Warszawa

O sporcie z mamą i tatą

O sporcie z mamą i tatą

 

prof. Jakub Isański

 

To znane i prawdziwe twierdzenie może być także jednym z pomysłów na lepsze życie rodzinne. O antycznych początkach olimpijskich atletycznych rywalizacji wiedzą wszyscy. Niewiele jednak osób wie, skąd wzięła się popularność sportu amatorskiego, takiego jak bieganie po okolicy, dłuższe i krótsze wycieczki z kijkami, albo jazda na rowerze po oznakowanych ścieżkach w mieście i poza nim.

 

Zmiana stylu życia

 

Promowanie amatorskiej aktywności fizycznej jest odpowiedzią na zmianę w życiu ludzi, jak dokonała się z rozwojem miast, rozpowszechnianiem siedzącego stylu życia, czy też rozpowszechniania się maszyn i narzędzi, które zastąpiły siłę mięśni człowieka. Jednym z ubocznych skutków tego procesu, który bardzo przyspieszył w połowie XX wieku, było rozprzestrzenianie się epidemii otyłości, i wszystkich jej konsekwencji dla zdrowia.

 

W ostatnich latach doszły jeszcze do tego możliwości używania technologii do komunikacji zdalnej. Już nie tylko nie musimy się trudzić by zdobyć i przetworzyć pożywienie, albo żeby przemieszczać się pieszo na dłuższe odległości, ale nawet kontakt z innymi ludźmi może odbywać się w przestrzeni naszego pokoju, gdzieś pomiędzy nami a ekranem komputera. Po pandemicznych ograniczeniach, szereg badań pokazuje negatywne konsekwencje ograniczenia aktywności fizycznej ludzi, zwłaszcza młodych, nie tylko w ich ogólnym stanie zdrowia fizycznego, ale także psychicznego.

 

Inwestycja we własne zdrowie

 

 Nienaturalny dla nas brak aktywności na świeżym powietrzu, może spowodować cały szereg poważnych problemów zdrowotnych. Z badań nad popularnością aktywności fizycznej w krajach Europy Zachodniej wynika, że ponad połowa ludzi uprawia regularnie, co najmniej raz z tygodniu, jakiś rodzaj amatorskiego sportu. Ma to oczywiście związek z dostępnymi trasami, szeroką ofertą turystycznej i sportowej odzieży dla ludzi w każdym wieku i wieloma innymi udogodnieniami. To wszystko jest też związane z powszechnym przekonaniem o tym, że uprawiania aktywności fizycznej jest inwestycją we własne zdrowie, wygląd, samopoczucie, relacje z innymi ludźmi.

 

Wyjście z codziennej rutyny

 

 Poza wyżej wymienionymi, dobrze udokumentowanymi przez lekarzy i fizjoterapeutów, argumentami dotyczącymi dobroczynnego wpływu ruchu na nasze ciało, ruch może być też okazją do wyjścia z codziennej rutyny. Do spędzenia czasu w nowym miejscu (już kilkukilometrowy spacer po okolicy daje okazję do poznania swojej okolicy), do zaproszenia dzieci na wspólne wyjście. Jeżeli mamy już większą wprawę, mogą to być wycieczki rowerowe, które są wspaniałą okazją do zwiedzenia swojego regionu, poznania jego historycznych i przyrodniczych atrakcji. Już w zasięgu jednodniowych wycieczek rowerowych są miejsca, których nie zobaczymy siedząc w samochodzie.

 

Aktywność rodzica wzorcem i profilaktyką

 

 Aktywność taka może być, zwłaszcza dla rodziców, zdrowa jeszcze z jednego powodu - sami muszą być choć trochę aktywni, sprawni i przygotowani, aby wyjść z domu wraz z dziećmi. Zwłaszcza dla ojców może to być pretekst do jakiejś własnej pracy nad swoją kondycją. Tylko w takim układzie tata może być skutecznym przewodnikiem i wspierać w razie potrzeby najmłodszych uczestników rodzinnych wycieczek. Pierwszym krokiem to uprawiania regularnej aktywności fizycznej z dziećmi może być zatem własna aktywność. A przy okazji, uniknięcie całego szeregu problemów zdrowotnych związanych z siedzącą pracą, nadużywaniem samochodu i ryzykiem bólu palca „smartfonowego”.

 

Wszystkie artykuły tego autora dostępne są na portalu www.polskieforumrodzicow.pl.

 

Autor jest socjologiem, pracownikiem naukowym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W badaniach zajmuje się socjologią kultury, socjologią migracji, ruchliwością społeczną i współczesnym społeczeństwem polskim. Jest członkiem Rady Rodziny przy Wojewodzie Wielkopolskim, a także podharcmistrzem, ratownikiem Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego i honorowym dawcą krwi. Tata trzech córek.

 

 

Materiał sponsorowany

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć