Warszawa

Teatr uczy i leczy

Teatr uczy i leczy

Teatr jest magią. Tu wszystko jest możliwe: postaci latają, mrówka jest wielkości słonia, kwiaty mówią i śpiewają. Kontakt dzieci z teatrem to nie tylko wspólne wyjścia do teatru, ale również zabawa w teatr, która korzystnie wpływa na rozwój dziecka.
W jaki sposób teatr pomaga dziecku?
Teatr może towarzyszyć procesom edukacyjnym i terapeutycznym. Jest rodzajem zabawy twórczej, podczas której dziecko staje się artystą, twórcą scenografii, kostiumu i rekwizytu. Dziecko jest członkiem grupy aktorów, wspólnoty, identyfikuje się z nią. Ma poczucie, że pełni bardzo ważną rolę i od niego zależy sukces całej grupy. Uczy się w ten sposób szacunku dla pracy swoich kolegów. Zanim jednak dziecko wystąpi na scenie i stanie w świetle reflektorów, musi nauczyć się na pamięć zazwyczaj długich i trudnych kwestii. Dzięki wielokrotnemu czytaniu i powtarzaniu, doskonali pamięć wzrokowo-słuchową, a następnie łączy ją z grą i ruchem scenicznym. Odgrywanie roli uczy wczuwania się w przeżycia i sytuacje innego człowieka. Na zajęciach dziecko ma okazję zapoznać się z literaturą, pisarzami, a także wzbogaca słownictwo. Kontakt z teatrem wspomaga rozwój wyobraźni, fantazji, twórczego myślenia dziecka, a także pięknej, poprawnej mowy.
Lekarstwo na niewyraźną wymowę
Zabawa w teatr pomoże dziecku z problemami logopedycznymi. Nauczy je poprawnej wymowy dzięki ćwiczeniom dykcyjnym (dzieci muszą głośno i wyraźnie wypowiadać swoje kwestie). Stojąc na scenie, poczuje się akceptowane, ważne, będzie bardziej pewne siebie, kiedy uświadomi sobie, ile przeszkód pokonało, aby wystąpić publicznie.
Lekarstwo na nieśmiałość i nadpobudliwość
Uczestnictwo w zabawach, przyjaźń i identyfikacja z grupą, świadomość brania udziału w niezwykłym wydarzeniu pozwoli dziecku pokonać nieśmiałość. Stanie się bardziej aktywne, zaangażowane, otwarte na nowe pomysły i rozwinie swoje zainteresowania. Teatr pomoże również dziecku hałaśliwemu w koncentracji, nauczy zapanować nad negatywnymi emocjami poprzez wcielanie w określone role. Nauczy wrażliwości, pozwoli pozbyć się obojętności i apatii.
Teatr w domu
Jeżeli twoje dziecko nie ma możliwości uczestniczenia w zajęciach teatralnych, pobaw się z nim w domu. Zacznijcie od wyboru repertuaru – może to być wiersz, ostatnio obejrzany film, ulubiona bajka, np. Kopciuszek. Możecie wykorzystać ulubione zabawki i stworzyć spektakl lalkowy. Kolejnym sposobem jest zaangażowanie domowników i przydzielenie im odpowiednich ról. Zachęć dziecko, aby przygotowało scenografię, rekwizyty i kostiumy dla wszystkich aktorów. Dzięki takim zabawom nauczy się improwizacji i kreatywności.

Na jaki spektakl pójść do teatru?
Przede wszystkim pamiętaj, że należy dostosować wybór sztuki do potrzeb i wieku twojego dziecka. Każdy teatr dla dzieci określa kategorię wiekową przedstawienia, dlatego ważne jest, aby przychodzić na odpowiedni spektakl. Jeżeli dziecko będzie za małe, żeby zrozumieć przedstawianą historię, zareaguje płaczem i nie zgodzi się na kolejne wspólne wyjście. Fantastyczny świat teatru można odkrywać już z niemowlakiem. Coraz częściej powstają przedstawienia dla dzieci w wieku do trzech lat.
Zabawa w teatr ma ogromny wpływ na rozwój dziecka – pomaga kształtować charakter, rozładowuje emocje, uczy kreatywnego myślenia, kształtuje prawidłową emisję głosu i dykcję. Wprowadź swoje dziecko do tego magicznego świata!


Karolina Pierzchała

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć