Artykuły

Czy przyniósł mnie bocian? - Jak rozmawiać z dziećmi o seksualności

Mimo, że opowieści w stylu: bocian zostawił Cię na polu z kapustą, nijak się mają do rzeczywistości, to wciąż można się z nimi spotkać. Dlaczego dorosłym tak trudno jest rozmawiać z dziećmi na tematy, które są dla nich ważne i nierozłącznie związane z życiem?

 


Kiedy rozmawiać?
Ważne jest, aby nasze odpowiedzi były adekwatne do zadawanych przez dziecko pytań, w zależności od jego wieku. Pytanie dziecka świadczy zazwyczaj o jego gotowości do przyjęcia pewnych faktów i ma na celu zaspokojenie jego ciekawości. Wykorzystując gotowość malucha należy powiedzieć mu zawsze prawdę, ponieważ, kiedy troszkę podrośnie i uzyska inne informacje, chociażby od rówieśników, będzie się czuło oszukane przez najbliższe osoby, które są dla niego autorytetem (rodzice, dziadkowie, pedagodzy). Taka sytuacja może doprowadzić do trudności w komunikacji z dzieckiem w przyszłości – szczególnie w okresie dorastania, kiedy nasza córka bądź syn, obawiając się, że znów będziemy unikać tematu, będą woleli zwierzyć się kolegom, niż opowiedzieć nam o swoich problemach z dojrzewaniem.


Rodzic, mówiąc dziecku, że pojawiło się na świecie z miłości, może na chwilę zaspokoić jego ciekawość. Należy jednak liczyć się z tym, że skoro ciekawość już się ujawniła, to za chwilę pojawią się kolejne pytania – bardziej szczegółowe.
Jeżeli dorosły, któremu dziecko zadaje pytania: skąd się wzięło, jak znalazło się w brzuszku mamy, którędy z tego brzuszka wyszło, nie jest gotowy do udzielania odpowiedzi, może skorzystać z dostępnych na rynku książek, które ułatwią podjęcie tego tematu z dzieckiem.

 

Anatomia człowieka – mówić czy nie?


Oczywiście, mówić! Dzieci, już w przedszkolu (a czasem wcześniej), widzą, że mama i tata różnią się od siebie budową. Można powiedzieć dziecku, że właśnie ta różnica w budowie sprawia, że na świecie mogą pojawić się dzieci. I dodać, że tata w swoim organizmie ma plemniki, a mama jajeczko, i kiedy te dwie komórki się spotkają, zaczyna formować się nowe życie – dziecko.

 

 

Można wykorzystać (w rozmowie z młodszymi pociechami) opowieści o zwierzątkach i powiedzieć, że u ludzi ten proces przebiega w podobny sposób. Mamy, które urodziły swoje dziecko przez cesarskie cięcie, zazwyczaj twierdzą, że przybliżając dziecku temat porodu, miały ułatwione zadanie, ponieważ mogą pokazać bliznę pooperacyjną i w ten sposób udowodnić, że przez rozcięcie brzucha mamy - wykonane przez lekarza - dziecko pojawiło się na świecie.


A co z tymi kobietami, które urodziły naturalnie? Mogą dziecku opowiedzieć, że ciało człowieka jest bardzo elastyczne, dlatego, gdy dziecko rośnie w brzuchu mamy, jej skóra rozciąga się i nie dzieje się nic złego. A kiedy dziecko jest już zdolne do samodzielnego oddychania i rodzi się – ciało mamy bardzo szybko wraca do swej pierwotnej formy. Tę samą informację o elastyczności ciała można wykorzystać opowiadając o naturalnym porodzie.

 

Taka jest natura


Jeśli osoby dorosłe, z którymi dziecko zechce poruszyć interesujący go temat, potraktują młodego człowieka poważnie, mogą pięknie o wszystkim opowiedzieć: o różnicach anatomicznych, o stosunku seksualnym oraz o samym momencie pojawienia się dziecka na świecie, czyli o porodzie – zarówno tym naturalnym, jak i o cesarskim cięciu (wskazując na różnice między jednym i drugim).


Poród, podobnie jak śmierć, jest zjawiskiem nierozłącznie związanym z życiem. Nie powinien być traktowany jak coś wstydliwego lub zakazanego. Zbyt często nie doceniamy swoich dzieci i ich naturalnej ciekawości oraz gotowości do poruszania tak ważnych tematów. Gdyby dorośli do spraw naturalnych podchodzili z otwartością, rozmowa o seksualności z dzieckiem w wieku przedszkolnym czy wczesnoszkolnym nie stanowiłaby żadnego problemu. Warto się jednak do niej dobrze przygotować, bo, proporcjonalnie do wieku (a dzieci ciągle rosną, dojrzewają i chcą wiedzieć więcej), pojawiają się kolejne „trudne” pytania.


Trzeba również pamiętać o tym, aby nie być nadgorliwym i nie poruszać tematu, kiedy dziecko nie jest jeszcze gotowe. Właściwy moment to ten, kiedy maluszek sam zaczyna nas o te sprawy pytać.

