Kraków

12. edycja Festiwalu ETNOmania – święto rzemiosła, tradycji i pasji
Kraków Lato!

12. edycja Festiwalu ETNOmania – święto rzemiosła, tradycji i pasji

14 lipca 2024

W nadchodzącą niedzielę, 14 lipca, odbędzie się dwunasta edycja Festiwalu ETNOmania, w Parku Etnograficznym w Wygiełzowie.  Na odwiedzających czekać będzie 150 Wystawców rzemiosła, rękodzieła, dizajnu oraz smaku, blisko 40 warsztatów i pokazów dla dzieci i dorosłych, koncerty artystów sceny folk, prelekcje, strefa zabaw i gier dla najmłodszych, piknikowanie na polanie i wiele innych etnoatrakcji.

 

Cały skansen wypełni się stoiskami pełnych pięknych, ręcznie robionych przedmiotów, a miejsca przy chatach zajmą rzemieślnicy i twórcy ludowi, między innymi kowal, wikliniarz, łyżkarz, garncarz, rzeźbiarze, tkaczka, hafciarki i koronczarki. Park etnograficzny ożywi się gwarem rozmów, wypełni się muzyką, metalicznymi dźwiękami z kuźni, odgłosami pędzącego kołowrotka czy stukotem klocków koronczarskich. Podczas całodziennych spotkań, pokazów i warsztatów, poznamy i doświadczymy z bliska żywej tradycji. Podczas ETNOmanii nauka dawnych rzemiosł łączy się z rodzinnym, aktywnym i twórczym spędzeniem wolnego czasu. Miejsce dla siebie znajdą również poszukujący ciszy i wytchnienia, piknikując w cieniu chaty czy leżąc na polanie pod jabłonką.

 

 

Motywem przewodnim tegorocznej edycji jest relacja MISTRZ-UCZEŃ, w ramach Festiwalu będziemy gościć rzemieślników i twórców Szlaku Rzemiosła Małopolski, którzy przyjadą ze swoimi uczniami, będą prowadzili wspólne warsztaty i pokazy, a przede wszystkim podzielą się z nami swoją historią i doświadczeniem. Wysłuchamy również specjalnie przygotowanych prelekcji tematycznych.

 

Na godz. 12.00 zaplanowane zostało pierwsze wydarzenie muzyczne na scenie -  koncert zespołu Kukawica, wykonujący tradycyjne pieśni polskie, ukraińskie i bałkańskie w autorskich aranżacjach, kobieca moc zespołu porwie serca i nogi do tańca. O godz. 15.00 odbędzie się koncert Kapeli Kasi Chodoń, podczas którego usłyszymy pieśni z południowo wschodniej Polski, wykonywane techniką białego śpiewu, przy akompaniamencie tradycyjnych instrumentów ludowych jak heligonka, czy baraban. Dzień muzycznie zakończymy koncertem o godz. 17.30  zespołu OREADA, folkoffowego zespołu grającego autorskie kompozycje, łączące szeroko pojętą muzykę tradycyjną z różnymi gatunkami muzycznymi.

 

Podczas Festiwalu będzie działać specjalnie przygotowana strefa dla dzieci, w której spędzi aktywnie czas cała rodzina. W programie między innymi malowanie etnobuziek, bańki mydlane, zabawy z wodą i słomą, zabawy ruchowe takie jak przeciągania liny, skakania w workach czy strzelania z łuku, kreatywne warsztaty tworzenia ruchomych zwierzątek z papieru oraz łapaczy snów. Będzie można wziąć udział w grze terenowa po skansenie i zdobyć odznakę ETNOmaniaka i małe nagrody. Dodatkowo, na scenie o godz. 14 odbędzie się pokaz dziecięcej ETNOmody, a o  godz. 16 odbędą się rodzinne warsztaty muzyczne, podczas których Kapela Kasi Chodoń wprowadzi dzieci i rodziców w niezwykły świat tradycyjnych instrumentów ludowych (takich jak: heligonka, cymbały, okaryna, harmonijka ustna, bębny) oraz zapozna ze starodawnymi utworami do śpiewu i tańca.

 

 

W przygotowanej strefie smaku będą czekać na gości stoiska kulinarne, nie zabraknie klasyków, takich jak pierogi, żurek, chleb ze smalcem, podpłomyki oraz dobrej kawy i tradycyjnych lodów. Będzie można spróbować  zdrowych, lokalnych produktów i wypełnić zakupowe koszyki własnoręcznie wytwarzanym chlebem, serek kozim, przetworami, olejem, miodem z rodzinnej pasieki.

