W składzie sklepowych słodyczy znajdziemy cukier prosty, szkodliwe tłuszcze trans oraz wiele sztucznych dodatków, takich jak barwniki oraz wzmacniacze smaku i zapachu. Duże ilości wysoko przetworzonych przekąsek w diecie dziecka skutkują nieprawidłowym funkcjonowaniem układu trawiennego, zaburzeniami metabolizmu węglowodanów i problemami stomatologicznymi. Czy w diecie dziecka jest miejsce na słodycze? Jeśli tak, to jakie?
Nadmiar cukru w codziennej diecie to problem, który dotyka zarówno dzieci, jak i dorosłych. Warto więc uważnie komponować swoją dietę i dawać najmłodszym dobry przykład. Sklepowe słodycze pełne cukru białego, tłuszczów utwardzonych i konserwantów lepiej zastąpić domowymi wypiekami. Od czasu do czasu można pozwolić sobie na odstępstwo od codziennej diety. Najważniejszy jest umiar i budowanie u dziecka zdrowych nawyków żywieniowych, które zaowocują również w przyszłości.
Dieta dla dzieci powinna uwzględniać duże ilości świeżych warzyw i owoców. To w tych produktach znajdziemy najwięcej witamin, składników mineralnych, antyoksydantów i błonnika pokarmowego. Owoce są źródłem fruktozy i glukozy – cukrów, które występują też w sklepowych słodyczach. Najmniej cukru mają świeże owoce jagodowe i cytrusy, a nieco więcej ananas, gruszki czy winogrona. Apetyt na słodycze świetnie zaspokajają dojrzałe banany.
Kolejną dobrą alternatywą dla sklepowych słodyczy są owoce suszone. Do diety dzieci można je przemycać w towarzystwie orzechów – bardzo zdrowych przekąsek, które dostarczają organizmowi zdrowych tłuszczów, witamin z grupy B i magnezu. Zarówno suszone owoce, jak i orzechy są dość kaloryczne (daktyle – około 280 kcal w 100 g, orzechy włoskie – około 650 kcal w 100 g), jednak i tak mają niższą wartość energetyczną niż przetworzone sklepowe przekąski.
Jeśli czekolada, to gorzka – najlepiej taka z wysoką zawartością kakao. Znajdziemy w niej cenne składniki pokarmowe, między innymi magnez, potas, żelazo, witaminy z grupy B i związki antyoksydacyjne. Gorzka czekolada świetnie sprawdza się podczas intensywnego wysiłku fizycznego, więc warto ją spakować na rodzinną wycieczkę w góry.
Zdrowe słodycze najlepiej przyrządzać w domu, gdyż wtedy dokładnie kontrolujesz ich skład. Do pracy w kuchni warto zaangażować najmłodszych. Dzieci lubią zabawy z mąką, odmierzanie poszczególnych składników i obserwowanie jak niepozorna masa zmienia się w piekarniku w pachnące ciasto. Cukier i cukier puder warto zastąpić naturalnymi słodzikami. Zamiast mąki pszennej wybierz owsianą, gryczaną, kokosową lub migdałową. Możesz również wymieszać niewielkie ilości mąki pszennej z mąką razową, jaglaną lub ryżową.
Zdrowa dieta dla dzieci uwzględnia również produkty wysokobiałkowe. W końcu białko to główny składnik budulcowy organizmu zapewniający prawidłowy wzrost i rozwój. Ochotę na sklepowe słodycze można pohamować wysokobiałkowym koktajlem ze świeżymi owocami. Wystarczy zmiksować jogurt naturalny, kefir lub maślankę z ulubionymi owocami dziecka. Wspaniałą słodką przekąską jest także deser z nasionami chia. Nasiona należy zalać dzień wcześniej mlekiem (krowim lub roślinnym), a rano dodać owoce świeże lub suszone.
Materiał sponsorowany