 

 

Rady dla rodziców:

 • Wykorzystaj gotowość dziecka do rozmowy o seksualności, porodzie i różnicach między płciami;
 • Mów dziecku prawdę;
 • Wykorzystaj dostępną w tym temacie literaturę dla dzieci;
 • Odpowiadaj tylko na zadane pytania. Gdy dziecko będzie gotowe, pojawią się następne;
 • Pozwól, aby dziecko widziało, jak rodzice się przytulają i całują;
 • Bądź dojrzały i do naturalnych tematów podchodź w sposób naturalny.

 

Anna Gruszka
psycholog

Artykuły – pozostałe:

 • Przyjaciel to skarb czyli jak dbać o nasze przyjaźnie

  O przyjaźń, tak jak o ogród, trzeba dbać. Warto zatem przypomnieć sobie, czym ona jest i na jakich zasadach się opiera...

  więcej
 • Nie bójmy się rozmawiać czyli zalety dobrej komunikacji

  Rozmowa to podstawowa forma kontaktu między ludźmi. Na przestrzeni dziejów posługiwano się różnymi metodami, by się dogadać ? używano gestów, mimiki twarzy czy wysokich i niskich dźwięków. Jednak od momentu pojawienia się konkretnych języków, człowiek zaczął pełniej wyrażać siebie, budować głębsze relacje i ustalać reguły rządzące społecznością, w której żył...

  więcej
 • Jak ośmielić dziecko i dodać mu pewności siebie

  Każde dziecko rodzi się z zestawem pewnych cech, zaś w trakcie dorastania uczy się nowych zachowań i rozwija poszczególne umiejętności. Nieśmiałość, choć często dziedziczona, ewoluuje i można nad nią częściowo zapanować.

  więcej
 • Nauka przez zabawę, czyli jak gry planszowe mogą wspomóc rozwój Twojego dziecka

  Warto byśmy skorzystali z bogatej oferty rynku gier planszowych, bowiem takie gry nie tylko staną się dla nas wspaniałą rozrywką, ale mogą wspomóc nasze dzieci w rozwijaniu poszczególnych umiejętności, ponieważ...

  więcej
 • 5 pomysłów na deszczowe dni!

  Wrzesień, październik i listopad to specyficzne miesiące, dla części z nas ponure i zimne, ale wcale tak być nie musi – bowiem ta pora roku kryje w sobie mnóstwo ciepłych kolorów i pozytywnych skojarzeń.

  więcej
 • Jak nauczyć dziecko opieki nad zwierzętami?

  Większość dzieci, prędzej czy później, marzy o posiadaniu własnego zwierzątka. Bez względu na to, czy chodzi o czworonoga, ptaka czy gryzonia, każde stworzenie wymaga odpowiedniej opieki, dlatego musimy być pewni, że nasze dziecko jest gotowe na taką odpowiedzialność...

  więcej
 • 5 najlepszych gier planszowych na koniec lata

  Kłopot pojawia się wtedy, kiedy pogoda krzyżuje nasze plany i musimy zostać w domu. W takim wypadku z pomocą przychodzą nam wszelkiego rodzaju gry planszowe, które nie tylko pomogą zorganizować czas naszym pociechom, ale sprawią przyjemność całej rodzinie.

  więcej
 • Jak przygotować dziecko do samodzielnego wyjazdu na kolonie lub obóz?

  Nadchodzi taki moment, kiedy rodzice postanawiają wysłać swoją pociechę na wakacje w większej grupie rówieśników oraz pod opieką innych dorosłych. Chcą, aby ich córki lub synowie usamodzielnili się, zawiązali nowe przyjaźnie, a przede wszystkim miło spędzili czas...

  więcej
 • Jakie książki spakować do wakacyjnego plecaka?

  Nadeszły wakacje. Każdy z nas chciałby odpocząć, ale też spędzić ten czas przyjemnie i w radosnym nastroju. Jedni pragną udać się w egzotyczne podróże, drudzy chcą popływać w jeziorze albo powspinać się na górskie szczyty, a jeszcze inni marzą o tym, by wyciągnąć się na zawieszonym między drzewami hamaku i oderwać myśli od obowiązków.

  więcej
 • Wiosenne wyprawy czyli o tym, jak zachowywać się w lesie

  Wreszcie nadeszły ciepłe dni i słońce co rusz zachęca nas do dłuższych rodzinnych spacerów. W tym czasie odwiedzamy nie tylko miejskie parki czy ogrody, ale chętnie wyjeżdżamy również poza miasto, do okolicznych lasów. W przypadku takich wycieczek musimy przestrzegać pewnych określonych zasad, które sprawiają, że zarówno my, jak i różne zwierzęta, czujemy się miło i bezpiecznie.

  więcej
1 2 3 4 5 6 7 8 9 ... 12 następna »
newsletter - zapisz się
© CzasDzieci.pl 2022