 

Od lat ETNOmania pokazuje jak tradycja odnajduje się w tu i teraz. ETNOmania to miejsce i czas spotkań - spotkań rodzinnych i przyjacielskich, spotkań z twórcami i artystami, tu zabawa łączy się z nauką a kultura z naturą, twórcze działania z sielskim odpoczynkiem.

Festiwal odznacza się radosną, żywą i aktywną formułą, w bliskości z autentyczną tradycją i twórczymi ludźmi! Wszystko to z dala od zgiełku, pośpiechu i betonu miasta a blisko kultury, natury i siebie nawzajem!


Zabierzcie rodzinę, przyjaciół, znajomych, pieska i do zobaczenia na ETNOmanii!

 

 

14 lipca 2024, Festiwal ETNOmania – edycja. 12


Park Etnograficzny Krakowiaków Zachodnich Muzeum Małopolski Zachodniej


Program zawiera atrakcje, które znajdują się w pięciu strefach tematycznych: Rzemiosła, Folkdizajnu i Eko, Muzyki, Dzieci i Relaksu.

 

11.00 - 19.00

• TARGI: rzemiosła, rękodzieła, dizajnu, produktów eko i dla dzieci, lokalnych produktów -  150 Wystawców;
• ETNOsmaki, kuchnia regionalna, slow food i street food, produkty tradycyjne i zdrowe przetwory;
• całodzienne otwarte WARSZTATY i pokazy rzemiosła: bibułkarstwo I garncarstwo I hafciarstwo I koronkarstwo I kowalstwo I łyżkarstwo I przędzenie wełny I rzeźba I tkactwo I tłoczenie oleju I rzeźba I wicie wianków I wikliniarstwo I zabawka ludowa;
• strefa Żywa: Hafty między drzewami oraz warsztaty z wikliną i drewnem z Żywą Pracownią;
• strefa Dzieci: animacje, malowanie, zabawy ruchowe, kreatywne warsztaty | gra terenowa
• ETNOpiknik: relaks w cieniu chaty, na kocach i leżakach, konkursy z nagrodami;

---
NA SCENIE:

12.00 koncert zespołu Kukawica
14.00 pokaz dziecięcej ETNOmody
15.00 koncert Kapeli Kasi Chodoń
16.00 rodzinne warsztaty muzyczne z Kapelą Kasi Chodoń
17.30 koncert zespołu Oreada

---
Blok tematyczny MISTRZ – UCZEŃ:

14.00 -16.00  pokaz malarstwa na szkle Mistrz i uczeń
14.00-14.30  Mistrz-uczeń – z perspektywy etnografa
14.30-15.00  Mistrz i uczeń w rodzinie
15.00-15.30  Stryszawskie zabawki od pokoleń
15.30-16.00  Wystarczą cztery nitki, czyli jak nauczyć się koronek klockowych

---
Sekcja warsztatów na wcześniejsze ZAPISY:

godz. 12.00-13.00 Haft na drewnie dla starszych
godz. 13.00-14.00 Haft na drewnie dla młodszych
godz. 12.00-13.00 Warsztat prze-twórczy -  woskowijka
godz. 13.00-14.00 Warsztat prze-twórczy - portfelik zero waste
godz. 14.30-15.30 Laleczka z włóczki i drewnianych koralików
godz. 14.30-16.00 Obrazki drewnem pachnące
godz. 16.00-17.30 Tradycyjny pająk ludowy
godz. 16.30-17.30 Konik malowany
godz. 12.00-13.00 Zwierzaki drewniaki
godz. 13.00-14.00 Malowany domek
godz. 14.30-15.30 O cudownych właściwościach oleju z dziurawca
godz. 15.30-17.00 Warsztaty cyjanotypii
godz. 17.00-18.00 Dekoracje z suszu na stół
godz. 16.30-18.30 Koronka klockowa

 

Wszystkie wydarzenia Festiwalu są bezpłatne, obowiązuje jedynie bilet wejścia do skansenu.
------
organizator: Fundacja Od Kultury, Szlak Tradycyjnego Rzemiosła Małopolski

 

Partner Główny: Muzeum Małopolski Zachodniej

 

Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego

 

Partnerzy: Sylveco, Czasdzieci.pl

Miejsce wydarzenia:
Podzamcze 1, 32-551 Wygiełzów
Organizator:

Fundacja Od Kultury

Wydarzenia w Krakowie

Przeczytaj również

Warto zobaczyć