Artykuły

Przyjaciel to skarb czyli jak dbać o nasze przyjaźnie

W dzisiejszym świecie większość z nas korzysta z różnego typu portali społecznościowych, mamy telefony komórkowe i mnóstwo kontaktów ze znajomymi w sieci. Paradoksalnie jednak wcale nie jest nam łatwo utrzymać bliskie relacje. Wciąż jesteśmy zabiegani, a nowoczesne technologie zamiast nam ten czas oszczędzać, same go pożerają. Coraz częściej nie rozmawiamy przez telefon, a piszemy smsa, zamiast złożyć życzenia urodzinowe wstawiamy wiadomość na facebooku, a w zastępstwie spotkania, jeśli oczywiście odległość nam na nie pozwala, rozmawiamy ze sobą na skypie. To wszystko sprawia, że więzi międzyludzkie słabną, a niektórym zaczyna się wręcz wydawać, że prawdziwa przyjaźń nie istnieje. Na szczęście to nieprawda, jednak o przyjaźń, tak jak o ogród, trzeba dbać. Warto zatem przypomnieć sobie, czym ona jest i na jakich zasadach się opiera.

 

 

 

 • Nawiązanie każdej relacji wymaga czasu. Tak jak w opowieści o Małym Księciu i lisie, trzeba się najpierw nawzajem oswoić, by móc się zaprzyjaźnić. Przyjaźń składa się z poszczególnych etapów, dlatego nie spieszmy się z nazywaniem kogoś swoim przyjacielem, szczególnie po kilku tygodniach znajomości. Należy się poznawać krok po kroku, budować między sobą zaufanie, często sprawdzić się w różnych sytuacjach, przeżyć wspólną wyprawę, aby wiedzieć, czy możemy na sobie polegać i czy dobrze czujemy się w swoim towarzystwie.
 • Kiedy się poznajemy, przyciągają nas podobieństwa – cieszymy się, jeśli spotkamy kogoś, kto, tak jak my, lubi kolekcjonować minerały, jest książkofilem, jego ulubiony sport to siatkówka, albo uwielbia podróżować. Pamiętajmy jednak, że przyjaźń to nie tylko zachwyt tym, co nas łączy, ale również akceptacja różnic. Nie wszystko musimy robić tak samo, nie we wszystkim musimy się zgadzać, ale szanujemy siebie nawzajem oraz swoje wybory. Co więcej, akceptujemy również swoje wady.
 • Przyjaciel to ktoś, kto znajdzie dla nas zawsze czas. Nawet, jeśli jest zabiegany, nie mogąc się spotkać zadzwoni albo napisze. To osoba, do której możemy się zwrócić z każdym problemem, zwierzyć ze smutków i podzielić radością. Mimo to zdarzają się takie momenty, że chcemy pobyć sami albo mamy mnóstwo pracy i ciężko nam utrzymywać taki sam kontakt. Każda ze stron może się znaleźć w takiej sytuacji i jest to jak najbardziej normalne. Ważne, by sobie takie sprawy wyjaśniać i w miarę możliwości uprzedzać. Abyśmy czuli się dobrze w przyjaźni, powinniśmy dawać sobie nawzajem przestrzeń, nie wymagać, by ktoś spędzał z nami każdą wolną chwilę, ale i sami być asertywni. Jeśli chcemy się ze sobą często spotykać, ale jednocześnie dbamy o to, by każde z nas miało czas dla siebie, wtedy taka relacja wspaniale się rozwija.
 • Zadbanie o swoją przestrzeń nie oznacza, że tylko my czegoś oczekujemy i wymagamy, a druga osoba nam to daje. Obie strony muszą starać się tak samo - umieć brać, ale i dawać. Oczywiście nie chodzi o ważenie na wadze i odmierzanie po równo, co kto dla kogo zrobił. Tak naprawdę, jeśli kogoś kochamy i jest naszym przyjacielem, jest to dla nas naturalne. Z czasem jesteśmy w stanie się tego nauczyć i nawzajem do siebie dopasować, bowiem chcemy, by ta bliska dla nas osoba była dzięki nam szczęśliwa.

