Warszawa

Dzień Św. Franciszka i Lasu Bielańskiego
Warszawa Impreza okolicznościowa

Dzień Św. Franciszka i Lasu Bielańskiego

8 października 2023

Dzień św. Franciszka i Lasu Bielańskiego to rodzinny piknik ekologiczny, który odbędzie się w niedzielę 8.10.2023r., w parafii bł. E. Detkensa, przy ul. Dewajtis 3, w Warszawie. Będzie to już 12 edycja tej imprezy!

 

Na wydarzenie zapraszają Katolickie Centrum Kultury Dobre Miejsce, Parafia p.w. bł. E. Detkensa oraz Burmistrz Grzegorz Pietruczuk wraz z Radą i Zarządem Dzielnicy Bielany.

 

  • Data: 8 października 2023 r., godz.: 10:00 - 15:00
  • Miejsce: Teren wokół Kościoła pw. Niepokalanego Poczęcia NMP, ul. Dewajtis 3.
  • Bilety: Wstęp wolny!
  • UWAGA: w przypadku deszczowej pogody wydarzenie odbędzie się w budynku Dobrego Miejsca (Dewajtis 3).

 

Bądź EKO: Przyjedź bryczką (będzie kursowała wahadłowo wzdłuż ulicy Dewajtis), rowerem lub pieszo, a samochód zostaw poza lasem!

 

Jak co roku będziemy świętować na łonie natury, zdobywając wiedzę o niej i ucząc się ją szanować. Tradycyjnie wraz z naszymi partnerami przygotowaliśmy wiele bezpłatnych atrakcji: zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. 


Imprezie, towarzyszyć będzie kiermasz rękodzieła ludowego i swojskiego jadła. Swoje produkty wystawią rękodzielnicy z całej Polski. Podczas tego wydarzenia, goście pikniku, będą mogli kupić ręcznie wykonaną biżuterię, naturalne kosmetyki, dekoracje domowe i ogrodowe, obrazy, ikony, ceramikę, ręcznie robione zabawki i ubrania itp. Nie zabraknie również dobrego jedzenia: tradycyjnych chlebów, miodu, ciast, zdrowych słodyczy, obwarzanek, czy dań obiadowych.


A Katolicka Wspólnota Shalom, oprócz pysznych wypieków, zapewni dostęp do ciepłej kawy i herbaty.

 
Tradycją tego dnia stało się także wspólne sprzątanie Lasu Bielańskiego. Dlatego,
dla wszystkich chętnych, dostępne będą worki i rękawiczki, które ułatwią zaangażowanie się w działania na rzecz naszej planety.

 

W programie wydarzenia:


    • 10:00 – rozpoczęcie kiermaszu rękodzieła i swojskiego jadła.
    • 11:00 - Uroczysta Msza Święta (Kościół pw. Niepokalanego Poczęcia NMP)
    • ok. 12:00 - Poświęcenie zwierząt (scena plenerowa przed Kościołem)
    • ok. 12:15 - Koncert Kapeli Warszawskiej Staśka Wielanka (scena plenerowa przed Kościołem) - Zespół kontynuuje tradycje orkiestr ulicznych. Podstawą repertuaru są utwory z okresu zaborów I i II wojny światowej, okresu międzywojennego i powojennego, ze szczególnym uwzględnieniem klimatów warszawskich.


Kapela Warszawska znana jest z wielu występów estradowych, programów radiowych i telewizyjnych oraz nagrań płytowych. Zespół koncertował w kraju, a także za granicą m. in. w  Wielkiej Brytanii, Niemczech, Finlandii, Szwecji, USA, Kanadzie i Australii. Członkowie zespołu śpiewają i grają na instrumentach akustycznych, co oddaje w sposób naturalny charakterystyczne brzmienie zespołów minionego okresu. W repertuarze zespołu znajdują się takie utwory jak: Bal na Gnojnej , U cioci na imieninach, Chryzantemy złociste, Hanko,
Nie ma cwaniaka dla Warszawiaka, To ostatnia niedziela, Apasz i wiele innych.-  https://dobremiejsce.org/koncert-kapeli-warszawskiej-staska-wielanka/


    • ok. 13:30 - Przedstawienie z cyklu Niedzielne Bajeczki: Teatr Jumaja - "Legendy o Świętych" (scena plenerowa przed Kościołem) - „Legendy o świętych”, to przedstawienie, którego głównym bohaterem jest mały chłopiec o imieniu Marcin. Pewnego dnia odwiedza on swoją babcię, a spotkanie to jest pretekstem do zapoznania widzów spektaklu z żywotami świętych Kościoła Katolickiego, w tym z historią Św. Franciszka. -  https://dobremiejsce.org/niedzielne-bajeczki-teatr-jumaja/


Wśród tegorocznych atrakcji:


- Akcja Sprzątania Świata: Sprzątamy ścieżki Lasu Bielańskiego! (strat po Mszy Świętej)
- Warsztaty majsterkowania w drewnie (boisko od północnej strony Kościoła)
- Kucyki (boisko od północnej strony Kościoła)
- Dmuchana zjeżdżalnia (boisko od północnej strony Kościoła)
- Pojazd firmy BYŚ (boisko od północnej strony Kościoła)
- gry i konkursy edukacyjne oraz warsztaty plastyczne - stoisko RDOŚ w Warszawie
- Stoisko Centrum Edukacji Przyrodniczo – Leśnej, (boisko od północnej strony Kościoła)
- Stoisko LO Archutowski: malowanie buziek, kolorowanki, słodki poczęstunek (przed wejściem do liceum)
- Leśna modelarnia (naprzeciw Kościoła)
- Stoisko schroniska Na Paluchu (boisko przy przedszkolu Leśna Droga) - Na stoisku Schroniska „Na Paluchu", będzie można dowiedzieć się wszystkiego o adopcji, wolontariacie i innych formach pomocy bezdomnym zwierzętom. Będzie można wesprzeć Schronisko darowizną i otrzymać w podziękowaniu drobny upominek: kubeczek lub torbę. Wolontariusze będą rozdawać także bezpłatne edukacyjne gry planszowe dla dzieci „Piesku, kotku, szukajcie domu". Na wydarzeniu pojawią się także psy, szukające nowych właścicieli.
- Zajęcia otwarte z piłki nożnej z Akademią Hutnika Warszawa (boisko od północnej strony Kościoła)

    • Organizatorzy wydarzenia: Burmistrz Grzegorz Pietruczuk wraz Zarządem i Radą Dzielnicy Bielany, Ks. Wojciech Drozdowicz - proboszcz parafii bł. E. Detkensa, Dobre Miejsce
    • Sponsor wydarzenia: BYŚ Recykling
    • Partnerzy wydarzenia: Przedszkole "Leśna Droga", Publiczne liceum ogólnokształcące im. bł. ks. Romana Archutowskiego  
    • Patroni medialni: Tygodnik Idziemy, Niedziela. Tygodnik katolicki, Fundacja Chrześcijańskie Granie, Gość Warszawski, Radio Warszawa, WolnaSobota.pl

Link do wydarzenia na Facebooku: https://fb.me/e/N0rwNbwB
Link do artykułu na stronie: https://dobremiejsce.org/dzien-sw-franciszka-i-lasu-bielanskiego-2023/

Miejsce wydarzenia:
ul. Dewajtis 3
01-815 Warszawa - Las Bielański
Organizator:

Dobre Miejsce - katolickie centrum kultury

ul. Dewajtis 3
01-815 Warszawa - Las Bielański
tel.: 22 561 01 00 | 512 011 482

Wydarzenia w Warszawie

Przeczytaj również

Warto zobaczyć