Artykuły

 • Nauka poprzez zabawę, czyli jak w prosty sposób przekazywać dziecku wiedzę

  ażdy rodzaj zabawy rozwija umiejętności potrzebne do odniesienia szkolnych sukcesów. Tworzenie budowli z klocków kształtuje zdolność do rozwiązywania problemów, myślenie przyczynowo-skutkowe oraz orientację w przestrzeni. Jeśli dodatkowo w zabawę angażują się inne osoby...

  więcej
 • Jak skutecznie zachęcić dziecko do czytania?

  Obecnie dzieci niestety o wiele chętniej sięgają po filmy czy gry komputerowe – bodźce są intensywniejsze i dostarczane w natychmiastowym tempie. Bohaterowie oglądanych historii mówią różnymi głosami, śpiewają, gestykulują, wykonują akrobacje, a otaczające ich krajobrazy są zmienne i malownicze. Jednak czytanie książek to także wspaniała przygoda - rozwijająca w sposób wszechstronny, pobudzająca wyobraźnię i przenosząca czytelnika w każdy zakątek świata.

  więcej
 • Kłótnie rodziców i ich wpływ na dziecko

  Wielu rodziców nie wie, jak się zachować i co powiedzieć, kiedy nagle świadkami ich kłótni stają się dzieci. Pojawiają się trudne pytania: Dlaczego mama i tata się kłócą? O co chodzi? Czy się nadal kochają, a może chcą się już rozstać?

  więcej
 • Pierwsze dni dziecka w przedszkolu i szkole - jak oswoić lęk?

  Obawa przed wejściem w nowe otoczenie, nieznaną grupę społeczną oraz niechęć związana z rozstaniem się z opiekunem stanowią standardowy element rozwoju każdego dziecka. Lęk o lekkim nasileniu nie powinien nas specjalnie niepokoić. Przystosowanie się do nowego środowiska wymaga czasu i dojrzałości poznawczej, społecznej, a przede wszystkim emocjonalnej.

  więcej
 • Sprawność ruchowa dziecięcej dłoni, czyli jak rozwijać małą motorykę

  O sprawność dłoni i palców warto dbać już od najwcześniejszych lat życia dziecka. Im szybciej dziecko nauczy swobodnie posługiwać się różnego typu przedmiotami, chwytać i utrzymywać je w ręku, tym łatwiej przyjdzie mu późniejsza nauka rysowania i pisania.

  więcej
 • Domowe wakacje, czyli jak zorganizować dziecku czas w mieście

  Wakacje to czas, kiedy możemy odpocząć od miasta i rodzinnie wybrać się w podróż albo wysłać swoje pociechy na wymarzone kolonie bądź obozy. Nie zawsze jednak udaje nam się coś zorganizować i co pewien czas nasze dzieci spędzają letnie tygodnie w domu...

  więcej
 • Awantury wśród rodzeństwa

  Powodów do utarczek między rodzeństwem jest naprawdę wiele. Trzeba zatem nauczyć dzieci, jak rozmawiać na ten temat, z czego wynikają kłótnie i jak sensownie rozwiązywać problemy.

  więcej
 • Wakacyjne wyjazdy, czyli jak sprawić dziecku radość szanując jego zainteresowania

  Nadeszły wymarzone wakacje, na które nasze dzieci, jak co roku, czekają z niecierpliwością. W końcu będą mogły odłożyć szkolne plecaki, schować zeszyty do szuflady i zapomnieć na dwa miesiące o odrabianiu lekcji. My, rodzice, także przygotowujemy się na ten czas planując swoje urlopy i szukając ciekawych miejsc na rodzinne wyprawy....

  więcej
 • Wakacje czas zacząć!

  Wakacje to dwa wyjątkowe miesiące, na które czekają dzieci i dorośli. Każdy pragnie, aby był to czas pełen słońca, radości i dobrej zabawy. Pragnienia te mają szansę się spełnić, jeśli zadbamy o bezpieczeństwo własne i naszych dzieci. Nie mamy wpływu na to czy dopisze nam wymarzona pogoda, zatem zadbajmy o to, na co ten wpływ mamy.

  więcej
 • Mamo, czym chłopcy różnią się od dziewczynek?

  Jeżeli uważasz, że to pytanie pada najczęściej albo wyłącznie podczas rozmów z dzieckiem o seksie, jesteś w poważnym błędzie. Różnice między płciami dzieci dostrzegają bardzo wcześnie...

  więcej
© CzasDzieci.pl 2022