Warszawa

Królestwa - spektakl przyjazny sensorycznie w Teatrze Lalek Guliwer
Warszawa od 4 roku

Królestwa - spektakl przyjazny sensorycznie w Teatrze Lalek Guliwer

Spektakl dla osób o różnej wrażliwości sensorycznej, w tym dla osób w spektrum autyzmu.

 

Przedstawienie powstało na podstawie historii wymyślonych i zilustrowanych przez Martę Stańczyk, aktorkę Teatru 21 podczas pierwszej fali pandemii. To kilka prostych opowiadań, w których nie ma metafor, drugiego dna ani opisanej psychologii postaci. Materiały te stały się dla twórców spektaklu inspiracją do spojrzenia na świat każdej istoty jak na osobne królestwo. Fabuła jest pretekstem do uważnej obserwacji naszej planety, dostrzegania potrzeb i różnorodności jej mieszkańców. Przedstawienie, które powstało w koprodukcji z Teatrem 21 jest pierwszym w historii Guliwera spektaklem, stworzonym dla osób o różnych wrażliwościach sensorycznych, w tym dla osób w spektrum autyzmu. Realizacja spektaklu w Teatrze Guliwer odbywa się z aktywnym udziałem autorki Marty Stańczyk, która w spektaklu kreuje postać Eustachii, królowej planety Wenus.

 

Opis spektaklu:

 

Eustachia – królowa Wenus od dawna lubiła oglądać Ziemię i jej mieszkańców. Zachwycało ją, że żyje tu tyle istot i dla każdego jest miejsce. Teraz królowa przygląda się siostrom zakonnym, Bernardecie i Klementynie. Pewnego dnia zamykają one drzwi na klucz i wyruszają w podróż balonem. Zabierają ze sobą mądrą owcę o imieniu Kostka. Wznoszą się pod chmury i czują się szczęśliwe jak ptaki. Podczas lądowania w parku widzą słynnego pawia Waleriana – opiekuna marzeń i snów, który jeszcze nie raz będzie pojawiał się na ich drodze. Potem wsiadają do batyskafu i opuszczają się na dno Oceanu Spokojnego. Tańczą z rybami, a owca Kostka spotka ośmiornica Cyryla. Zakochuje się w nim i ich światy łączą się wspólne królestwo. Siostry zakonne ciągle chcą być w ruchu i mieć dużo wrażeń. Nawet gdy są w domu, oglądają kosmos przez teleskop. Dzięki temu poznają Eustachię – królową Wenus i zaprzyjaźniają się z nią.

 

Przedstawienie będzie dostosowane do potrzeb osób o różnych wrażliwościach, w  tym ze spectrum autyzmu. Podczas wizyty w teatrze widzowie będą mogli skorzystać z pokoju rozładowania napięcia i wyregulowania emocji, który przygotowuje Iza Chlewińska wraz z Intibag. Natomiast przed przedstawieniem – skorzystać z „Przewodnika po spektaklu”, który pozwoli przygotować się do samej wizyty i dowiedzieć więcej  o spektaklu.

 

Spektakl „Królestwa” jest koprodukcją Teatru Guliwer i Teatru 21. Program Teatru 21 / Centrum Sztuki Włączającej jest współfinansowany przez m.st. Warszawę.

Spektakl bierze udział w 28. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.

 

Więcej na: https://teatrguliwer.pl/spektakl/krolestwa/

 

mat. organizatora

Wydarzenia w Warszawie

Warto zobaczyć