Kraków

Trzepaki, Reksio, Atari - wystawa czynna
Kraków Wystawa

Trzepaki, Reksio, Atari - wystawa czynna

19 marca 2023
Wpis archiwalny

19 marca (niedziela), godz. 14:00
Muzeum Nowej Huty, os. Centrum E 1

 

Muzeum Nowej Huty, oddział Muzeum Krakowa, zaprasza na oprowadzanie po wystawie „Trzepaki, Reksio, Atari” z Tomaszem Trzaskalikiem z Fundacji Muzeum Komiksu (Partner wystawy), twórcą aranżacji plastycznej wystawy.

 

Czym i w co bawiły się dzieci w PRL-u? Jak formy i możliwości zabawy zmieniały się wraz z upływem czasu? A może niektóre z nich wciąż są znane i popularne? Zapraszamy do poszukania odpowiedzi na te pytania na wystawie w Muzeum Nowej Huty. Można tu nie tylko oglądać, czytać, ale też dotykać, bawić się i doświadczać.

Wystawa opowiada o zabawach i rozrywkach dziecięcych w okresie PRL-u w rzeczywistości miejskiej: zarówno o zabawkach i grach (tych popularnych i tych wymarzonych), aktywnościach na świeżym powietrzu, zabawach i grach ruchowych, jak i o czytelnictwie, ofercie kulturalnej dla dzieci czy o rozwoju technologii na przestrzeni dekad (od telewizorów, rzutników, po pierwsze komputery w latach 80. XX w.).

Pośród kilkuset eksponatów prezentowanych na wystawie można znaleźć klasyki – jak celuloidowe lalki, misie-trociniaki, figurki żołnierzyków, zabawkowe pojazdy, popularne planszówki, wrotki, zośkę, kolejkę elektryczną czy rzutnik Ania – ale też prawdziwe perełki, np. autentyczną lalkę filmową Misia Uszatka, oryginalne folie animacyjne, przedstawiające m.in. Bolka i Lolka oraz Reksia, grafiki Bohdana Butenki (jednego z najczęściej nagradzanych polskich grafików i ilustratorów, autora komiksów i książek), oryginalne plansze komiksowe, m.in. z cykli Kajko i Kokosz oraz Jonka, Jonek i Kleks. Oczywiście nie mogło tu też zabraknąć tytułowego trzepaka (oryginalnego, z epoki!) oraz komputera Atari.

 

Prowadzenie: Tomasz Trzaskalik

Wstęp w cenie biletu wstępu na wystawę
Limit: 25 osób
Pierwszeństwo dla zapisanych osób:
Rezerwacja w Centrum Obsługi Zwiedzających, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl, tel. 12 426 50 60.

Miejsce wydarzenia:
os. Centrum E1
Organizator:

Muzeum Nowej Huty

Wydarzenia w Krakowie

Przeczytaj również

Warto zobaczyć