Zapraszamy do Kina letniego u Piłsudskich | Dziwne przygody Koziołka Matołka - z Pacanowa... do Sulejówka!
Głównym bohaterem cyklu w 2024 roku jest Koziołek Matołek! Historyjka obrazkowa o nieprawdopodobnych przygodach postaci stworzonej przez Kornela Makuszyńskiego i Mariana Walentynowicza należy do kanonu polskiej literatury dziecięcej i jest uznawana za prekursorską w polskim komiksie. Koziołek Matołek znany jest od 1932 roku, zatem budzi sympatię już od wielu pokoleń. Chcemy przywołać uśmiechy na twarzach zarówno najmłodszych, jak i nieco starszych widzów, więc zapraszamy na wspólne oglądanie ponadczasowych bajek animowanych!
Odcinki: „Po drugiej stronie tęczy”, „Smocza jama”, „Latający kozioł”, „Pod piramidami”, „Konkurs śpiewu”.
Co: pokaz filmów animowanych o Koziołku Matołku
Kiedy: 14.09.2024 r. (sobota)
Godzina: 20:30
Gdzie: Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku | plac muzealny [w razie pogorszenia się warunków atmosferycznych, pokaz zostanie przeniesiony do Sali Tokio (budynek główny, poziom -3)]
Czas trwania pokazu: około 50 minut.
Czy wiesz, że…
Koziołek Matołek to postać literacka znana od 1932 roku. Historyjka obrazkowa o nieprawdopodobnych przygodach sympatycznego koziołka należy do kanonu polskiej literatury dziecięcej i jest uznawana za prekursorską w polskim komiksie.
Współtwórcy:
Kornel Makuszyński (1884-1953) – jeden z najpoczytniejszych polskich pisarzy pierwszej połowy XX wieku, prozaik, poeta, felietonista, krytyk teatralny i publicysta, członek Polskiej Akademii Literatury oraz wyróżniony prestiżową nagrodą literacką międzywojnia (Państwowa Nagroda Literacka). W czasie wojny polsko-bolszewickiej był sprawozdawcą wojennym, autorem tekstów popularnych piosenek (np. „Maki” o ułanach), wierszy i odezw patriotycznych. Służąc w mundurze, był zaangażowany w prace komórki literackiej Armii Ochotniczej. Z kolei w czasie II wojny światowej podczas Powstania Warszawskiego współpracował z prasą powstańczą. Odznaczony Orderem Orła Białego (pośmiertnie 2018), Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski (1938), Krzyżem Oficerskim Odrodzenia Polski (1925), Złotym Wawrzynem Akademickim (1935) oraz Komandor Orderu Korony Włoch, Komandor Orderu Korony Rumunii i Kawaler Orderu Legii Honorowej.
Marian Walentynowicz (1896–1967) – prekursor komiksu w Polsce i twórca wizerunku kultowych postaci rysunkowych (także małpki Fiki-Miki), architekt i projektant wystroju wnętrz, grafik (np. odznaka spadochronowa Cichociemnych), malarz i ilustrator, podróżnik (członek National Geographic Society), pedagog, działacz studenckiej konspiracji niepodległościowej oraz żołnierz (uczestnik kilku wojen, w tym polsko-bolszewickiej) i korespondent wojenny (z Dywizją Pancerną gen. Maczka przeszedł jej cały szlak bojowy podczas II wojny światowej). Odznaczony Krzyżem Walecznych (1920 – dwukrotnie i 1945) oraz licznymi odznaczeniami alianckimi. Jego życie było pełne ciekawych i różnorodnych wyzwań artystycznych, a on sam wielokrotnie bywał uczestnikiem i świadkiem historycznych wydarzeń.