Warszawa

Jak spędzić wartościowy czas z dzieckiem w domu?

Jak spędzić wartościowy czas z dzieckiem w domu?

Mając do dyspozycji więcej czasu w najbliższych dniach, możecie zorganizować wiele ciekawych aktywności dla całej rodziny. Wspólne czytanie i słuchanie książek, granie w gry, zabawy narracyjne lub oglądnie filmów – to tylko kilka pomysłów na rodzinną rozrywkę bez wychodzenia z domu. Sprawdźcie, jak wykorzystać tę okazję do zacieśnienia więzów i zabawę z dziećmi.


Autorka: Aleksandra Woźniak-Tomaszewska


Codzienne zmagania w pracy i szkole sprawiają, że czasu i ochoty na wspólną zabawę mamy niewiele. Dlatego w najbliższych dniach warto skorzystać z okazji do bycia razem i pomyśleć o zorganizowaniu ciekawych aktywności dla całej rodziny bez wychodzenia z domu.

 

Książki, książki i jeszcze raz… audiobooki!


Czytanie książek to uniwersalny sposób na relaks w domu. A ile frajdy może sprawić, jeśli każdy z domowników przyniesie własną książkę i przeczyta (maluchy mogą poprosić o pomoc rodziców) jej fragment pozostałym? To nie tylko świetna rozrywka dla całej rodziny, ale również doskonały sposób na spojrzenie na swoich bliskich z nowej perspektywy. Jeżeli zastanawiacie się, jakie książki dla waszych pociech wybrać, zajrzyjcie na stronę poświęconą konkursowi Przecinek i Kropka i sprawdźcie, jakie książki zdobyły nominację – one mogą stanowić podstawę waszej biblioteczki.


Jeśli zaś macie ochotę na wspólne słuchanie audiobooków, to w abonamencie Empik Go znajdziecie bogatą ofertę bajek dla dzieci oraz książek i podcastów dla rodziców. Taka forma pozwala na relaks pełną gębą – przytuleni, pod ciepłym kocem, słuchacie tego, co lubicie i cieszycie się swoim towarzystwem bez wychodzenia z domu! Pakiet bezpłatnych audiobooków i ebooków to jedna z korzyści usługi Empik Premium, która przez pierwsze 60 dni jest dostępna za darmo.

 

Zabawa w dom w… domu?


Dokładnie tak! Taka forma rozrywki to sposób na rozwijanie u dzieci zmysłu obserwacyjnego i uczenie się wypełniania codziennych obowiązków lub odgrywania konkretnych ról. Dzięki zabawom narracyjnym budujemy w naszych pociechach zdolność myślenia przyczynowo skutkowego i możemy w łatwy sposób tłumaczyć im pewne zjawiska. Maluch może pod naszym okiem wcielić się w:


• Mechanika,
• Fryzjera,
• Kucharza,
• Sklepikarza,
• Lekarza,
• Stróża prawa i wiele innych zawodów.


Ciekawą formą wspólnej zabawy może być również zorganizowanie teatrzyku. Możemy wykonać stroje i rekwizyty z dziećmi lub posłużyć się pacynkami. Wszystko zależy od naszej wyobraźni i przestrzeni jaką dysponujemy. Najważniejsza jest dobra zabawa, a występ przed publicznością złożoną z pluszaków, do takich właśnie należy.

 

Mali i duzi gracze


Dobrym pomysłem na zabawę w rodzinnym gronie są również gry planszowe i układanki. Przy doborze tytułów zwracajcie uwagę, czy są adekwatne do wieku i możliwości waszych pociech. Oferta gier rodzinnych jest niezwykle szeroka, dlatego warto sprawdzić wcześniej zasady i zapoznać się z instrukcją. Wiele gier familijnych ma kilka wariantów rozgrywki, w tym takie, które pozwalają na zabawę bez zbytniej rywalizacji, dzięki czemu nie zniechęcają malucha koniecznością liczenia punktów itp.


Jeśli wy też jesteście zapalonymi graczami i macie swoje ulubione tytuły, w które wasze pociechy jeszcze nie mogą grać, pomyślcie o dziecięcych wersjach tych tytułów. Wybierając coś z tej kategorii, będzie wam bardzo łatwo wytłumaczyć zasady pozostałym uczestnikom zabawy.


Czas spędzony z dziećmi w domu można spożytkować również na naukę, ale taką przez zabawę oczywiście! Wśród gier planszowych i karcianych istnieje wiele tytułów, które mają charakter edukacyjny. Pięknie wydane i umiejętnie opracowane bawiąc, uczą – nawet starszych graczy!

 

Lepienie i malowanie!


Wspólny czas warto wykorzystać na zabawy kreatywne. Doskonale sprawdzą się zestawy do malowania i rysunku lub masy plastyczne, z których można wyczarować wiele wspaniałych kształtów. Jeśli wasze dziecko posiada zdolności manualne i dobrze radzi sobie również z mniejszymi elementami, pomyślcie o mozaikach do wyklejania lub składankach papierowych. Takie zabawy spodobają się dzieciom i dorosłym, którzy będą mogli przypomnieć sobie lekcje plastyki. Wspólnie stworzycie piękne prace, które staną się wyjątkową pamiątką.

 

Seans dla całej rodziny


Gdy już po całym dniu zabaw będziecie mieli ochotę na wspólne oglądanie, wybierzcie film lub bajkę odpowiednią dla waszych pociech. Kino familijne to przede wszystkim wzruszające animacje oraz fabularne opowieści, których tematyka jest zrozumiała dla młodszych i starszych widzów. Przypadku małych kinomanów dobrze sprawdzają się całe pakiety – zestawy zawierające kilka filmów z tego samego uniwersum lub z tymi samymi bohaterami.


Najbliższe dni mogą okazać się wyzwaniem, ale też okazją by spędzić ten czas w rodzinnym gronie. Jeśli szukacie więcej pomysłów na ciekawe zabawy bez wychodzenia z domu, odwiedźcie stronę poświęconą domowym aktywnościom dla całej rodziny https://www.empik.com/czas-w-domu. A z usługą Empik Premium zamówienia z Empik.com powyżej 40zł będą dostarczane za darmo.

 

Advertisement

Komentarze

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć