Warszawa

Domowa hodowla mrówek - jak pomóc dziecku rozwijać pierwszą kolonię? Poradnik

Domowa hodowla mrówek - jak pomóc dziecku rozwijać pierwszą kolonię? Poradnik

Prowadzenie hodowli mrówek jest ciekawym hobby dla Twojego dziecka, dzięki któremu lepiej pozna świat przyrody. Opieka nad pupilami uczy odpowiedzialności, a także empatii. Jak pomóc dziecku przy rozwijaniu pierwszej kolonii? O co zadbać przy hodowli mrówek?

 

Dowiedz się więcej o gatunkach mrówek

 

Zanim kupisz dziecku pierwszą farmę mrówek, postaraj się dowiedzieć więcej o różnych rodzajach mrówek. Te intrygujące owady różnią się między sobą zachowaniem, zwyczajami, a także potrzebami. Zapoznaj się z charakterystyką kilku gatunków, np. Lasius niger, Messor barbarus czy Camponotus nicobarensis. Zdecyduj, czy opieka nad niektórymi z nich nie będzie zbyt wymagająca dla Twojego dziecka. Omów też z pociechą jej własne oczekiwania względem hodowli.

 

Weź pod uwagę szereg czynników związanych z rozwijaniem hodowli:

  • z czego dokładnie składa się dieta mrówek – dziecko więcej się nauczy, jeśli będzie mogło samodzielnie dbać o pożywienie zwierzątek i je karmić,
  • ile czasu rozwija się kolonia – młodsze pociechy mogą szybko się zniecierpliwić, czekając na to, aż życie w formikarium zacznie sprawnie funkcjonować,
  • czy gatunek potrzebuje szczególnej opieki, np. czy wymaga tzw. zimowania w trakcie chłodnych miesięcy,
  • jak zachowuje się konkretny rodzaj mrówek – czy są aktywne w ciągu dnia, czy potrafią szybko dostosować się do zmiany środowiska, jak szybko się rozmnażają i czy dbają o czystość.

 

Hodowla mrówek dla dzieci powinna być odpowiednio dostosowana zarówno do wieku pociechy, jak i zaangażowania, którym chcesz i możesz się wykazać. Ustal z pociechą zasady opieki nad pupilami. Wspieraj ją też w codziennej rutynie, rozmawiając o mikroekosystemie i strukturze panującej w kolonii. Pamiętaj, że niektóre gatunki wymagają większej uwagi do tego, aby mogły rozwijać się w zdrowych warunkach.

 

Bezpieczne środowisko – jakie formikarium wybrać?

 

Aby rozpocząć hodowlę mrówek w domu, należy zadbać o formikarium. Gotowe zestawy dla początkujących możesz znaleźć na stronie https://mrowson.pl/. Takie gniazda owadów powinny zapewniać optymalne warunki życia dostosowane do konkretnego gatunku oraz liczebności kolonii. Formikaria występują w formie drewnianej lub akrylowej. Do wyboru pozostają też specjalne gniazda 3D, które dziecko może modyfikować i dopasowywać do potrzeb mrówek.

 

W razie wątpliwości kieruj się wskazówkami producenta. W każdym przypadku powinno być trwałe, szczelne, bezpieczne, a także zapewniać dużo przestrzeni drobnym pupilom. Oprócz standardowego gniazda możesz poszerzyć zestaw dla mrówek o arenę. Taki dodatek do formikarium ułatwia obserwowanie owadów, co zaciekawi dziecko i więcej nauczy je o specyficznych zwyczajach w kolonii.

 

Zapewnienie odpowiedniego pożywienia

 

Prowadząc domową hodowlę mrówek, nie można zapominać o zapewnieniu owadom zbilansowanej diety. Dowiedz się wspólnie z dzieckiem o potrzebach żywieniowych wybranego przez Was gatunku. W wielu przypadkach sprawdzi się mieszanka ziaren bogata w szereg składników odżywczych, np. z nasionami słonecznika, traw i chia. Jednak niektóre mrówki żywią się również innymi owadami, o co również należy zadbać. Dopilnuj też, aby Twoje dziecko zapewniło pupilom stały dostęp do wody.

 

Prowadzenie domowej hodowli mrówek może być dla dziecka świetną okazją do nauki samodzielności, odpowiedzialności oraz o świecie przyrody. Pomagając rozwijać kolonie, pamiętaj, aby zapewnić owadom bezpieczne środowisko do życia i dobrze dopasowane pożywienie.

 

 

Materiał sponsorowany

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć