Warszawa

Tutorial z haftem
Ogólnopolska Warsztaty 6–14 lat Wstęp wolny

Tutorial z haftem

od 31 marca do 30 kwietnia 2020
Wpis archiwalny

Dziś w cyklu D.I.Y. zajmiemy się haftem.

 

Do rozpoczęcia przygody z haftem będą nam potrzebne:
1. Tamborek, czyli okrągła rama składająca się z dwóch nachodzących na siebie obręczy. Na szerszej z nich znajduje się mechanizm spinający. Najczęściej do haftowania wybiera się plastikowy tamborek, a drewniany do oprawy pracy. Wybór średnicy tamborka powinien być dostosowany do wielkości naszej pracy, nie za duży i nie za mały. Jeśli nie masz w domu tamborka w dalszej części poradnika zaprezentujemy czym można go zastąpić.
2. Materiał – wybór tkanin do haftu jest ogromny, jednak warto zacząć od klasyki i spróbować wykonać pierwszy obrazek na lnianym lub bawełnianym płótnie.

 

Czego jeszcze będziemy potrzebować?

  1. Muliny lub kordonka
  2. Ostrych nożyczek
  3. Koralików – nie są niezbędne, ale mogą pomóc nam wzbogacić naszą pracę
  4. Igły do haftowania
  5. Ołówka do przygotowania szkicu

 

Plan B - jeśli w domu nie masz tamborka, to nie jest jeszcze koniec świata. Można haftować, również bez niego. Dobrym sposobem na jego zstąpienie jest użycie małej tortownicy i gumki/sznurka.

 

Na stronie: https://zacisze.waw.pl/pl/dk-zacisze-online-haft zobaczysz jak wygląda tkanina naciągnięta na małą tortownicę i ściągnięta gumką. Teraz możemy przystąpić do dzieła.

 

Zaczynamy od szkicu. Szkic można zrobić bezpośrednio na tkaninie lub przygotować go na kartce, podłożyć ją pod tkaninę i przerysować.

 

Krok 1
Mocujemy tkaninę na tamborku (wkładamy między oba kółka) maksymalnie ją naciągając. Wybieramy mulinę i nawlekamy ją na igłę. Najlepsze do pracy są 30-40 cm kawałki muliny. Końcówkę muliny zabezpieczamy supełkiem.

 

Krok 2
Zaczynamy haftować obrys naszego obrazka. Do przygotowania wzoru użyliśmy ściegu stębnowego, który przypomina ścieg maszynowy i daj możliwość tworzenia linii ciągłej na naszym obrazku. Żeby uzyskać ten efekt, po wykonaniu ściegu wkłuwa się igłę w miejscu zakończenia ściegu poprzedniego. Na lewej stronie ściegi są dwukrotnie dłuższe od ściegów na stronie prawej.

 

Krok 3
W tym przypadku obrys obrazka wykonaliśmy muliną złożoną z 6 włókien, jednak aby móc precyzyjnie wyhaftować szczegóły naszego obrazka musimy rozdzielić mulinę i używać np. tylko jednego włókna. Przy mniejszej liczbie włókien możemy zmienić również igłę na mniejszą, tak by było nam nią łatwiej manewrować. Przy dzieleniu muliny na pojedyncze włókna trzeba uważać na skręcanie się jej i tworzenie małych supełków, dlatego dzielenie najlepiej zacząć od środka muliny i rozplątywać ją w kierunku jej końców.

 

Krok 4
Uzupełniamy szczegóły obrazka.

 

Jeśli chcemy wzbogacić nieco tradycyjny haft warto dodać do niego trochę koralików, które nadadzą trójwymiarowości naszej pracy. Ważne, żeby każdy z koralików przymocowywać pojedynczo, tak, żeby dobrze trzymał się naszego obrazka.

 

W kolejnym etapie pracy "obrysowujemy" muliną kolejne elementy obrazka. To my decydujemy jaka powinna być grubość prowadzonej przez nas muliny, w tym przypadku do obrysu postaci użyliśmy muliny z sześciu włókien, a do szczegółów tylko jednego.

 

Krok 5
Żeby ożywić nieco obrazek proponujemy dodać mu trochę koloru. Należy pamiętać, że pierwszy szkic pracy ma być dla nas tylko podpowiedzią i w trakcie wykonywania pracy możemy go dowolnie zmieniać i modyfikować. Tu dodaliśmy kilka kolorowych elementów, żeby wzbogacić obrazek.

 

Teraz wystarczy pozbyć się nadmiaru materiału i gotowe.:) Obrazek można już powiesić na ścianie.

 

Cały tutorial z wizualizacją dostępny na stronie DK Zacisze.

 

Zapraszamy!

Miejsce wydarzenia:
online
Organizator:

Dom Kultury Zacisze

ul. Blokowa 1
03-641 Warszawa
tel.: 22 679 84 69, 22 743 87 10

Wydarzenia w Warszawie

Przeczytaj również

Warto zobaczyć