Fundacja Czas Dzieci zaprasza całe rodziny do świętowania 200 rocznicy wydania "Ballad i romansów" Adama Mickiewicza.
Wydarzenie ważne, bo rozpoczęło epokę Romantyzmu w Polsce. Jak jednak sprawić, by poza szacunkiem wywołało w młodych ludziach prawdziwe emocje.
Być może odpowiedzią jest wielowymiarowy projekt “Szkiełko i Oko”.
Już teraz w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie przy ulicy Rajskiej 1, można odczuć niezwykłą nastrojowość Romantyzmu poprzez kontakt z twórczością Marianny Sztymy.
W wystawie “Ballady i romanse. Marianna Sztyma” nie brakuje elementów grozy i niewytłumaczalnych zjawisk, pod którymi kryją się problemy uniwersalne, takie jak tęsknota za sprawiedliwością świata, zależność człowieka od natury oraz wyobcowanie jednostki.
Nastrojowość prac artystki, a jednocześnie utrzymanie ich w nowoczesnym stylu to okazja do indywidualnych odczytań i poszukiwania inspiracji do własnych działań. Klasyka, jeśli ma być ważna dla młodego, współczesnego odbiorcy powinna być przez niego wciąż interpretowana na nowo.
(Wstęp wolny, wystawa dostępna w godzinach otwarcia biblioteki)
22 października w Krakowie odbędzie się gra terenowa śladami polskiego Romantyzmu - zainaugurowana na Zamku Królewskim na Wawelu - pozwoli wczuć się w poetycki świat wykreowany przez Adama Mickiewicza.
(Zespoły mogą zgłaszać się mailowo na adres: szkielkoioko@czasdzieci.pl. Prosimy o zawarcie w zgłoszeniu informacji o liczebności grupy i wieku uczestników.)
Jednym z założeń Romantyzmu jest współodczuwanie. Dlatego do projektu i wspólnych działań zostały zaproszone biblioteki. Dzięki realizacji scenariuszy opartych na balladach, romantyzmie i życiorysie Adama Mickiewicza, najmłodsi w całej Polsce mieli okazję pogłębienia swojej wiedzy na temat twórczości wieszcza.
Teraz czas na nagrody - niezwykłe! Zwycięską bibliotekę odwiedzi artystka - Marianna Sztyma i poprowadzi w niej dedykowany warsztat, w kolejnych nagrodzonych bibliotekach odbędą się ekspozycje wystawy oraz spotkania autorskie z twórcami nawiązującymi do epoki Romantyzmu.
W ten sposób nawet w bardzo oddalonych od siebie miejscowościach dzieci, rodzice i edukatorzy będą świętować z nami ważny jubileusz.
Projekt powstał z okazji jubileuszu 200 lat „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza, dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Ilustracje Marianny Sztymy pochodza z książki „Ballady i romanse” z serii ART od wydawnictwa HarperCollins (daw. Egmont)