Książki dla dzieci » Dolep mi ogon, śnieżyco

Dolep mi ogon, śnieżyco

Dolep mi ogon, śnieżyco

Wyd.: Muchomor
Wiek dziecka: od 10 lat
ISBN: 978 83 65650 009

Co może się wydarzyć na ośmiodniowym obozie narciarskim w Alpach? Szesnastoletnia Łucja liczy na poznanie nowych osób, ale niespodziewanie dostaje też szansę poznania na nowo osób całkiem "starych". Zaskakujące wydarzenia nadchodzą jedno po drugim, od chwili zbiórki przed wyjazdem do Włoch aż do ostatniej strony książki. Międzynarodowa grupa obozowiczów rządzi się swoimi, na bieżąco powstającymi prawami, do których należy dogryzanie opiekunom i trenerom. Czy ta zgrana drużyna poradzi sobie w dramatycznych okolicznościach? Co wyniknie z wszystkich zauroczeń, nieporozumień i wieloletnich tajemnic, które nagle wyjdą na jaw? Poszusujcie śmiało w tę historię, choć czasem będzie pod górę, warto pokonać całą trasę z Łucją. I pamiętajcie: rodzinę się wybiera!

 

Magda Gutowska urodziła się w Poznaniu i tam uczyła się od szkoły podstawowej, skończywszy na klasie z międzynarodową maturą w II Liceum Ogólnokształcącym. Obecnie studiuje prawo na Queen Mary University of London i Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Uwielbia literaturę, narciarstwo, sztukę, podróże i stąd też książka odnosi się do wszystkich tych najbliższych jej rzeczy, zaś z fascynacji relacjami społecznymi zrodził się pomysł stworzenia postaci, które mają stanowić tygiel kulturowy i zmagać się z szerokim spektrum problemów bliskich każdemu nastolatkowi.

 

O książce:

Polska powieść obyczajowa dla młodzieży kwitnie, to wspaniale, ale z drugiej strony coraz trudniej zapewnić czytelnikowi nowe, intensywne wrażenia. Akcja podobnych książek zazwyczaj bywa umieszczana w środowisku domowym, szkolnym, często świeżo po przeprowadzce, a bohater bywa nietolerowany przez środowisko lub musi walczyć o pozycję w nowej grupie. "Śnieżyca" wnosi powiew świeżości, ponieważ czytamy o silnej osobowości, która przeżywa wyjazd na zimowy obóz do włoskiego ośrodka sportowego, a nie szkolne lub domowe katusze.

 

Główną bohaterką powieści jest szesnastoletnia Łucja, dziewczyna bardzo inteligentna, nieco ironiczna (zwłaszcza w kontaktach rodzinnych), powściągliwa, a nawet oziębła, ale tylko "na zewnątrz", bo w rzeczywistości okazuje się osobą wrażliwą, czułą na atmosferę miejscowości i kraju, do których wyjeżdża, a także na stosunek ludzi do niej (choć stara się nie okazywać zainteresowania niczym i nikim). Emocje i społeczną nieporadność skrywa zagłębiając się w książkach.

Bohaterkę poznajemy w samym środku burzy dojrzewania, w dodatku znajduje się ona w trudnej sytuacji rodzinnej. Rodzice rozwiedli się cztery lata temu, a dzieci zamieszkały w dwóch domach: Łucja z mamą, jej siostra Basia (młodsza o rok) – z tatą. Między siostrami panują napięte stosunki, właściwie jest to otwarty konflikt, dziewczęta chodzą razem do szkoły, ale do innej klasy i nawet znajomych mają innych. Łucja uważa siebie za ofiarę rozwodu rodziców, bo wolałaby mieszkać z tatą (nazywa siebie "zakładniczką" matki). Basia natomiast czuje się nietolerowana przez siostrę i zazdrosna z powodu względów, jakimi Łucję darzy tata. Dziewczęta lądują razem na międzynarodowym obozie narciarskim, na którym wśród 30 uczestników jest tylko 4 Polaków.

 

Obszerna i wnikliwa charakterystyka Łucji zawarta jest już na pierwszych stronach książki, a wraz z rozwojem akcji poznajemy kolejne cechy i zachowania starszej z sióstr, jej reakcje na konkretne okoliczności. O Basi wiemy od początku mniej i z tego powodu wnikliwiej ją obserwujemy, a z uwagi na otwartość dziewczyny i jej poszkodowaną pozycję (względem dominującej, nieprzyjemnej siostry), chyba każdy czytelnik darzy ją większą sympatią niż Łucję. Z czasem postać Basi schodzi na drugi plan i wydarzenia przeżywamy tylko z punktu widzenia głównej bohaterki.

