Książki dla dzieci » Dolep mi ogon, śnieżyco

Dolep mi ogon, śnieżyco

Dolep mi ogon, śnieżyco

Wyd.: Muchomor
Wiek dziecka: od 10 lat
ISBN: 978 83 65650 009

Co może się wydarzyć na ośmiodniowym obozie narciarskim w Alpach? Szesnastoletnia Łucja liczy na poznanie nowych osób, ale niespodziewanie dostaje też szansę poznania na nowo osób całkiem "starych". Zaskakujące wydarzenia nadchodzą jedno po drugim, od chwili zbiórki przed wyjazdem do Włoch aż do ostatniej strony książki. Międzynarodowa grupa obozowiczów rządzi się swoimi, na bieżąco powstającymi prawami, do których należy dogryzanie opiekunom i trenerom. Czy ta zgrana drużyna poradzi sobie w dramatycznych okolicznościach? Co wyniknie z wszystkich zauroczeń, nieporozumień i wieloletnich tajemnic, które nagle wyjdą na jaw? Poszusujcie śmiało w tę historię, choć czasem będzie pod górę, warto pokonać całą trasę z Łucją. I pamiętajcie: rodzinę się wybiera!

 

Magda Gutowska urodziła się w Poznaniu i tam uczyła się od szkoły podstawowej, skończywszy na klasie z międzynarodową maturą w II Liceum Ogólnokształcącym. Obecnie studiuje prawo na Queen Mary University of London i Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Uwielbia literaturę, narciarstwo, sztukę, podróże i stąd też książka odnosi się do wszystkich tych najbliższych jej rzeczy, zaś z fascynacji relacjami społecznymi zrodził się pomysł stworzenia postaci, które mają stanowić tygiel kulturowy i zmagać się z szerokim spektrum problemów bliskich każdemu nastolatkowi.

 

O książce:

Polska powieść obyczajowa dla młodzieży kwitnie, to wspaniale, ale z drugiej strony coraz trudniej zapewnić czytelnikowi nowe, intensywne wrażenia. Akcja podobnych książek zazwyczaj bywa umieszczana w środowisku domowym, szkolnym, często świeżo po przeprowadzce, a bohater bywa nietolerowany przez środowisko lub musi walczyć o pozycję w nowej grupie. "Śnieżyca" wnosi powiew świeżości, ponieważ czytamy o silnej osobowości, która przeżywa wyjazd na zimowy obóz do włoskiego ośrodka sportowego, a nie szkolne lub domowe katusze.

 

Główną bohaterką powieści jest szesnastoletnia Łucja, dziewczyna bardzo inteligentna, nieco ironiczna (zwłaszcza w kontaktach rodzinnych), powściągliwa, a nawet oziębła, ale tylko "na zewnątrz", bo w rzeczywistości okazuje się osobą wrażliwą, czułą na atmosferę miejscowości i kraju, do których wyjeżdża, a także na stosunek ludzi do niej (choć stara się nie okazywać zainteresowania niczym i nikim). Emocje i społeczną nieporadność skrywa zagłębiając się w książkach.

Bohaterkę poznajemy w samym środku burzy dojrzewania, w dodatku znajduje się ona w trudnej sytuacji rodzinnej. Rodzice rozwiedli się cztery lata temu, a dzieci zamieszkały w dwóch domach: Łucja z mamą, jej siostra Basia (młodsza o rok) – z tatą. Między siostrami panują napięte stosunki, właściwie jest to otwarty konflikt, dziewczęta chodzą razem do szkoły, ale do innej klasy i nawet znajomych mają innych. Łucja uważa siebie za ofiarę rozwodu rodziców, bo wolałaby mieszkać z tatą (nazywa siebie "zakładniczką" matki). Basia natomiast czuje się nietolerowana przez siostrę i zazdrosna z powodu względów, jakimi Łucję darzy tata. Dziewczęta lądują razem na międzynarodowym obozie narciarskim, na którym wśród 30 uczestników jest tylko 4 Polaków.

 

Obszerna i wnikliwa charakterystyka Łucji zawarta jest już na pierwszych stronach książki, a wraz z rozwojem akcji poznajemy kolejne cechy i zachowania starszej z sióstr, jej reakcje na konkretne okoliczności. O Basi wiemy od początku mniej i z tego powodu wnikliwiej ją obserwujemy, a z uwagi na otwartość dziewczyny i jej poszkodowaną pozycję (względem dominującej, nieprzyjemnej siostry), chyba każdy czytelnik darzy ją większą sympatią niż Łucję. Z czasem postać Basi schodzi na drugi plan i wydarzenia przeżywamy tylko z punktu widzenia głównej bohaterki.

Magda Gutowska szczegółowo opisuje warunki wypoczynku dziewcząt oraz umiejętnie kreśli portrety postaci drugoplanowych: współuczestników obozu, instruktorów, gospodarzy, u których mieszka Łucja czy rodziców głównych bohaterek. Jednym z powracających i dokładnie analizowanych problemów jest niepełnosprawność oraz umiejętność reagowania na nią. Łucja zyskuje dwie przyjaciółki, których wyjątkowość wywołuje w obozowiczach śmiech, a nawet prowadzi do pewnego wykluczenia z grupy. Jak nie poddać się presji i pozostać u boku nietypowych znajomych, co daje taka przyjaźń? Nawet dorosły czytelnik może nauczyć się z tej książki, dlaczego warto być asertywnym, odważnym, konsekwentnym, ale i empatycznym w relacjach z ludźmi (przyjaciółmi, wrogami, sympatią, współpracownikami, rodziną).

