Pierwsze dni maja większości z nas kojarzą się z wiosennym długim weekendem. Są doskonałą okazją by spędzić trochę czasu z rodziną i przyjaciółmi. Nie zapominajmy jednak, że jest to także czas w którym wspominamy ważne dla naszego kraju wydarzenia.
2 maja każdego roku obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Historia tego święta jest stosunkowo krótka i sięga 2004 roku. Ustanowiono je po to, by jednemu z najważniejszych symboli narodowych naszego kraju okazać należny szacunek. Wybrana przez władze data także nie jest dziełem przypadku. Dzień Flagi wpisano między dwa inne święta państwowe – Święto Pracy oraz Święto Konstytucji 3 maja. Jesteśmy więc w tym czasie nastawieni bardziej refleksyjnie, odczuwamy dumę z powodu osiągnięć naszych przodków.
Obchodom Święta Flagi zawsze towarzyszą ciekawe wydarzenia. W całej Polsce odbywają się koncerty pieśni patriotycznych, wykłady otwarte, pokazy filmów historycznych. Dla młodzieży organizowane są żywe lekcje historii. Wiele miast organizuje z tej okazji pikniki rodzinne i biegi. Jednym słowem, każdy powinien bez problemu znaleźć dla siebie coś interesującego – niezależnie od wieku czy miejsca zamieszkania.
Jest już zwyczajem, że tego dnia Polacy wywieszają flagę narodową w oknach. Coraz popularniejsze jest także noszenie wpiętej w ubranie biało czerwonej kokardy, tak zwanej rozety. Począwszy od Lecha Kaczyńskiego robi to także urzędujący Prezydent.
Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej jest jak dotąd najmłodszym polskim świętem narodowym. W roku 2016 będziemy obchodzili je dopiero po raz dwunasty. 2 maja ustanowiono także oficjalnie Dniem Polonii i Polaków za Granicą. Podkreślono w ten sposób zasługi Polonii w walce o niepodległość kraju oraz ich nierozerwalny związek z Ojczyzną.