Strefa rodzica » Artykuły » Poznajemy świat z Biblioteczką Montessori! Kolejne tytuły już dostępne!

Poznajemy świat z Biblioteczką Montessori! Kolejne tytuły już dostępne!

Wydawnictwo Egmont po raz kolejny wychodzi naprzeciw potrzebom nauczycieli, rodziców, a przede wszystkim dzieci, tworząc trwałe i piękne materiały edukacyjne. Są one stworzone zgodnie z zasadami pedagogiki Marii Montessori, dzięki którym dzieci mogą rozwijać swoje zainteresowania, pasje i zasób słownictwa, a także poszerzać wiedzę o świecie.


Przedstawię dziś Państwu 4 zestawy edukacyjne stworzone przez firmę Egmont, które ukazały się w ramach serii Biblioteczka Montessori. Są to: Ogród, Ptaki Europy, Ciało człowieka oraz Astronomia.

 

 

Ogród - odkrywcy najbliższego otoczenia

 


Te karty przeznaczone są zdecydowanie dla dzieci przedszkolnych – najmłodsi pracując z nimi uczą się nowych słów, a tematyka kart odpowiada zainteresowaniom dzieci w tym wieku, takim jak małe zwierzęta – owady, pajęczaki, czy uprawa roślin. Nie ma przedszkolaka, który obojętnie przejdzie koło dżdżownicy lub nie będzie chciał posadzić nasiona fasoli i codziennie go obserwować. W zestawie znajdziemy karty trójdzielne (kartę kontrolną z podpisem, obrazek oraz podpis) pogrupowane na 4 serie, prezentujące warzywa, które możemy sadzić w ogródku, narzędzia ogrodnicze, zwierzęta, które często są mieszkańcami ogrodu, oraz kwiaty jadalne, takie jak nagietek lekarski, czy mniszek pospolity. W każdej serii znajduje się po 10 zestawów kart trójdzielnych, czyli łącznie 40 zestawów kart.

 

  


W dołączonej do zestawu książeczce znajdziemy opisy zabaw, np. dobieranie kart w pary, tworzenie zagadek do kart, czy dopasowywanie podpisów. Jest tu również opis każdej karty oraz instrukcja wysiewania nasion, bo idealnym dopełnieniem do pracy z kartami jest oczywiście założenie ogródka, choćby w doniczkach na balkonie czy parapecie.

 

Ptaki Europy - zabawa na każdy spacer!


Zestaw prezentuje 30 gatunków popularnych ptaków Europy, które zamieszkują 5 różnych środowisk: lasy, parki i ogrody, tereny wiejskie i pola, środowiska wodne oraz morskie wybrzeża. Dziecko nie tylko dowiaduje się jak wygląda i nazywa się konkretny gatunek ptaków, ale też gdzie można go znaleźć. Może również samodzielnie sprawdzić, czy dobrze dopasowało ptaka do jego środowiska odwracając kartę i sprawdzając ikonkę danego ekosystemu. Jest to kontrola błędu, która pozawala, aby dziecko uczyło się samodzielnie, bez pomocy dorosłego. Ponadto mamy 10  kart przedstawiających pióra, które również posiadają kontrolę błędu.

 

  


To, co najważniejsze i najciekawsze to obcowanie dzieci z przyrodą, możemy więc zabierać karty do lasu, parku, czy nad jezioro i tam nazywać ptaki, poszukiwać ich tropów i śladów, np. w postaci piór. Po pobraniu aplikacji i zeskanowaniu ilustracji danego gatunku ptaka usłyszymy jego śpiew. Młodzi ornitolodzy bawiąc się tym zestawem uczą się więc nie tylko jak wygląda dany ptak i jego pióra, jak się nazywa, jakie tereny zamieszkuje, ale również jak brzmi jego śpiew. Do zestawu dołączona jest książeczka, która oprócz opisu każdego ptaka, zawiera pomysły, jak pracować z kartami, jak obserwować ptaki, a nawet w jaki sposób budować budki lęgowe. Z kartami mogą pracować już 2-3-latki  dobierając  obrazki w pary, szukając szczegółów, a także starsze dzieci, które uczą się czytać i interesują się światem przyrody. W pudełku znajdziemy również zeszyt do prowadzenia obserwacji, gdzie możemy zapisać nazwę ptaka, datę i godzinę obserwacji, a także zachowanie ptaka, śpiew, czy dołączyć piórko, jeśli uda nam się je znaleźć. Można narysować ptaka, posługując się schematycznym rysunkiem i uzupełniając go o szczegóły – kształt dzioba, ubarwienie ptaka, czy ma czub na głowie lub długi ogon, ale można również zupełnie samodzielnie wykonać rysunek – bez schematu. 

 

Ciało człowieka - co kryje się wewnątrz?


Bardzo atrakcyjny zestaw, przedstawiający budowę człowieka – jego organy wewnętrzne, ich funkcje i umiejscowienie, a także układ kostny, mięśniowy, krwionośny i nerwowy. W zestawie znajdziemy dwustronny plakat, prezentujący dziewczynkę lub chłopca, na którym możemy układać filcowe modele organów wewnętrznych. Dziecko może również przykładać filcowe modele do własnego ciała – będzie to z pewnością bardzo atrakcyjne. Kolejnym ćwiczeniem może być dopasowywanie podpisów do kart z organami – w tym przypadku kontrolą błędu będzie książeczka, w której dziecko może sprawdzić nazwę organu, ale również przeczytać krótki i ciekawy opis np. mózgu oraz wykonać ćwiczenie związane z danym organem, np. kazać nodze tupać w podłogę.

 

  


Zestaw zawiera również folie z układami w naszym ciele, które możemy przykładać do ilustracji organów w książeczce, aby zobaczyć jak są umiejscowione względem siebie. Możemy je również nakładać na siebie, aby zobaczyć wszystko, co znajduje się w naszym ciele, a także czytać wspólnie z dzieckiem opisy poszczególnych układów.  Czy wiecie ile w naszym ciele jest kości? A ile mamy mięśni? A skąd wiemy, że musimy iść do toalety? Tego wszystkiego i wiele więcej dowiecie się bawiąc się i ucząc tym zestawem. 

 

Astronomia - poznajemy planety i gwiazdozbiory


W zestawie znajdziemy karty prezentujące ciała niebieskie naszego układu słonecznego, czyli słońce, księżyc Ziemi oraz wszystkie 8 planet,  a także takie zjawiska i obiekty kosmiczne jak galaktyka, kometa, meteor, planeta karłowata czy planetoida. Są to karty trójdzielne do których dołączone są również karty z definicjami. Bardzo interesująca jest również książeczka z opisami ciał niebieskich. Zawiera ona słowniczek, instrukcje pracy z kartami, opisy obiektów kosmicznych, a także obrazowo przedstawione informacje o odległościach między tymi obiektami, rozmiarach gwiazd, ruchach ciał niebieskich, w tym również Ziemi, promieniowaniu słonecznym oraz propozycje prostych i ciekawych eksperymentów.

 

  


W pudełku mamy również obrotową mapę nieba, na której możemy sprawdzić, jak wygląda nocne niebo w ciągu całego roku na półkuli północnej. Mapa pomoże w czasie nocnych obserwacji nieba zlokalizować i nazwać gwiazdozbiory. W „Przewodniku po gwiazdozbiorach” jest opis, jak korzystać z mapy nieba i prowadzić obserwacje gwiazd i planet. Znajdziemy tu opisy gwiazdozbiorów i miejsce, aby na ciemnych stronach złotą lub srebrną kredką samodzielnie je rysować.

 


Jestem przekonana, że materiały z serii Biblioteczka Montessori firmy Egmont sprawią ogromną przyjemność zarówno dzieciom, jak i Państwu. Przetestowałam na sobie i własnych dzieciach i bardzo polecam! Życzę wielu odkryć i świetnej zabawy!

 

Iwona Bojarczuk

Nauczyciel i trener metody Montessori


Lubisz CzasDzieci.pl?
Zobacz także: Wizyta w ZOO jeszcze nigdy nie była tak zabawna... więcej » x
Zobacz » Artykuły
Wizyta w ZOO jeszcze nigdy nie była tak zabawna - premiera nowego serialu Boomeranga!

