Kraków

Dzień Dziecka "KRAKÓW KOŁEM SIĘ TOCZY"
Kraków Impreza okolicznościowa

Dzień Dziecka "KRAKÓW KOŁEM SIĘ TOCZY"

od 1 czerwca do 2 czerwca 2024
Wpis archiwalny

Zapraszamy na Dzień Dziecka

 

01.06.2024 - 02.06.2024
Muzeum Podgórza, Rynek Podziemny, Muzeum Nowej Huty, Stara Synagoga, Pałac Krzysztofory, Muzeum i Centrum Ruchu Harcerskiego

 

https://muzeumkrakowa.pl/kalendarium/dzien-dziecka-krakow-kolem-sie-toczy

 

Historia Krakowa jest bogata, kolejne warstwy historyczne ciągle narastają, wzbogacając wielowiekowy życiorys miasta. Opowiadając Kraków przywołujemy miejsca, tradycje, przedmioty, które na stale wpisały się w lokalną tradycję. Barbakan, Planty, wianki, barwne klomby, zabawy, wspólny czas spędzany w kręgu – co łączy te pojęcia? Oczywiście motyw koła! Na tym właśnie prostym okrągłym motywie skupimy się podczas tegorocznego Dnia Dziecka, który Muzeum Krakowa świętować będzie z Wami, naszymi najmłodszymi gośćmi, aż dwa dni: 1 i 2 czerwca, w różnych oddziałach. Koło symbolizuje równowagę, harmonię, doskonałość, nieskończoność. Niech, więc radość i zabawa trwa w nieskończoność!

 

SOBOTA 1 CZERWCA 2024


Wkoło Rynku – wkoło historii
godz. 10:00 (czas trwania do 1,5 godziny)
Spacer połączony z questingiem dla rodzin z dziećmi w wieku 6–10 lat
Miejsce: Pałac Krzysztofory (rozpoczęcie) – Stare Miasto (spacer w obrębie Plant)

Rynek krakowski i Stare Miasto zachwycają nas na co dzień swoją bogatą historią i pięknymi zabytkami. Ale czy przyglądaliście im się kiedyś dokładniej? Czy zagłębiliście się w historię tych miejsc? I wreszcie, czy myślicie, że te miejsca bardzo się zmieniły od czasów, kiedy powstały? Wspólnie przejdziemy się wokół dawnego Krakowa i spojrzymy na niego z innej perspektywy.
Prowadzenie: Adrian Tylek

 

Klomby pana Bednarskiego
godz. 11.00
Warsztaty muzealne dla dzieci w wieku 6–10 lat
Miejsce: Muzeum Podgórza

Wspaniale ukwiecone klomby kwiatowe są ozdobą każdego miejskiego parku. W czasie zajęć uczestnicy poznają Wojciecha Bednarskiego – założyciela jednego z najpiękniejszych parków Krakowa. Dowiedzą się, jak i gdzie powstał park jego imienia, skąd przywieziono do niego drzewa i kwiaty. Porozmawiamy o kwiatach i kolorach oraz o zasadach tworzenia pięknych kompozycji kwiatowych na parkowych klombach. W części plastycznej dzieci same przygotują trójwymiarową kompozycję inspirowaną barwnymi kwiatowymi klombami.
Prowadzenie: Anna Pomykalska

 

Strulkis, gribelach i inne żydowskie zabawy
godz. 15.00
Warsztaty dla dzieci w wieku 6–10 lat
Miejsce: Stara Synagoga

Każdy kojarzy gry w chowanego, w klasy, w gumę czy w zbijaka. Jednak czy ktokolwiek słyszał o czymś takim jak czajch’n albo rejzelach? Na zajęciach będziemy mieli okazję poznać popularne wśród żydowskich dzieci zabawy wykorzystujące koła i kółka, ich zasady, formę, a co najważniejsze: sami będziemy się bawić! Bo czym jest zabawa, jeśli nie ciekawym sposobem na naukę?
Uwaga! Ze względu na to, że zajęcia odbędą się na zewnątrz, prosimy o zabezpieczenie dzieci przed słońcem i insektami.
W przypadku złych warunków atmosferycznych zajęcia odbędą się w innej formie wewnątrz Muzeum.
Prowadzenie: Aleksandra Gaj

 

Szopka na okrągło
godz. 12.00
Warsztaty dla rodzin z dziećmi, dzieci od 10 lat
Miejsce: Muzeum i Centrum Ruchu Harcerskiego

