Cel główny: Kształtowanie umiejętności rozumienia i stosowania określeń słownych.
Cele szczegółowe:
- kształtowanie gotowości dziecka do działania i poznawania;
- doskonalenie umiejętności poprawnego liczenia oraz rozróżniania cech przedmiotów;
- ćwiczenia w odróżnianiu strony prawej i lewej, porównywania długości oraz poruszania się w wyznaczonym kierunku;
- rozwijanie sprawności manualnych poprzez umiejętność posługiwania się nożyczkami, klejenia i wydzierania;
- rozwijanie koordynacji wzrokowo-ruchowej i spostrzegawczości;
- usprawnianie umiejętności panowania nad siłą wydychanego i wdychanego powietrza;
- dostarczanie pozytywnych emocji związanych z dążeniem do osiągnięcia celu.
Potrzebne będą:
- 4 białe koperty i jedna niebieska (propozycja - kolory kopert mogą być dowolne),
- sznurek (do 1,5m),
- latarka,
- pudełko (np. po butach) jako „niezbędnik”, a w nim: klej, nożyczki, ½ słomki (przez krótszą słomkę łatwiej będzie dziecku wdmuchiwać powietrze), kartki papieru – biała i niebieska, talerzyk.
Uwaga: Jeżeli w zabawie uczestniczy większa ilość dzieci, dla każdego z nich trzeba przygotować przybory w „niezbędniku”.
Ilość dzieci: 1-15.
Wiek dzieci: 2-7 lat.
Zaczynamy:
Opiekun przygotowuje zabawę: na kartkach opisuje kolejne zadania i wkłada je do kopert. Cztery koperty oznacza cyframi: 1,2,3,4, i rysuje przy nich odpowiednią ilość kółek. Chowa niebieską kopertę oznaczoną cyfrą 5 (i pięcioma narysowanymi kółkami) w niewidocznym dla dziecka miejscu.
Opiekun zachęca dziecko do zabawy, mówiąc wierszyk:
„Dzisiaj masz zadania, zadania do wykonania.
Sprawa nie jest bardzo prosta,
Jeśli jednak skarb chcesz dostać,
śmiało bierz się do zadania, zadania do wykonania”.
Uwaga: samo wykonanie zadań jest już dla dziecka nagrodą. W tym przypadku jednak bawimy się w „poszukiwaczy skarbu”, dlatego po wykonaniu zadań dziecko otrzymuje dodatkową nagrodę.
Opiekun mówi dalej: „Dzisiaj zamieniamy się w poszukiwaczy skarbu. Jak myślisz, jak powinniśmy być ubrani i co może nam być potrzebne?”
Czas na propozycje dzieci: potrzebne są wygodne spodnie, bluzka, kapcie. Może przydać się sznurek, latarka itp.
Opiekun prezentuje dziecku zawartość „niezbędnika”, wymieniając po kolei przedmioty, które są w środku.
Opiekun wprowadza dziecko w nastój oczekiwania i zagadki wyjmując na koniec z „niezbędnika” plik związanych kopert. „Zobacz! Są tu też koperty! Jest na nich napisane: „Dla poszukiwaczy skarbu, kolejne zadania do wykonania” . Podaje koperty dziecku, aby mogło samodzielnie rozwiązać zagadki, a następnie prosi o policzenie kopert i ułożenie ich wg kolejności: 1, 2, 3, 4.
Uwaga: przy dużej ilości dzieci można je podzielić na zespoły, które będą wykonywać wybrane (wylosowane) zadanie 1, 2 lub 3. Zespoły dzieci starszych (5-7lat) mogą wykonywać zadania jednocześnie, po czym zamieniać się zadaniami, aby wszystkie dzieci mogły uczestniczyć w każdym z nich. Zadania nr 4 i 5 wszystkie dzieci wykonują razem.
Opiekun prosi dziecko o otworzenie pierwszej koperty i podanie jej zawartości (nawet jeśli dziecko ma kłopoty, czekaj cierpliwie i nie pomagaj mu. Macie czas).
