Artykuły

Wiosenne wyprawy czyli o tym, jak zachowywać się w lesie

Wreszcie nadeszły ciepłe dni i słońce co rusz zachęca nas do dłuższych rodzinnych spacerów. W tym czasie odwiedzamy nie tylko miejskie parki czy ogrody, ale chętnie wyjeżdżamy również poza miasto, do okolicznych lasów. W przypadku takich wycieczek musimy przestrzegać pewnych określonych zasad, które sprawiają, że zarówno my, jak i różne zwierzęta, czujemy się miło i bezpiecznie. Powinniśmy zawsze pamiętać, że w lesie mieszka bardzo wiele stworzeń - należy uszanować ich kryjówki, sposób życia i wszystko, co je otacza.

 

 

Na początku trzeba się do takiej wyprawy dobrze przygotować. Nawet kiedy jest ciepło, lepiej założyć długie przewiewne spodnie i koszulę, by nie narazić się na ugryzienie kleszcza. Dodatkowo możemy posmarować się specjalnym preparatem odstraszającym malutkie pajęczaki, komary i inne insekty. Jeśli planujemy dłuższy spacer, przygotujmy sobie lekki prowiant oraz wystarczającą ilość napoi, byśmy się nie odwodnili, szczególnie gdy trafimy na jeden z upalnych dni. Przyda się nam też jakieś chroniące przed słońcem nakrycie głowy
i ciemne okulary.

 

Nasze maluchy, oprócz odpowiedniego stroju i butelki z wodą, warto zaopatrzyć również w małe plecaki, do których włożyć mogą, prócz ulubionej zabawki, np. mapę, kompas, latarkę albo lupę - zabawa w leśnych odkrywców z pewnością im się spodoba. Jeśli od najmłodszych lat będziemy uczyć nasze dzieci by dbały o potrzebny ekwipunek, w starszym wieku bez trudu poradzą sobie na różnego typu wycieczkach czy obozach i szybciej staną się samodzielne.

 

Poza podstawowym wyposażeniem dobrze jest mieć przy sobie przynajmniej jeden bandaż, plastry oraz spirytus lub wodę utlenioną, by w razie wszelkiego typu otarć czy skaleczeń móc zdezynfekować ranę i ją opatrzyć. Tak przygotowani możemy już wkroczyć do lasu.


Doskonale wiemy, że pośród drzew nasze głosy niosą się echem na większe odległości, dlatego starajmy się nie krzyczeć ani nie wydawać zbyt wysokich dźwięków – zwierzęta mają wyczulony słuch i wszelkie hałasy bardzo je denerwują.

 

 

W lepszym zrozumieniu leśnych reguł pomogą nam m.in. mądre opowiadania o zwierzętach z serii „Przyjaciele zwierząt” – „Kłopotliwy łoś” czy ”Sóweczka z fotografii” Anieli Cholewińskiej-Szkolik.


Spacerujmy powoli napawając się pięknem przyrody i oddychając świeżym powietrzem. Otaczająca nas zieleń niezwykle pozytywnie wpływa zarówno na nasze zdrowie fizyczne, jak i na sferę emocjonalną. Las sprawia, że czujemy się spokojniejsi, zrzucamy z naszych barków różne stresy, a nasze dzieci są radosne i uśmiechnięte. Ponadto po takiej wycieczce z pewnością bez problemów uda im się wieczorem zasnąć. Te wszystkie leśne podarunki powinniśmy należycie docenić i odpowiednio uszanować odwiedzane przez nas miejsce. Uważnie rozglądajmy się wokoło, a także patrzmy pod nasze stopy, czy przypadkiem na naszej drodze nie wyrósł nagle kopiec kreta albo mrowisko. Jeśli uda nam się wypatrzyć jakieś ptasie gniazdo bądź inne zwierzęce legowisko, nie podchodźmy zbyt blisko, a już pod żadnym pozorem niczego nie dotykajmy. Wiele stworzeń, kiedy wyczuje ludzki zapach, już więcej nie wróci do swojej kryjówki, co może także doprowadzić do porzucenia przez nie swojego potomstwa.

 

Kiedy zaburczy nam w brzuchu i zatrzymamy się na posiłek, pamiętajmy by dokładnie po sobie posprzątać. Nie chodzi tylko o zachowanie czystości, ale również o nie dokarmianie dzikich zwierząt – nasze jedzenie często może im bardziej zaszkodzić niż pomóc. Tak naprawdę, w przypadku spotkania z którymkolwiek z leśnych mieszkańców, należy zostawić go w spokoju. Możemy oczywiście dyskretnie mu się z daleka poprzyglądać, zachowując ciszę i ostrożność, a nawet zrobić szybkie zdjęcie (o ile nasz aparat też nie narobi hałasu ani nie błyśnie fleszem), jednak nic poza tym.

 

 

Przy sprzątaniu po sobie nie zapominajmy szczególnie o zabraniu wszelkich szklanych butelek i opakowań, bowiem są one jedną z najczęstszych przyczyn pożarów. W żadnym wypadku nie rozpalajmy w lesie ognisk. Czasem na zorganizowanych postojach, na polanach z ławkami i drewnianymi stolikami, znaleźć można specjalne paleniska, ale nawet tam musimy zachować wszelkie środki ostrożności i po skończonej uczcie dokładnie wygasić oraz zasypać tlący się żar.

 

Niczego nie wykopujmy, nie wyrywajmy, starajmy się nie deptać żadnych kwiatów ani roślin oraz nie łamać gałęzi. Nawet jeśli nasze maluchy chcą sobie zrobić drewniane miecze, wykorzystajmy w tym celu patyki leżące w trawie, których z pewnością znajdziemy wokół siebie co nie miara. Po udanej leśnej wędrówce zostawmy odwiedzone ścieżki w takim stanie, w jakim je zastaliśmy. Chrońmy przyrodę, aby służyła nam przez kolejne lata, a mieszkańcy lasu mogli w spokoju budować tam swoje domy i wychowywać potomstwo.

 

Małgorzata Woźniak
mgr psychologii

 

Zobacz też:

Artykuły – pozostałe:

  • Przyjaciel to skarb czyli jak dbać o nasze przyjaźnie

    O przyjaźń, tak jak o ogród, trzeba dbać. Warto zatem przypomnieć sobie, czym ona jest i na jakich zasadach się opiera...

    więcej
  • Nie bójmy się rozmawiać czyli zalety dobrej komunikacji

    Rozmowa to podstawowa forma kontaktu między ludźmi. Na przestrzeni dziejów posługiwano się różnymi metodami, by się dogadać ? używano gestów, mimiki twarzy czy wysokich i niskich dźwięków. Jednak od momentu pojawienia się konkretnych języków, człowiek zaczął pełniej wyrażać siebie, budować głębsze relacje i ustalać reguły rządzące społecznością, w której żył...

    więcej
  • Jak ośmielić dziecko i dodać mu pewności siebie

    Każde dziecko rodzi się z zestawem pewnych cech, zaś w trakcie dorastania uczy się nowych zachowań i rozwija poszczególne umiejętności. Nieśmiałość, choć często dziedziczona, ewoluuje i można nad nią częściowo zapanować.

    więcej
  • Nauka przez zabawę, czyli jak gry planszowe mogą wspomóc rozwój Twojego dziecka

    Warto byśmy skorzystali z bogatej oferty rynku gier planszowych, bowiem takie gry nie tylko staną się dla nas wspaniałą rozrywką, ale mogą wspomóc nasze dzieci w rozwijaniu poszczególnych umiejętności, ponieważ...

    więcej
  • 5 pomysłów na deszczowe dni!

    Wrzesień, październik i listopad to specyficzne miesiące, dla części z nas ponure i zimne, ale wcale tak być nie musi – bowiem ta pora roku kryje w sobie mnóstwo ciepłych kolorów i pozytywnych skojarzeń.

    więcej
  • Jak nauczyć dziecko opieki nad zwierzętami?

    Większość dzieci, prędzej czy później, marzy o posiadaniu własnego zwierzątka. Bez względu na to, czy chodzi o czworonoga, ptaka czy gryzonia, każde stworzenie wymaga odpowiedniej opieki, dlatego musimy być pewni, że nasze dziecko jest gotowe na taką odpowiedzialność...

    więcej
  • 5 najlepszych gier planszowych na koniec lata

    Kłopot pojawia się wtedy, kiedy pogoda krzyżuje nasze plany i musimy zostać w domu. W takim wypadku z pomocą przychodzą nam wszelkiego rodzaju gry planszowe, które nie tylko pomogą zorganizować czas naszym pociechom, ale sprawią przyjemność całej rodzinie.

    więcej
  • Jak przygotować dziecko do samodzielnego wyjazdu na kolonie lub obóz?

    Nadchodzi taki moment, kiedy rodzice postanawiają wysłać swoją pociechę na wakacje w większej grupie rówieśników oraz pod opieką innych dorosłych. Chcą, aby ich córki lub synowie usamodzielnili się, zawiązali nowe przyjaźnie, a przede wszystkim miło spędzili czas...

    więcej
  • Jakie książki spakować do wakacyjnego plecaka?

    Nadeszły wakacje. Każdy z nas chciałby odpocząć, ale też spędzić ten czas przyjemnie i w radosnym nastroju. Jedni pragną udać się w egzotyczne podróże, drudzy chcą popływać w jeziorze albo powspinać się na górskie szczyty, a jeszcze inni marzą o tym, by wyciągnąć się na zawieszonym między drzewami hamaku i oderwać myśli od obowiązków.

    więcej
  • Dlaczego warto czytać dzieciom na dobranoc?

    Tak jak nam, dorosłym, tak i naszym dzieciom, potrzeba wieczornego relaksu i wyciszenia. Odgonienia trosk i zapomnienia o sytuacjach, które mogły nas zdenerwować albo sprawić nam przykrość. Jednym z najlepszych sposobów na takie rozluźnienie jest czytanie na dobranoc, sprawiające radość nie tylko maluchom, ale również nam samym.

    więcej
1 2 3 4 5 6 7 8 9 ... 12 następna »
© CzasDzieci.pl 2024