Książka wciąga od pierwszych stron, opowiada o przejmujących, intensywnych emocjach, którymi lubią karmić się młodzi czytelnicy. Na szczęście nie jest to jedna z powieści, które mają się podobać wszystkim, a zwłaszcza młodzieży nielubiącej czytać. W świecie "Śnieżycy" można zabłysnąć znajomością literatury oraz kulturalnym obyciem, ale i oryginalnością. Właśnie tacy czytelnicy polubią tę książkę: mający szerokie horyzonty, pojęcie o kontaktach międzyludzkich, indywidualiści. Jest tu miejsce na niezwykłe tajemnice i gwałtowne zwroty akcji, ale też na refleksję. Jak zachowa się nastolatek, który dotąd od wszystkich wokół oczekiwał wsparcia, w sytuacji, gdy to on będzie musiał udzielić komuś pomocy? Jak szybko można dojrzeć? Czytelnik na pewno spróbuje postawić się w sytuacji bohaterów i zastanowić, jak on poradziłby sobie w tej śnieżycy. Powieść spodoba się także pasjonatom narciarstwa, ponieważ autorka żongluje nazwami technik i opisami umiejętności młodzieży szusującej po alpejskich stokach.

KUP TERAZ

Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:

Książki dla dzieci

Recenzje książek

Opowieści na kolorowe sny
Recenzja CzasDzieci.pl (Aleksandra Barczyk)

Opowieści na kolorowe sny

Książka: Basia. Bajki na dobranoc
Wygodnie i niewygodnie dla nastolatków
Recenzja bibliotekarza (Joanna Węgrzyn)

Wygodnie i niewygodnie dla nastolatków

Książka: Weronika i zombie
Zagadka kryminalna dla nastoletnich łowców przygód
Recenzja rodzica (Aleksandra Struska-Musiał)

Zagadka kryminalna dla nastoletnich łowców przygód

Książka: Klub łowców przygód. Tarantula, Klops i Herkules
Opowieść o niepełnosprawnym chłopcu i jego czworonożnym przyjacielu
Recenzja rodzica (Aleksandra Struska-Musiał)

Opowieść o niepełnosprawnym chłopcu i jego czworonożnym przyjacielu

Książka: Chłopiec i pies
O rycerzach (prawie) wszystko
Recenzja bibliotekarza (Beata Dziąbek)

O rycerzach (prawie) wszystko

Książka: Groźni rycerze w ponurych zamczyskach. Straaaszna historia
więcej recenzji

Książki nagrodzone

Serce Neftydy

Serce Neftydy

Książka Roku - konkurs Polskiej Sekcji IBBY
Książka Roku - konkurs Polskiej Sekcji IBBY »
Nagroda literacka za książkę dla młodzieży
Rok przyznania: 2017
A niech to Gęś kopnie

A niech to Gęś kopnie

Książka Roku - konkurs Polskiej Sekcji IBBY
Książka Roku - konkurs Polskiej Sekcji IBBY »
Honorowe wyróżnienie w kategorii literatura
Rok przyznania: 2017
Książka do zrobienia

Książka do zrobienia

Bologna Ragazzi Award
Bologna Ragazzi Award »
Wyróżnienie Bologna Ragazzi Award for Art Books
Rok przyznania: 2017
Jasne dni, ciemne dni

Jasne dni, ciemne dni

Książka Roku - konkurs Polskiej Sekcji IBBY
Książka Roku - konkurs Polskiej Sekcji IBBY »
Honorowe wyróżnienie w kategorii literatura
Rok przyznania: 2017
Ala Baba i dwóch rozbójników

Ala Baba i dwóch rozbójników

Nagroda im. Kornela Makuszyńskiego
Nagroda im. Kornela Makuszyńskiego »
Nominacja
Rok przyznania: 2017
więcej nagrodzonych książek
Uczucia Gucia1 Gry Nasza Księgarnia1 Książka dla malucha - Zielona Sowa1 Ekorodzice1 Książki dla dzieci1
Ranking

Najlepsze książki o piłce nożnej

Najlepsze książki o piłce nożnejW piłkę zawsze warto pograć, ale w przerwie można też coś ciekawego przeczytać
 • Więcej niż klub
  1.
 • Na boisku
  2.
 • Lewandowski. Wygrane marzenia
  3.
 • Do przerwy 0:1
  4.
 • Basia i piłka nożna
  5.
cały ranking »inne rankingi »

Sonda – Czas Dzieci

Czego poszukujesz ? :)
Powiedz nam które treści są dla ciebie ważne, będziemy zwracać na nie szczególną uwagę
Pomysłu na wspólne weekendowe wyjście w mieście
Pomysłu na weekend poza miastem
Pomysłu na wspólne wyjście. Nieważne czy w mieście czy poza miastem
Porad dotyczących wychowania dziecka
Porad dotyczących zdrowia dziecka
Bajek do czytania on line
Gier / zabaw / kolorowanek, by zająć dziecko
Informacji o nowych książkach dla dzieci


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2019