 

 

 • Jak w każdej relacji, również w przyjaźni zdarzają się nieporozumienia, czasem nawet kłótnie. Najważniejsze jednak, by zawsze umieć ze sobą rozmawiać. Każdą sprawę można wyjaśnić, znaleźć kompromis i rozwiązanie. Wystarczy być otwartym i chcieć dojść do porozumienia.
 • W życiu pojawiają się różne sytuacje, także zupełnie wyjątkowe. Czasami splot okoliczności może sprawić, że nasz przyjaciel musi się od nas oddalić, by odnaleźć własną drogę bądź szczęście. Prawdziwa przyjaźń polega na tym, że mimo smutku z powodu rozstania, pozwalamy mu odejść. To trudna decyzja, ale będąca wyrazem szczerej miłości
 • Aby mieć przyjaciół sami powinniśmy umieć być przyjaciółmi – ta maksyma to doskonałe podsumowanie i przypomnienie, co tak naprawdę w tej relacji jest najważniejsze

 


Małgorzata Woźniak
Psycholog

 

 


  

 

 

Artykuły – pozostałe:

 • Nie bójmy się rozmawiać czyli zalety dobrej komunikacji

  Rozmowa to podstawowa forma kontaktu między ludźmi. Na przestrzeni dziejów posługiwano się różnymi metodami, by się dogadać ? używano gestów, mimiki twarzy czy wysokich i niskich dźwięków. Jednak od momentu pojawienia się konkretnych języków, człowiek zaczął pełniej wyrażać siebie, budować głębsze relacje i ustalać reguły rządzące społecznością, w której żył...

  więcej
 • Jak ośmielić dziecko i dodać mu pewności siebie

  Każde dziecko rodzi się z zestawem pewnych cech, zaś w trakcie dorastania uczy się nowych zachowań i rozwija poszczególne umiejętności. Nieśmiałość, choć często dziedziczona, ewoluuje i można nad nią częściowo zapanować.

  więcej
 • Nauka przez zabawę, czyli jak gry planszowe mogą wspomóc rozwój Twojego dziecka

  Warto byśmy skorzystali z bogatej oferty rynku gier planszowych, bowiem takie gry nie tylko staną się dla nas wspaniałą rozrywką, ale mogą wspomóc nasze dzieci w rozwijaniu poszczególnych umiejętności, ponieważ...

  więcej
 • 5 pomysłów na deszczowe dni!

  Wrzesień, październik i listopad to specyficzne miesiące, dla części z nas ponure i zimne, ale wcale tak być nie musi – bowiem ta pora roku kryje w sobie mnóstwo ciepłych kolorów i pozytywnych skojarzeń.

  więcej
 • Jak nauczyć dziecko opieki nad zwierzętami?

  Większość dzieci, prędzej czy później, marzy o posiadaniu własnego zwierzątka. Bez względu na to, czy chodzi o czworonoga, ptaka czy gryzonia, każde stworzenie wymaga odpowiedniej opieki, dlatego musimy być pewni, że nasze dziecko jest gotowe na taką odpowiedzialność...

  więcej
 • 5 najlepszych gier planszowych na koniec lata

  Kłopot pojawia się wtedy, kiedy pogoda krzyżuje nasze plany i musimy zostać w domu. W takim wypadku z pomocą przychodzą nam wszelkiego rodzaju gry planszowe, które nie tylko pomogą zorganizować czas naszym pociechom, ale sprawią przyjemność całej rodzinie.

  więcej
 • Jak przygotować dziecko do samodzielnego wyjazdu na kolonie lub obóz?

  Nadchodzi taki moment, kiedy rodzice postanawiają wysłać swoją pociechę na wakacje w większej grupie rówieśników oraz pod opieką innych dorosłych. Chcą, aby ich córki lub synowie usamodzielnili się, zawiązali nowe przyjaźnie, a przede wszystkim miło spędzili czas...

  więcej
 • Jakie książki spakować do wakacyjnego plecaka?

  Nadeszły wakacje. Każdy z nas chciałby odpocząć, ale też spędzić ten czas przyjemnie i w radosnym nastroju. Jedni pragną udać się w egzotyczne podróże, drudzy chcą popływać w jeziorze albo powspinać się na górskie szczyty, a jeszcze inni marzą o tym, by wyciągnąć się na zawieszonym między drzewami hamaku i oderwać myśli od obowiązków.

  więcej
 • Wiosenne wyprawy czyli o tym, jak zachowywać się w lesie

  Wreszcie nadeszły ciepłe dni i słońce co rusz zachęca nas do dłuższych rodzinnych spacerów. W tym czasie odwiedzamy nie tylko miejskie parki czy ogrody, ale chętnie wyjeżdżamy również poza miasto, do okolicznych lasów. W przypadku takich wycieczek musimy przestrzegać pewnych określonych zasad, które sprawiają, że zarówno my, jak i różne zwierzęta, czujemy się miło i bezpiecznie.

  więcej
 • Dlaczego warto czytać dzieciom na dobranoc?

  Tak jak nam, dorosłym, tak i naszym dzieciom, potrzeba wieczornego relaksu i wyciszenia. Odgonienia trosk i zapomnienia o sytuacjach, które mogły nas zdenerwować albo sprawić nam przykrość. Jednym z najlepszych sposobów na takie rozluźnienie jest czytanie na dobranoc, sprawiające radość nie tylko maluchom, ale również nam samym.

  więcej
1 2 3 4 5 6 7 8 9 ... 12 następna »
© CzasDzieci.pl 2024