godz. 9:30
Teatr Kwadrat i Instytut Rozwoju Wyobraźni zapraszają na intrygującą podróż przez świat baśni, tajemniczych wydarzeń i ciekawych przygód. Odkryj na nowo legendarne postaci i poznaj nowe, te które dotychczas kryły się w ich cieniu! Towarzyszami Twoich przygód będą Nieustraszeni Pogromcy Legend, uzbrojeni w muzyczne instrumenty, ilustracje Szawła Płóciennika i przepastny arsenał wyobraźni!
"Nieustraszeni Pogromcy Legend" to widowisko multimedialne, którego punktem wyjścia są znane baśnie, legendy i mity. Aktorzy za pomocą techniki zmiany głosów (wykorzystywanej min. przy dubbingowaniu filmów) oraz ciągłemu ruchowi tworzą w wyobraźni widza niezwykle plastyczny i sugestywny świat, pełen humoru i żartobliwych aluzji do szeroko rozumianej współczesnej popkultury. Autorskie scenariusze, współczesny żywy język, prawdziwy kalejdoskop bohaterów, oryginalna muzyka (grana również na żywo) oraz towarzyszące im ilustracje - to wszystko sprawia, że w młodym widzu rodzi się naturalna potrzeba współuczestniczenia w kreowanych przez artystów wydarzeniach.
Każdy spektakl wieńczą wspólne warsztaty, podczas których dzieci trenują swoją wyobraźnię, rozbudzają potrzeby twórcze, wzmacniają własną kreatywność. Uczą się pracy w zespole, poznają ćwiczenia rytmiczne i umuzykalniające. To prawdziwy labirynt twórczej przygody z poczuciem humoru.
Jesienią na Scenie Bistro Teatru Kwadrat zaplanowane są dwie pierwsze odsłony spektaklu, na podstawie warszawskich legend o Złotej Kaczce i o Bazyliszku.
Zapraszamy na cykl spotkań z teatrem wyobraźni!
"Złota Kaczka"
Sędziwi warszawiacy wspominają czasem o nieprawdopodobnej historii, która wydarzyła się w stolicy przed wiekami. Podobno jeden młodzieniec widział kaczkę, która zamiast pierza pokryta była szczerym złotem. A żeby było tego mało, ptak gadał ludzkim głosem...
Widowisko performatywne dla dzieci na podstawie legend opracowanych przez Artura Oppmana.
"Bazyliszek"
Stara warszawska legenda przedstawiona w zupełnie nowym wydaniu. Co dokładnie wydarzyło się w ruinach domostwa starego rzeźbiarza przy ulicy Krzywe Koło...
Widowisko performatywne dla dzieci na podstawie baśni opracowanych przez Marię Niklewiczową.
O twórcach:
Bartek Mazur – aktor, reżyser, scenograf
Ukończył studia na wydziale aktorskim PWST w Krakowie oraz kurs pedagogiczny w Instytucie Doskonalenia Kadr Pedagogicznych. Współzałożyciel stowarzyszenia Studio Teatralne KOŁO. Jest aktorem teatralnym i telewizyjnym, lektorem, reżyserem, ale też pedagogiem, oraz managerem kultury. Jako aktor współpracował z Teatrem im. C. K. Norwida w Jeleniej Górze, Teatrem im. Juliusza Osterwy w Lublinie. Obecnie związany jest m.in. ze stołecznym Teatrem Soho i Teatrem Dramatycznym. Reżyseruje przedstawienia teatralne dla dzieci i młodzieży, a także wydarzenia quasiteatralne – Psoty dla Artanimacji, czy praca z młodymi uchodźcami dla Stowarzyszenia Interwencja Prawna. Jego działalność dydaktyczna obejmuje warsztaty teatralne z wykorzystaniem aktorskich metod pracy dla dzieci (Ognisko Teatru Ochoty) i dla dorosłych (Teatr Młyn). Współpracuje z Towarzystwem Inicjatyw Twórczych „ę”, jako Latający Animator Kultury.
Mikołaj Tabako - muzyk, performer, animator kultury, producent muzyczny
Zawodowe wykształcenie zdobywał w Państwowej Szkole Muzycznej I Stopnia im. Elsnera w Warszawie oraz w Państwowej Szkole Muzycznej II-go Stopnia im. Chopina w Warszawie. Studiował również na Wydziale Filologii Klasycznej Uniwersytetu Warszawskiego. Solista trębacz, kompozytor, aranżer, producent muzyczny, a także aktor, scenarzysta, instruktor muzyki, propagator nowatorskich metod edukacyjnych. Współpracował m.in. z Domem Spotkań z Historią, Teatrem Nowym w Łodzi, Teatrem Dramatycznym w Białymstoku, Ogniskiem Teatru Ochoty, oraz czasopismem dla dzieci “Miś”. Współtworzył krótkie formy filmowe (w tym animacje), scenariusze, kreacje aktorskie i oprawy muzyczne spektakli teatralnych, sesje fotograficzne, warsztaty, albumy muzyczne m.in. z piosenkami dla dzieci.
Szaweł Płóciennik – artysta malarz, twórca komiksów, muzyk Absolwent Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Twórca powieści graficznych odpowiedzialny za rysunek i scenariusz: Sprane Dżinsy i Sztama (Timof i Cisi Wspólnicy, 2010), Moja Terapia (Centrala, 2012), Naleśniki Z Jagodami (Publikacje Kreatywne, 2013), Pinki (Kultura Gniewu, 2014), Papierowy Rewolwer (Timof i Cisi Wspólnicy, 2016). Twórca wystaw indywidualnych: Klub Projekt, Warszawa (2012); Dezintegracja Płócienna Galeria Sztuki Dom Koncepcji, Warszawa (2015); Celebryci Na Jawie Bar Ząbkowski i Galeria Uległa, Warszawa (Festiwal Otwarta Ząbkowska 2016); Z Miłości Do Grzechu, Galeria Sztuki Wystawa, Warszawa (2017); Pocztówki Muzeum Czar PRL, Warszawa (2017), Nie odchodź albo zostań, Centrum Kultury Piaseczno, Piaseczno (2018). Wybrane wystawy zbiorowe: Warsztaty OPWA, Centrum Rzeźby Polskiej (2016), Orońsko; Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej, Ustka (2016, 2017); Grupa Kaplica - Pop_end, Galeria Sztuki Wystawa, Warszawa (2018). W 2015 roku uzyskał nagrodę im. Grzegorza Kowalika w konkursie Najlepszych Dyplomów Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, Coming Out. Stypendysta rektora ASP w latach 2015 i 2016. W 2018 uzyskał nagrodę Twórczą za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury przyznaną przez Marszałka Województwa Mazowieckiego. Współzałożyciel grupy Kaplica działającej przy Otwartej Pracowni Eksperymentu Kaplica. Jego prace znajdują się w zbiorach Muzeum Chopina, Muzeum Czar PRL a także w kolekcji Banku Polskiego.
Bilet 50 zł