Opiekun odczytuje polecenie: „Pierwsze zadanie to rozglądanie: rozejrzyj się po pomieszczeniu i pokaż cztery okrągłe przedmioty - możesz użyć swojej latarki. A teraz pokaż cztery miękkie przedmioty. Na koniec pokaż cztery czerwone przedmioty”.
Można zadać dziecku pytanie: „Czy któryś z przedmiotów może być wskazany kilka razy? Dlaczego?” (np. okrągła, czerwona poduszka, czerwony miś itp.).
Pochwal dziecko i poproś o zawartość drugiej koperty.
Opiekun odczytuje polecenie: „Drugie zadanie to wycinanie: weź klej, nożyczki i niebieską kartkę z „niezbędnika”. Potnij kartkę w paski i sklej tak, aby powstała jak najdłuższa wstążeczka. Porównaj długość powstałej wstążki z długością twojego sznurka. Określ, co jest dłuższe”.
Po wykonaniu tego zadania przez dziecko, przeczytaj mu drugą część zadania: „Bosymi stopami przejdź po wstążce zrobionej z papieru, a potem po sznurku”.
Dziecko ma samodzielnie zdjąć kapcie i skarpetki. Zapytaj dziecko, po czym wygodniej mu się chodziło i co odczuwało podczas chodzenia po papierze i sznurku. Pochwal dziecko i poproś o ponowne samodzielne założenie skarpet i kapci. Nie spieszcie się, macie czas.
Poproś o podanie trzeciej koperty.
Opiekun odczytuje polecenie: „Trzecie zadanie to dmuchanie: wyjmij z „ niezbędnika’ białą kartkę i słomkę. Porwij kartkę na malutkie kawałeczki. Ułóż kawałeczki w stosik i delikatnie dmuchaj, tak aby rozsypały się, ale nie pospadały ze stołu. Weź słomkę, przytknij ją do papierka i wciągając powietrze spróbuj przenieść papierek na talerzyk”.
Po skończonym zadaniu pochwal dziecko i poproś o podanie zawartości czwartej koperty.
Opiekun odczytuje polecenie: „Czwarte zadanie to poszukiwanie: odszukaj w pokoju ukrytą kopertę w kolorze niebieskim. Poruszaj się według poleceń wydanych przez opiekuna”. Opiekun kieruje dziecko w stronę koperty, np.: idź prosto, skręć w lewo w stronę szafy (do młodszych dzieci). Starszym dzieciom podajemy tylko kierunek. Dodatkowo można używać określeń z zabawy „ciepło-zimno”.
Po odnalezieniu koperty, poproś dziecko o otworzenie jej i podanie zawartości.
Opiekun odczytuje polecenie: „Piąte zadanie to miejsca skarbu poznanie”. Tu powinien znaleźć się opis miejsca, w którym znajduje się „skarb”. Jeśli jest to deser umieszczony w lodówce, należy opisać lodówkę, np.: „Skarb jest w wysokiej białej szafie z podłużnym uchwytem, stojącej w innym pomieszczeniu”. Dzieciom młodszym można podawać dokładniejsze informacje, np.: „Gdy otwiera się drzwi do tej szafy, włącza się w niej światło, w środku jest zimniej niż w pokoju” itp. Im starsze jest dziecko, tym opis powinien być krótszy, aby miało szansę na dłuższe zastanowienie.
„Skarbem” może być także mała zabawka, książeczka lub inny przedmiot.
Zakończenie: Opiekun pyta, czy zabawa w „poszukiwacza skarbu” podobała się dziecku, czy pamięta, ile zadań musiało wykonać, które z nich sprawiło mu największą trudność, a które podobało mu się najbardziej.
Konkurs SKARB
Co było skarbem w waszej zabawie? Podzielcie się z nami swoimi pomysłami. Te najciekawsze nagrodzimy książkami o przygodach małej detektyw Marysi Rebusek.
Zobacz też: