Płodność u mężczyzn nierozerwalnie wiąże się z poczuciem męskości. Zaburzona erekcja to jeden z problemów, który zaburza satysfakcjonujący seks oraz może mieć wpływ na obniżoną zdolność poczęcia dziecka. Lekarze radzą, by w przypadku zaburzeń potencji poddać się pełnej diagnostyce, w skład której wchodzi także ocena płodności.
Zaburzenia erekcji a płodność
Niepełna erekcja wystarczająco komplikuje życie seksualne, często jest powodem zepsucia relacji partnerskich, a także może prowadzić do obniżenia samooceny mężczyzny. Zaburzenia erekcji zaliczane są do dysfunkcji, która objawia się nie tylko słabym wzwodem lub jego brakiem, ale też brakiem wytrysku.
- Pomocą przy pierwszych problemach z osiągnięciem wzwodu mogą być suplementy wspomagające potencję. O sprawdzone środki spytaj się swojego lekarza lub sprawdź ranking środków na potencję bez recepty na WiecejMeskosci.pl
Zwłaszcza ta ostatnia dolegliwość ma bezpośredni wpływ na płodność. Dobrze rozpoczęty seks, ale nie zakończony wytryskiem powinien determinować do poddania się diagnostyce lekarskiej. Coraz częściej obniżona erekcja dotyka mężczyzn poniżej 40. roku życia, a to oznacza, że pojawia się ona w momencie, w którym zdecydowana większość par podejmuje starania o dziecko.
Obniżona płodność i erekcja — przyczyny
Problem z męskością seksualną należy rozpatrywać wielopłaszczyznowo. Nie ma bowiem jednej, kluczowej przyczyny takiego stanu rzeczy. Zaburzona erekcja najczęściej wiąże się z chorobami układu krążenia, cukrzycą i nieprawidłowym ciśnieniem oraz poziomem cholesterolu.
Z kolei obniżona płodność może wynikać z niehigienicznego i niezdrowego stylu życia. Do największych wrogów płodności należą wszelkiego rodzaju używki, a więc palenie tytoniu czy alkohol. Do tego dołącza się nieprawidłowa dieta, w której dominują niezdrowe tłuszcze. Niska aktywność fizyczna, nadwaga lub otyłość to kolejni winowajcy takiego stanu rzeczy. Do nich dołącza się także ubranie. Zbyt obcisła bielizna lub spodnie powodują ucisk wrażliwych stref i większą temperaturę w tych okolicach. U niektórych panów problemem może okazać się także żylaki powrózka nasiennego powodujące wzrost temperatury i tym samym mniejszą ruchliwość plemników.
- Z badania Synovate Healthcare wynika, iż na zaburzenia erekcji o różnym nasileniu cierpi 1,5 mln Polaków, z czego jedynie 5% podejmuje się leczenia. Rocznie na świecie sprzedaje się leki zawierające viagę, cialis lub levitrę o wartości ponad 2,5 mld dolarów. Metody leczenia znajdziesz w artykule na CKM.pl
Jeśli problemy z uzyskaniem pełnej erekcji lub jej utrzymaniem pojawiają się nagle, warto zastanowić się, czy nie jest on związany z nadmiernym stresem.
Jakość spermy, płodność i rozwiązania
Powyższe nieprawidłowości w diecie, brak aktywności fizycznej i obciążenia chorobowe powodują pogorszenie się erekcji oraz jakości spermy. Łącząc niepełny wzwód z niepełnowartościową spermą, poczęcie dziecka może okazać się praktycznie niemożliwe lub graniczące z cudem.
Na szczęście zaburzenia erekcji i jakość spermy można wyeliminować, zmieniając swój styl życia, a więc włączając do swojego codziennego kalendarza sporą dawkę ruchu i eliminując szkodliwe substancje. Nie należy unikać konsultacji lekarskich, które mogą wiele wyjaśnić i znaleźć główne przyczyny problemu. Co ważne, płodność mężczyzn można poprawić poprzez zmniejszenie aktywności seksualnej — np. seks nie codziennie, a co dwa dni.
- W przypadku zaburzeń erekcji powinniśmy działać natychmiastowo, już przy pierwszych objawach. Najczęściej wystarczy zmiana trybu życia oraz suplementacja. Jeśli to nie pomoże konieczna będzie wizyta u lekarza oraz wykonanie niezbędnych badań do podjęcia leczenia. Koniecznie wprowadź kilka zdrowy nawyków opisanych na fit.pl
Można sięgać po naturalne lubrykanty, zmodyfikować dietę - powinno się znaleźć w niej sporo selenu, cynku, choliny, witaminy C i magnezu. Nie zaleca się stosowania niesprawdzonych suplementów poprawiających erekcję u mężczyzn, za to po wizycie lekarskiej można sięgnąć po rekomendowany przez specjalistę środek.