Warszawa

5 sposobów na pielęgnowanie więzi międzypokoleniowych

Dzieci uwielbiają słuchać historii swoich krewnych. Fascynują ich dawne zwyczaje, zabawne sytuacje z życia dziadków.

 

Pytają skąd pochodzą i kto należy do ich drzewa genealogicznego. Cóż, opowieści wzmacniają więzi. Jak wpleść je w codzienność? Dowiedz się tego przy okazji święta Dziadków.

 

 

 

1/5
1/5

1. Rozmowy z dziadkami
Kiedy byłam dzieckiem, miałam swoje ulubione wieczorynki, emitowane w telewizji publicznej. Jedną z nich był serial animowany „O rety! Psoty Dudusia Wesołka”, który zaczynał się od tego, że Duduś, już jako dziadek, cofał się do przeszłości i opowiadał swoim trzem wnukom historie z dzieciństwa, związane z bieżącymi zmartwieniami maluchów. W ten sposób Duduś uczył ich życia.


Zachęcajmy dzieci do rozmawiania ze swoimi dziadkami. Starsi członkowie rodziny mogą wiele przekazać najmłodszym. Anegdoty będące wspomnieniami babci czy dziadka i nawiązujące do sytuacji z życia dziecka mogą pogłębić więź między pokoleniami. Natomiast trafne dzielenie się doświadczeniami – służyć zrozumieniu, tak ważnemu w komunikacji.


Gawędy dostosowane do wieku dziecka mogą na przykład odnosić się do tego, jakimi zabawkami bawili się kiedyś dziadkowie, jakie reguły panowały w ich szkole, jak musieli się ubierać, co lubili jeść. Opowieści mogą Wam towarzyszyć przy wspólnym stole, w samochodzie i w porze układania się do snu. Jak bliscy wtedy staną się bliscy?

2/5
2/5

2. Pokaż dziecku zdjęcia
Wnętrze domu wypełnione rodzinnymi zdjęciami ma urokliwy klimat. Dzieciom zdjęcia przypominają nie tylko o ukochanych najbliższych, ale dostarczają wielu informacji o tym, jak żyło się na przykład w czasach PRL-u: koszule dziadka, sukienka babci mogą być dzisiaj przebojem! Jakie fryzury nosiło się w latach 70., 90.? Wspólne oglądanie zdjęć może być kolejną okazją do rozmowy i bardzo ciekawą lekcją historii.

3/5
3/5

3. Cofnijcie razem czas
Poznawanie historii swoich przodków będzie jeszcze ciekawsze i bardziej namacalne, kiedy zabierze się dzieci w miejsca, które kiedyś zamieszkiwała ich rodzina. Takie zdobywanie wiedzy jest świetną zabawą dla maluchów i kolejną okazją do spędzenia czasu z dziadkami. Niektóre domy, wsie noszą w sobie wiele pozostałości przeszłości, a nawet są jej utrwaleniem. Odkrywanie ich będzie przygodą dla najmłodszych!

4/5
4/5

4. Wspomnienia zawsze żywe dzięki jedzeniu
Dziedzictwo pokoleniowe przenosi się też razem z jedzeniem. Co to oznacza? Oczywiście tajne, mniej lub bardziej, przepisy kulinarne na najpyszniejsze dania na świecie. Ile razy zdarzyło Ci się powiedzieć i usłyszeć: „Takie ciasto potrafi zrobić tylko mój dziadek”, albo: „Gołąbki najlepiej smakują u babci, są po prostu nie do podrobienia!”? Przepisy przekazywane są z pokolenia na pokolenie. Postaraj się wracać do nich razem ze swoimi pociechami.

5/5
5/5

5. Zróbcie drzewo genealogiczne
Kolejną propozycją na zapoznanie młodego człowieka ze swoimi korzeniami, jest stworzenie z nim drzewa genealogicznego. Możecie narysować je na dużym papierze, stosując różne style plastyczne albo skorzystać z gotowego wzoru z internetu i wypełnić go rodzinnymi zdjęciami lub nakreślonymi, autorskimi portretami. Namalowanie swoich dziadków jako młodych ludzi (którzy dopiero co się poznali) będzie dla dziecka ogromną frajdą. Przy okazji odszuka swoje fizyczne podobieństwa do starszych krewnych. Po latach są oni w końcu odmienieni zewnętrznie i wewnętrznie.


Wreszcie, jak on sam, młody człowiek będzie wyglądał w przyszłości? Co będzie robił? Jakie historie będą kryć zdjęcia w jego życiowym albumie,  który pokaże następnemu pokoleniu?

Komentarze

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć