Wreszcie nadeszły ciepłe dni i słońce co rusz zachęca nas do dłuższych rodzinnych spacerów. W tym czasie odwiedzamy nie tylko miejskie parki czy ogrody, ale chętnie wyjeżdżamy również poza miasto, do okolicznych lasów. W przypadku takich wycieczek musimy przestrzegać pewnych określonych zasad, które sprawiają, że zarówno my, jak i różne zwierzęta, czujemy się miło i bezpiecznie. Powinniśmy zawsze pamiętać, że w lesie mieszka bardzo wiele stworzeń - należy uszanować ich kryjówki, sposób życia i wszystko, co je otacza.
Na początku trzeba się do takiej wyprawy dobrze przygotować. Nawet kiedy jest ciepło, lepiej założyć długie przewiewne spodnie i koszulę, by nie narazić się na ugryzienie kleszcza. Dodatkowo możemy posmarować się specjalnym preparatem odstraszającym malutkie pajęczaki, komary i inne insekty. Jeśli planujemy dłuższy spacer, przygotujmy sobie lekki prowiant oraz wystarczającą ilość napoi, byśmy się nie odwodnili, szczególnie gdy trafimy na jeden z upalnych dni. Przyda się nam też jakieś chroniące przed słońcem nakrycie głowy
i ciemne okulary.
Nasze maluchy, oprócz odpowiedniego stroju i butelki z wodą, warto zaopatrzyć również w małe plecaki, do których włożyć mogą, prócz ulubionej zabawki, np. mapę, kompas, latarkę albo lupę - zabawa w leśnych odkrywców z pewnością im się spodoba. Jeśli od najmłodszych lat będziemy uczyć nasze dzieci by dbały o potrzebny ekwipunek, w starszym wieku bez trudu poradzą sobie na różnego typu wycieczkach czy obozach i szybciej staną się samodzielne.
Poza podstawowym wyposażeniem dobrze jest mieć przy sobie przynajmniej jeden bandaż, plastry oraz spirytus lub wodę utlenioną, by w razie wszelkiego typu otarć czy skaleczeń móc zdezynfekować ranę i ją opatrzyć. Tak przygotowani możemy już wkroczyć do lasu.
Doskonale wiemy, że pośród drzew nasze głosy niosą się echem na większe odległości, dlatego starajmy się nie krzyczeć ani nie wydawać zbyt wysokich dźwięków – zwierzęta mają wyczulony słuch i wszelkie hałasy bardzo je denerwują.
W lepszym zrozumieniu leśnych reguł pomogą nam m.in. mądre opowiadania o zwierzętach z serii „Przyjaciele zwierząt” – „Kłopotliwy łoś” czy ”Sóweczka z fotografii” Anieli Cholewińskiej-Szkolik.
Spacerujmy powoli napawając się pięknem przyrody i oddychając świeżym powietrzem. Otaczająca nas zieleń niezwykle pozytywnie wpływa zarówno na nasze zdrowie fizyczne, jak i na sferę emocjonalną. Las sprawia, że czujemy się spokojniejsi, zrzucamy z naszych barków różne stresy, a nasze dzieci są radosne i uśmiechnięte. Ponadto po takiej wycieczce z pewnością bez problemów uda im się wieczorem zasnąć. Te wszystkie leśne podarunki powinniśmy należycie docenić i odpowiednio uszanować odwiedzane przez nas miejsce. Uważnie rozglądajmy się wokoło, a także patrzmy pod nasze stopy, czy przypadkiem na naszej drodze nie wyrósł nagle kopiec kreta albo mrowisko. Jeśli uda nam się wypatrzyć jakieś ptasie gniazdo bądź inne zwierzęce legowisko, nie podchodźmy zbyt blisko, a już pod żadnym pozorem niczego nie dotykajmy. Wiele stworzeń, kiedy wyczuje ludzki zapach, już więcej nie wróci do swojej kryjówki, co może także doprowadzić do porzucenia przez nie swojego potomstwa.
Kiedy zaburczy nam w brzuchu i zatrzymamy się na posiłek, pamiętajmy by dokładnie po sobie posprzątać. Nie chodzi tylko o zachowanie czystości, ale również o nie dokarmianie dzikich zwierząt – nasze jedzenie często może im bardziej zaszkodzić niż pomóc. Tak naprawdę, w przypadku spotkania z którymkolwiek z leśnych mieszkańców, należy zostawić go w spokoju. Możemy oczywiście dyskretnie mu się z daleka poprzyglądać, zachowując ciszę i ostrożność, a nawet zrobić szybkie zdjęcie (o ile nasz aparat też nie narobi hałasu ani nie błyśnie fleszem), jednak nic poza tym.
Przy sprzątaniu po sobie nie zapominajmy szczególnie o zabraniu wszelkich szklanych butelek i opakowań, bowiem są one jedną z najczęstszych przyczyn pożarów. W żadnym wypadku nie rozpalajmy w lesie ognisk. Czasem na zorganizowanych postojach, na polanach z ławkami i drewnianymi stolikami, znaleźć można specjalne paleniska, ale nawet tam musimy zachować wszelkie środki ostrożności i po skończonej uczcie dokładnie wygasić oraz zasypać tlący się żar.
Niczego nie wykopujmy, nie wyrywajmy, starajmy się nie deptać żadnych kwiatów ani roślin oraz nie łamać gałęzi. Nawet jeśli nasze maluchy chcą sobie zrobić drewniane miecze, wykorzystajmy w tym celu patyki leżące w trawie, których z pewnością znajdziemy wokół siebie co nie miara. Po udanej leśnej wędrówce zostawmy odwiedzone ścieżki w takim stanie, w jakim je zastaliśmy. Chrońmy przyrodę, aby służyła nam przez kolejne lata, a mieszkańcy lasu mogli w spokoju budować tam swoje domy i wychowywać potomstwo.
Małgorzata Woźniak
mgr psychologii
Zobacz też: