Warszawa

Jak wybrać odpowiedni fotelik samochodowy?

Jak wybrać odpowiedni fotelik samochodowy?

Rzecz pozornie łatwa, która jak się zdaje, nie będzie spędzać przyszłym rodzicom snu z powiek. W rzeczywistości sprawa może wyglądać jednak zupełnie inaczej. Przede wszystkim warto zastanowić się nad tym tematem jeszcze przed narodzinami Dziecka. Należy pamiętać, że w natłoku obowiązków i emocji może nam umknąć oczywiste – przewiezienie maleństwa ze szpitala do domu. 


Niegdyś ten temat nie był tak popularny jak teraz – bo wyboru fotelików najzwyczajniej nie było.  Oczywistym było, że pierwszy wybierało się fotelik-nosidełko, montowany tyłem do kierunku jazdy. Kolejny – montowany przodem, a trzeci był już dla dzieci pewnie siedzących, do czasu aż pociecha przekroczy limit wagowy i osiągnie odpowiedni wzrost. 


Przed zakupem kolejnego fotelika zastanawiamy się, który kupić tym razem? Czy zmienić markę? Czy będzie on bezpieczny i wygodny dla naszego dziecka? 
Zacznijmy takim razie od samego początku:


Foteliki dla najmłodszych


Foteliki dla dzieci od pierwszych dni życia zawsze są jednym z najbardziej stresujących wyborów. Chcemy aby wszystko było tak jak należy – czyli wygoda i bezpieczeństwo. Nie zaszkodzi także gdy sam fotelik będzie także dobrze się prezentował. Spójrzcie jakie propozycje w tej tematyce dla was przygotowaliśmy. Niezawodna w wyborze zdaje się być przede wszystkim marka Cybex:

 

  • Cybex Aton 5

 Cybex Aton 5 to fotelik z popularnej serii Aton przeznaczony dla dzieci od pierwszych dni życia. Nosidełko zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa, a konstrukcja pozwala na optymalne położenie główki i szyi noworodka.


Dla osób, które stawiają na ergonomiczne i komfortowe podróżowanie proponujemy nieco inny model, który spawdzi się przede wszystkim gdy do przewiezenia mamy więcej niż jedną pociechę:

 

  • Cybex Cloud Z i-Size

 Fotelik wyposażony jest w System Ochrony Bocznej (L.S.P.), który wraz ze skorupą absorbującą energię zwiększa bezpieczeństwo Twojego dziecka w przypadku kolizji bocznej. Dodatkowo, innowacyjny system obrotowy Bazy Z ułatwi wkładanie i wyjmowanie dziecka z samochodu.


Jeżeli jednak modułowe systemy są tym co lubicie najbardziej, nie możecie przejść obojętnie obok kolejnego modelu - tym razem marki Maxi-Cosi:

 

 

  • Maxi-Cosi Pebble Pro i-Size 

 


Model Pebble Pro i-Size marki Maxi-Cosi to doskonały wybór dla rodziców, którzy cenią sobie poza bezpieczeństwem pociechy także wygodę użytkowania. Nosidło zostało wyposażone w system szybkiego montażu Isofix bazy do kanapy w pojeździe. Siedzisko natomiast mocujemy "na klik", a zastosowany system informuje nas wskaźnikiem świetlnym oraz dźwiękowym o właściwym umieszczeniu zestawu w samochodzie. Aby jeszcze łatwiej usadzić malucha w foteliku zastosowano wygodne kieszonki po obu stronach oparcia, które utrzymują szelki bezpieczeństwa w odpowiedniej pozycji na zewnątrz siedziska.


Co z nieco starszymi?


Nawet nie obejrzymy się gdy nasza pociecha będzie na tyle duża, że foteliki prezentowane wyżej będą już tylko miłym wspomnieniem. Jakie siedziska samochodowe wybrać kiedy nasza pociecha jest już starsza? Na co zwrócić uwagę? Poniżej prezentujemy pewne propozycje: 

 

  • Cybex Pallas S-Fix 

 

Bezpieczny i wygodny. System w tym foteliku powinien zapobiegac zsuwaniu się pasów z ramion.
Dodatkowym zabezpieczeniem mogą być osłony boczne ASP. Warto zwrócić uwagę na klamrę, która ułatwia zapinanie, regulację zagłówka, jak i na 5 punktowe pasy bezpieczeństwa.


Doskonale spełania tekże te kryteria inny z modeli: 

 

  • Cybex Solution S-Fix 

 


Tutaj również wykorzystano opatentowany zagłówek z kilkustopniową regulacją w płaszczyźnie tył-przód, które zmienia położenie środka ciężkości główki przesuwając go w głąb oparcia. Redukuje to ryzyko uszkodzenia delikatnego odcinka szyjnego kręgosłupa oraz główki dziecka do minimum.


Na koniec chcielibyśmy zasygnalizować jeszcze jeden rodzaj fotelików, który przypadnie do gustu każdemu. 


Wszyscy lubimy produkty 3 w 1, tak też producenci fotelików, również zadbali o to aby ich produkt mógł nam służyć dłużej, żeby „dorastał” wraz z potrzebami naszego dziecka.


Foteliki 0-36 kg to rozwiązanie, które starczy Wam na lata. 

 

  • Nuna Tres 0-36 kg 

 


Przodem do kierunku jazdy czy tyłem? Ten fotelik spełnia obie funkcje, wyobraźcie sobie, że ma również regulacje pozycji. Wkładka noworodkowa sprawi, że ten zakup możecie wykorzystać od pierwszego dnia życia Waszej pociechy.


Na co jeszcze warto zwracać uwagę? 


Warto porównywać wyniki testów. Jednym z parametrów jest ocena ADAC (bezpieczeństwo). Niemiecki automibilklub ADAC przeprowadza co roku ranking fotelików. Poza bezpieczeństwem ocena obejmuje również jakość (brak szkodliwośći) materiału, z którego został wykonany fotelik. Testy w swym raningu obejmują różnych producentów i wiele modeli fotelików.


Foteliki w zależności od ceny różnią się systemem ochrony bocznej (wewnętrzny/ zewnętrzny). Na tym etapie, większość fotelików monutujemy przodem do kierunku jazdy.

 


 

Gdybyście potrzebowali szerszego wyboru fotelików zachęcamy aby zajrzeć do sklepów:

 

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć