpis archiwalny

 

poniedziałek, 20 listopada 2023, Teatr Lalek Guliwer

 

W poniedziałek 20 listopada, w Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka w Teatrze Lalek Guliwer odbędzie się finał projektu #Połączenia vol. 2. Na dużej scenie Teatru zaprezentowane zostaną etiudy artystyczne, przygotowane przez wielokulturowe grupy dzieci z czterech warszawskich szkół podstawowych z Targówka, Woli, Ursynowa i Pragi Południe, które powstały pod okiem czterech kolektywów, złożonych z dorosłych: artystów, aktorów Teatru Guliwer, nauczycieli i edukatorów. Pokazy z założenia pozbawione będą elementu rywalizacji, zaś osnute zostaną wokół tematu pokoju i praw dziecka, szczególnie tych związanych z prawem do życia w bezpiecznym, pozbawionym wojen świecie oraz z prawem do rozwoju, swobodnego wyrażania siebie i bycia wysłuchanym oraz prawem dziecka do bycia sobą.

 

Przez ostatnie kilka tygodni, począwszy od września tego roku cztery kolektywy artystyczno-edukacyjne: Choreograficzny, Scenograficzny, Video i Muzyczny pracowały z czterema wielokulturowymi grupami dzieci i młodzieży z warszawskich szkół: SP143 im. Stefana Starzyńskiego na Pradze Południe, SP222 im. Jana Brzechwy na Woli, SP28 im. Stefana Żeromskiego na Targówku i SP336 im. Jana „Rudego” Bytnara na Ursynowie.

 

Każda z grup przy współpracy dorosłych, w procesie kilkutygodniowej pracy: warsztatów, burz mózgów, spotkań, dyskusji i prób, współtworzyła własną teatralną etiudę artystyczną: każda pod nieco innym kątem, dotyczącym jednego z ważnych elementu spektaklu teatralnego: choreografii, video, scenografii i muzyki.W finałowym dniu projektupubliczność, zgromadzona na widowni dużej sceny Teatru Guliwer będzie mogła obejrzeć i usłyszeć efekty tej wielotygodniowej współpracy. Była ona ujęta w formę rezydencji artystów w szkołach i miała również na celu wsparcie edukacji artystycznej w wielokulturowej szkole.

 

Tę wielowarstwową i wieloetapową współpracę współtworzyło wielu warszawskich, ukraińskich i białoruskich artystów i wiele artystek, pedagożek, nauczycieli i aktorów, współtworzących kolektywy i zasady współpracy z wielokulturowymi grupami dzieci: Kateryna Lukianenko (Kijów), Magdalena Mrozińska, Magdalena Łazarczyk, Agnieszka Widlarz, Wojciech Błażejczyk, Łukasz Sosiński, Alka Nauman, Mariia Senko (Kijów), Krystyna Velychko (Krzywy Róg), Jakub Sobolewski, wspierani przez aktorów Teatru Guliwer: Elżbietę Pejko, Krzysztofa Prygiela, Honoratę Zajączkowską i Izabelę Kurażyńską i nauczycielki: Aleksandrę Zielińską, Agnieszkę Trepkowską, Marzenę Libiszewską, Anitę Łoś-Latek oraz socjoedukatorki: Aleksandrę Spyrę, Annę Wyjatek i Juliannę Chrzanowską – również koordynatorkę ds. dostępności w Teatrze Guliwer.

 

Kuratorką projektu jest Anna Kierkosz – opiekunka edukacji i projektów w Teatrze Guliwer. Już po raz drugi Teatr Lalek Guliwer jest inicjatorem#połączeń: dzieci z Polski z dziećmi uchodźczymi z Ukrainy i Białorusi; nauczycieli z placówek systemowych z artystami różnych dziedzin sztuki oraz aktorami; artystów: społeczników, aktywistów i edukatorów. A nade wszystko: #połączeń dzieci i młodzieży ze światem sztuki i teatru. Uczestnicy tego działania będą mieli szansę opowiedzieć o własnych sprawach własnym głosem. I mamy nadzieję, że ich głos stanie się dzięki #połączeniom sztuki i teatru bardziej słyszalny.

 

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, w ramach programu Edukacja Kulturalna MKiDN.

Miejsce wydarzenia:
ul. Różana 16
02-548 Warszawa
Organizator:

Teatr Lalek Guliwer

ul. Różana 16
02-548 Warszawa
tel.: 022 845 16 76

Wydarzenia w Warszawie

Przeczytaj również

Warto zobaczyć