Wizyta w ZOO jeszcze nigdy nie była tak zabawna - premiera nowego serialu Boomeranga!

Już 19 sierpnia najmłodsi widzowie kanału Boomerang poznają lokatorów szalonego londyńskiego ZOO. Nie zabraknie beatboxujących żółwi, śpiewających surykatek, lwów i pingwinów oraz rozrabiających lemurów... więcej »
Marcin Dorociński kradnie show w trzecim zwiastunie "Playmobil. Film"
Patronat CzasDzieci.pl

Marcin Dorociński kradnie show w trzecim zwiastunie "Playmobil. Film"

Są bohaterowie ze stali, są bohaterowie niezniszczalni, ale naprawdę niewielu mieści się w pudełku z dziesięcioma innymi figurkami... więcej »
Kino Dzieci o wychowaniu - cykl warsztatów i wykładów dla dorosłych

Kino Dzieci o wychowaniu - cykl warsztatów i wykładów dla dorosłych

Międzynarodowy Festiwal Filmowy Kino Dzieci kontynuuje serię wydarzeń Kino Dzieci o wychowaniu skierowaną do dorosłych uczestników: rodziców, opiekunów, nauczycieli i edukatorów. więcej »
Szkolny LOOZZ z Biedronką

Szkolny LOOZZ z Biedronką

Doskonale rozumiejąc potrzeby młodych odbiorców i wymagania rodziców, firma St. Majewski wprowadza na rynek nową markę artykułów tekstylnych o nazwie ?LOOZZ?. Produkty z tej linii to m.in. plecaki, piórniki oraz saszetki, których głównymi zaletami są: funkcjonalność, jakość, modne wzornictwo i atrakcyjna cena. WyLOOZZowana kolekcja dostępna będzie wyłącznie w ofercie sieci sklepów Biedronka od dnia 5 sierpnia br. więcej »
Powiększanie piersi, czyli sposób na jędrny biust po karmieniu dziecka

Powiększanie piersi, czyli sposób na jędrny biust po karmieniu dziecka

Chociaż operacje plastyczne piersi nie należą do zabiegów tanich, wiele kobiet z nich korzysta. Szczególnie dotyczy to matek, których piersi na skutek ciąży i karmienia utraciły swoją objętość, kształt i jędrność, a na skórze pojawiły się rozstępy. więcej »
10 najlepszych wodnych zabaw na lato

10 najlepszych wodnych zabaw na lato

Mamy dla Was pomysły zabaw do wykorzystania w ogrodzie, na plaży, w lesie na działce. Z rodziną, przyjaciółmi, znajomymi. więcej »
Książki na czasie - Lipiec 2019

Książki na czasie - Lipiec 2019

Jeśli myślicie, że wydawcy w wakacje odpoczywają? to chcemy Was zaskoczyć. Choć pewnie część z nich udała się właśnie na zasłużony odpoczynek to pomyśleli o nas - miłośnikach czytania i dzięki temu zapraszamy Was na nasze podsumowanie lipca. Miłej lektury! więcej »
Jak wybrać drugi fotelik

Jak wybrać drugi fotelik

Pierwszy rok za Wami. Nosidełko robi się powoli zbyt ciasne, czas więc pomyśleć o zmianie fotelika. Jeśli właśnie stoisz przed wyborem drugiego fotelika i nie wiesz od czego zacząć, zacznij od naszego krótkiego poradnika, który przygotowaliśmy... więcej »
Jak udekorować tort urodzinowy dla dziecka?

Jak udekorować tort urodzinowy dla dziecka?

Tort dla dziecka rządzi się swoimi prawami. Nie wystarczy, żeby dobrze smakował - musi też znakomicie się prezentować! więcej »
Prawidłowe nawadnianie organizmu

Prawidłowe nawadnianie organizmu

Tegoroczne lato przywitało nas falą upałów. Piękna, słoneczna pogoda to idealne warunki do odpoczynku nad wodą lub w ogrodzie. Jednak wysokie temperatury zobowiązują do szczególnego zadbania o zdrowie swoje i dzieci. więcej »
Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2019