W trawie. Laboratorium sensoryczne to pierwszy w historii Teatru Groteska spektakl, wpisujący się w nurt teatru dla najnajmłodszych i choć dziedzina ta rozwija się w Polsce już od blisko 20 lat, spotkania z niekiedy jeszcze raczkującą publicznością, wciąż bywają traktowane jako coś nowego. Dlatego właśnie nam - twórczyniom tego spektaklu, bardzo zależy na tym, żeby publiczność czuła się komfortowo i bezpiecznie od przekroczenia progu teatru - mówi Alicja Morawska - Rubczak, reżyserka spektaklu.
Spektakle dla najnajmłodszych nastawione są na kształtowanie kreatywności maluchów i pobudzanie ich wszystkich zmysłów. Dzieci rozwijają się najbardziej właśnie w tym okresie życia i naprawdę istotna jest w tym czasie integracja sensoryczna. Planowany spektakl w sposób profesjonalny i wyważony łączył będzie elementy teatru formy (z lalkami na scenie!), z piękną estetycznie kompozycją plastyczną (scenografia: Barbara Małecka) intrygująco łączącą kształty i kolory, w ciekawy sposób dialogując z warstwą muzyczną (muzyka: Iwona Skv) i ruchową (choreografia Monika Kiwak).
Aktorki od pierwszych minut spektaklu, który zaczyna się w teatralnej kawiarni i obejmuje wspólne wędrowanie po teatrze, stają się przewodniczkami dla widowni. Sam spektakl podzielony jest na część do oglądania, przyglądania się i część interaktywną, w której wszyscy współdziałają razem.
Rola bliskich dorosłych w inicjacji teatralnej bardzo małych dzieci jest nie do przecenienia, są oni naturalnymi partnerami i niezbędnymi „buforami bezpieczeństwa”. To partnerstwo jest na widowni niezwykle ważne.
Dorośli widzowie przedstawień dla bardzo małych dzieci, podkreślają, że spektakle te są także ważną formą przebywania z dzieckiem w zupełnie nowej sytuacji, przyglądania się jego reakcjom. Kameralność naszej produkcji, możliwość bardzo bliskiego kontaktu fizycznego z osobami bliskimi, budowanie poczucia bezpieczeństwa, są tutaj warunkami podstawowymi.
Niekiedy przedstawienia te stają się także nie tyle inicjacją w spotkaniu dziecka z teatrem, ale we wspólnym doświadczeniu świata z innymi dziećmi. Otwarta struktura, płynne przechodzenie z pozycji widza do roli aktywnego uczestnika współtworzącego to, co dzieje się w przestrzeni gry, powoduje, że teatr dla najnajmłodszych pozwala dzieciom na bycie aktywnymi odbiorcami sztuk.
Teatru Groteska będzie czuwał nad przygotowaniem przestrzeni tak, żeby wszystkie maluchy i bliscy im opiekunowie, mieli swoją przestrzeń i czas na oswojenie się z teatrem.
Występują:
Bilety: www.groteska.pl
fot. B. Ropski