godz. 11:00 - Kamienica Szołayskich im. Feliksa Jasieńskiego, wystawa "Kraków 1900"
Czy byliście świadkami sytuacji, kiedy dziecko patrzy na maszynę do pisania i pyta: „A co to?”. Czasem dzieci uzmysławiają nam, że codzienne przedmioty przeszyły już do historii. Porozmawiajmy zatem o tym, jak wyglądał świat sprzed 100 lat widziany oczami dziecka. Początek XX wieku zapowiadał przemiany w różnych dziedzinach. Był początkiem nowoczesności. Zmieniał się świat, a zabawki odzwierciedlały te zmiany.
Marek Sosenko, twórca niezwykłej kolekcji dawnych zabawek podpowie Wam, kiedy powstał pierwszy samolot dla dzieci, czym różniły się lalki po 1900 roku od tych z poprzedniej epoki, kiedy powstał pierwszy miś pluszowy, i czym bawiły się dzieci w Krakowie.
Dowiecie się, jakich zabawek nie było w XIX wieku. Przełom XIX i XX wieku to początek ery nowożytnej zabawki. To właśnie wtedy producenci dostrzegli w dzieciach ważnego klienta, co spowodowało zapoczątkowanie przemysłu zabawkarskiego. Zabawki nowożytne odzwierciedlają największy rozwój techniki w historii cywilizacji i są jej miniaturowym portretem.
Prowadzenie: Marek Sosenko - antykwariusz, kolekcjoner i autor książek. Właściciel największej w Polsce prywatnej kolekcji starych zabawek. Współpracuje z muzeami i instytucjami kultury.
Ważne informacje:
spotkanie otwarte, bez rezerwacji (liczba miejsc ograniczona)
wstęp 5 zł od dziecka
Opłaty dokonuje się w kasie Muzeum bezpośrednio przed zajęciami