Zapraszamy Was na warsztaty szopkarskie w Forcie! Mimo letniej aury za oknami, sezon tworzenia szopek już się rozpoczyna. Na zajęciach będziecie mieli okazję zapoznać się z techniką tworzenia szopek krakowskich – niematerialnego dziedzictwa Krakowa wpisanego na listę Unesco. Wspólnie stworzymy elementy charakterystyczne dla tradycji krakowskiego szopkarstwa, pod okiem doświadczonego szopkarza i w dodatku harcerza! Będzie to także świetna okazja do rozmowy i podpatrzenia technik szopkarskich.
Prowadzenie: Filip Fotomajczyk

 

Pleciemy wianki
godz. 13.00 i 16.00
Warsztaty dla rodzin z dziećmi i młodzieżą w wieku 10–16 lat
Miejsce: Muzeum i Centrum Ruchu Harcerskiego

Zapraszamy dzieci i młodzież do Muzeum i Centrum Ruchu Harcerskiego do wspólnego plecenia wianków. Na warsztatach prowadzonych przez wieloletnią specjalistkę dowiecie się, jak tworzyć te piękne ozdoby z kwiatów i bibuły, a każdy z Was wyjdzie z zajęć z własnoręcznie wykonanym wiankiem.
Prowadzenie: Lidia Maj

 

Obrazy wypalane w drewnie
godz. 13.30 i 15.30
Warsztaty dla rodzin z dziećmi, dzieci od 10 lat
Miejsce: Muzeum i Centrum Ruchu Harcerskiego

Zapraszamy dzieci i młodzież do Muzeum i Centrum Ruchu Harcerskiego na warsztaty pirograficzne. W trakcie zajęć za pomocą wypalarek, zwanych także pirografami, będziemy tworzyć obrazy na okrągłych plastrach drewna. Pirografia to technika wymagająca cierpliwości i ostrożności, dlatego prosimy, aby każdemu dziecku towarzyszył opiekun.
Prowadzenie: Agata Skrzoska, Natalia Lisowska

 

Wspólny czas wokół ogniska
godz. 16.00
Ognisko/ warsztaty dla rodzin z dziećmi
Miejsce: Muzeum i Centrum Ruchu Harcerskiego

Zapraszamy dzieci, rodziców i dziadków na wspólne ognisko i dobrą zabawę. Na naszym terenie będą czekały atrakcje dla dzieci w postaci gier i zabaw. Zachęcamy do przyniesienia ze sobą jedzenia, które można przyrządzić na ognisku. W godzinach 17.00–18.00 nasi pracownicy pokażą Wam, jak przygotować prostą ogniskową przekąskę z mąki, wody i soli.
Prowadzenie: Jan Dziechciowski, Agata Skrzoska

 

NIEDZIELA 2 CZERWCA 2024

 

Muzealna bajka
godz. 11:00 (czas trwania do 1,5 godziny)
Pokaz filmowy dla rodzin z dziećmi w wieku 4–10 lat
Miejsce: Pałac Krzysztofory (Sala Miedziana)

Jesteście ciekawi, jakie bajki oglądali Wasi rodzice czy dziadkowie? Jeśli tak, zapraszamy Was na pokaz dawnych, już teraz kultowych bajek, podczas którego wspólnie obejrzymy kilka świetnych tytułów, a na wystawie poszukamy bohaterów tych historii.
Prowadzący: Adrian Tylek

 

Wokół archeologii – średniowieczne skarby pod lupą
godz. 12.30
Warsztaty dla rodzin z dziećmi w wieku 5–10 lat
Miejsce: Rynek Podziemny

Podczas zajęć poznamy historię badań archeologicznych na krakowskim Rynku. Dowiemy się, na czym polega praca archeologa i jakimi narzędziami się posługuje. Na przykładzie zabytków prezentowanych na wystawie sprawdzimy, jak wyglądało życie codzienne mieszkańców dawnego Krakowa. Opowiemy historie unikatowych przedmiotów, między innymi takich jak: denar ze świętym Stanisławem, bochen ołowiu, zawieszka z monety bizantyńskiej czy pierścień fede ring. W części warsztatowej poszukamy artefaktów ukrytych w przygotowanym dla uczestników stanowisku archeologicznym.
Prowadzenie: Katarzyna Kucharska

Muzeum kołem się toczy, czyli dziecięce lata Muzeum Krakowa
godz. 14.00

 

Zajęcia plastyczne dla rodzin z dziećmi w wieku 6–10 lat
Miejsce: Pałac Krzysztofory (SPOTKA)

Nie od dziś wiadomo, że wszystko ma swój początek. Nie inaczej jest w przypadku powstawania różnych budynków i instytucji na całym świecie. 31 maja 2024 roku Muzeum Krakowa świętuje 125-lecie swojego istnienia. Z tej okazji pragniemy zaprosić dzieci wraz z rodzicami na zajęcia, podczas których opowiemy o początkach naszego muzeum i dowiemy się, co w ogóle kryje się pod tą nazwą. Zobaczymy także, jak wyglądał Kraków ok. 1900 roku, co nosili nasi założyciele, a czym bawiły się wówczas dzieci. Na koniec uczestnicy zajęć wykonają pamiątkowe laurki urodzinowe i ofiarują je Muzeum Krakowa.
Prowadzenie: Małgorzata Kuciel i Anna Magiera