Magda Gutowska szczegółowo opisuje warunki wypoczynku dziewcząt oraz umiejętnie kreśli portrety postaci drugoplanowych: współuczestników obozu, instruktorów, gospodarzy, u których mieszka Łucja czy rodziców głównych bohaterek. Jednym z powracających i dokładnie analizowanych problemów jest niepełnosprawność oraz umiejętność reagowania na nią. Łucja zyskuje dwie przyjaciółki, których wyjątkowość wywołuje w obozowiczach śmiech, a nawet prowadzi do pewnego wykluczenia z grupy. Jak nie poddać się presji i pozostać u boku nietypowych znajomych, co daje taka przyjaźń? Nawet dorosły czytelnik może nauczyć się z tej książki, dlaczego warto być asertywnym, odważnym, konsekwentnym, ale i empatycznym w relacjach z ludźmi (przyjaciółmi, wrogami, sympatią, współpracownikami, rodziną).

Książka wciąga od pierwszych stron, opowiada o przejmujących, intensywnych emocjach, którymi lubią karmić się młodzi czytelnicy. Na szczęście nie jest to jedna z powieści, które mają się podobać wszystkim, a zwłaszcza młodzieży nielubiącej czytać. W świecie "Śnieżycy" można zabłysnąć znajomością literatury oraz kulturalnym obyciem, ale i oryginalnością. Właśnie tacy czytelnicy polubią tę książkę: mający szerokie horyzonty, pojęcie o kontaktach międzyludzkich, indywidualiści. Jest tu miejsce na niezwykłe tajemnice i gwałtowne zwroty akcji, ale też na refleksję. Jak zachowa się nastolatek, który dotąd od wszystkich wokół oczekiwał wsparcia, w sytuacji, gdy to on będzie musiał udzielić komuś pomocy? Jak szybko można dojrzeć? Czytelnik na pewno spróbuje postawić się w sytuacji bohaterów i zastanowić, jak on poradziłby sobie w tej śnieżycy. Powieść spodoba się także pasjonatom narciarstwa, ponieważ autorka żongluje nazwami technik i opisami umiejętności młodzieży szusującej po alpejskich stokach.

KUP TERAZ

Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:

Książki dla dzieci

Recenzje książek

Recenzja CzasDzieci.pl (Aleksandra Barczyk)

Naleśniki ze wszystkich stron świata!

Książka:
Książka wciąga od pierwszych stron i nie sposób się od niej oderwać
Recenzja bibliotekarza (Beata Dziąbek)

Książka wciąga od pierwszych stron i nie sposób się od niej oderwać

Książka: Strzał zielonego pioruna
Zachęca do ruchu i zdrowego trybu życia
Recenzja rodzica (Marta Kuklewicz Kuklewicz )

Zachęca do ruchu i zdrowego trybu życia

Książka: Na ringu
Polecam tę niezwykłą książkę nie tylko młodym czytelnikom
Recenzja bibliotekarza (Beata Dziąbek)

Polecam tę niezwykłą książkę nie tylko młodym czytelnikom

Książka: Dwoje drzwi i dziewięcioro dzieci
więcej recenzji

Książki nagrodzone

Łopianowe pole

Łopianowe pole

Nagroda im. Kornela Makuszyńskiego
Nagroda im. Kornela Makuszyńskiego »
Nominacja
Rok przyznania: 2018
Biały Teatr panny Nehemias

Biały Teatr panny Nehemias

Książka Roku - konkurs Polskiej Sekcji IBBY
Książka Roku - konkurs Polskiej Sekcji IBBY »
Honorowe wyróżnienie w kategorii literatura
Rok przyznania: 2017
Nikt nas nie upomni

Nikt nas nie upomni

Książka Roku - konkurs Polskiej Sekcji IBBY
Książka Roku - konkurs Polskiej Sekcji IBBY »
Honorowe wyróżnienie w kategorii literatura
Rok przyznania: 2017
12 półtonów. Książka o muzyce

12 półtonów. Książka o muzyce

Książka Roku - konkurs Polskiej Sekcji IBBY
Książka Roku - konkurs Polskiej Sekcji IBBY »
Honorowe wyróżnienie w kategorii grafika
Rok przyznania: 2017
więcej nagrodzonych książek
Oglądaj, baw się i śmiej1 Świat Baśnioboru1 Uczucia Gucia1 Gry Nasza Księgarnia1 Książka dla malucha - Zielona Sowa1 Ekorodzice1 Książki dla dzieci1
Ranking

Najlepsze książki dla czytelników 10+

Najlepsze książki dla czytelników 10+Dla przyjemności, dla namysłu, dla ważnych przeżyć
 • O chłopcu, który pływał z piraniami
  1.
 • Czasodzieje. Klucz czasu
  2.
 • Czarownica piętro niżej
  3.
 • Rico, Oskar i Głębocienie
  4.
 • Tomek Łebski – Geniusz (a przynajmniej tak mu się wydaje…). Tom 10
  5.
cały ranking »inne rankingi »

Sonda – Czas Dzieci

Czego powinno być więcej na portalu ?
Rozrywki dla dzieci on line
Rozrywki dla rodziców on line
Konkursów z nagrodami dla dzieci
Konkursów z nagrodami dla mam
Konkursów z nagrodami dla tatusiów
Inspiracji plastycznych dla dzieci
Żadne z powyższych mnie nie interesują. Szukam tu informacji nie rozrywki.


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2019