 

Wielkie malowanie kredą
godz. 10.00–13.00
Zabawa dla rodzin z dziećmi
Miejsce: plac przed Muzeum Nowej Huty

Zapraszamy wszystkich chętnych do wspólnego malowania kredą. Niech plac przed Muzeum Nowej Huty zatonie w tysiącu barw i kształtów!
Запрошуємо всіх бажаючих разом малювати крейдою. Нехай площа перед Музеєм Нової Гути замайорить тисячею кольорів і форм!

 

Nowa Huta, Nowa Nuta – warsztaty umuzykalniające dla dzieci
godz. 10:00–11:00 – grupa dla niemowląt niechodzących
godz. 11:30–12:30 – dzieci chodzące do 3 roku życia
godz. 13:00–14:00 – dzieci w wieku 4–6 lat
Miejsce: Muzeum Nowej Huty

Czy jesteście zmęczeni tandetną i kiepsko wyprodukowaną muzyką przeznaczoną dla naszych najmłodszych? Jeśli odpowiedź brzmi tak, to zbuntujmy się wspólnie przeciw bylejakości i zaoferujmy naszym dzieciom kontakt z fascynującym światem nowych melodii, instrumentów i rytmów! Naszą przewodniczką w podróży do świata muzyki będzie edukatorka, multiinstrumentalistka, wokalistka, absolwentka szkoły muzycznej w klasie skrzypiec – Anna Kubik. Warsztaty są elementem programu towarzyszącego wystawie Bunt w systemie. Muzyczne przestrzenie wolności 1945–89.
Prowadzenie: Anna Kubik

 

Przygoda z Kotkiem Włodkiem
godz. 15.00–16.00
Warsztaty muzealne dla dzieci w wieku 5–10 lat
Miejsce: Muzeum Nowej Huty

Zapraszamy na warsztaty, podczas których dzieci będą miały okazję poznać Kotka Włodka. To będzie niezapomniana przygoda pełna zabawy, śmiechu i kreatywności. Wspólnie narysujemy naszego bohatera, zaśpiewamy i zatańczymy w rytm piosenki o sympatycznym futrzaku. Na bazie wyobrażeń dzieci powstaną rysunki przedstawiające kotka. Będziemy też tworzyć kocie origami. Na zakończenie warsztatów podzielimy się wrażeniami z zajęć i podsumujemy naszą wspólną przygodę z Kotkiem Włodkiem. Każdy uczestnik otrzyma pamiątkowy dyplom za udział w warsztatach oraz małą niespodziankę związaną z naszym tematem.
Prowadzenie: Iwona Wojas-Gierłach

 

INFORMACJE ORGANIZACYJNE
Czas trwania zajęć wynosi od jednej do półtorej godziny.
W dniach 1 i 2 czerwca wejście do wszystkich oddziałów Muzeum Krakowa dla dzieci i młodzieży (do lat 18) w cenie 1 zł
Udział w wydarzeniach realizowanych w ramach programu Dzień Dziecka w muzeum jest odpłatny.
Bilety:
– dzieci i młodzież (do lat 18): 20 zł
– bezpłatny wstęp przysługuje jednemu opiekunowi, pozostali opiekunowie: 20 zł
– posiadaczom Krakowskiej Karty Rodziny z Niepełnosprawnym Dzieckiem przysługuje 50% zniżki

 

Wstęp na wydarzenia Wspólny czas wokół ogniska oraz Wielkie malowanie kredą jest bezpłatny.

 

Bilety można zakupić online poprzez stronę https://bilety.mhk.pl , w kasach muzealnych oddziałów realizujących zajęcia oraz w Centrum Obsługi Zwiedzających.

Informacja: Centrum Obsługi Zwiedzających w Pałacu Krzysztofory, Rynek Główny 35, 31-011 Kraków, tel. 12 426 50 60, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl

Miejsce wydarzenia:
Muzeum Podgórza, Rynek Podziemny, Muzeum Nowej Huty, Stara Synagoga, Pałac Krzysztofory, Muzeum i Centrum Ruchu Harcerskiego
Organizator:

Muzeum Historyczne Miasta Krakowa



Pałac Krzysztofory
Rynek Główny 35
31-011 Kraków
tel.: 12 619 23 00

Wydarzenia w Krakowie

Przeczytaj również

Warto zobaczyć