Artykuły

Jak nauczyć dziecko opieki nad zwierzętami?

Większość dzieci, prędzej czy później, marzy o posiadaniu własnego zwierzątka. Takie pragnienie wzmaga się szczególnie wtedy, kiedy maluchy obserwują zwierzęta u sąsiada czy szkolnego kolegi. Niektórzy chcieliby mieć psa, inni kotka, chomika, papugę albo żółwia. Bez względu jednak na to, czy chodzi o czworonoga, ptaka czy gryzonia, każde stworzenie wymaga odpowiedniej opieki, dlatego musimy być pewni, że nasze dziecko jest gotowe na taką odpowiedzialność.

 

 

Na początek, jeśli już zdecydujemy się rozważyć posiadanie własnego zwierzęcia, przeanalizujmy nasze warunki lokalowe, tak, aby potencjalny nowy domownik mógł swobodnie poruszać się po domu i się w nim nie męczył. W przypadku małych zwierząt nie ma to takiego znaczenia, jeśli jednak chodzi o niektóre rasy psów, bardzo niewskazane jest trzymanie ich w ciasnych mieszkaniach w bloku. Nie chodzi tylko o wielkość zwierzęcia, ale także konkretne cechy charakteru. Są psy, które choć nieduże, stworzone są do pokonywania długich dystansów i częstego biegania, dlatego jeśli już muszą znaleźć się w mieście, to tylko ewentualnie w domu z dużym ogrodem. Podobnie wygląda kwestia z konkretnymi obyczajami. Jeśli domownicy przez większość dnia przebywają poza domem, trzeba się zdecydować na takiego pupila, który nie potrzebuje być wyprowadzany kilka razy dziennie albo karmiony o regularnych porach. Te wszystkie zasady należy dziecku wyjaśnić cierpliwie, ale stanowczo, aby wiedziało, jaki ma wybór. Jeśli kocha zwierzęta, musi zdawać sobie sprawę, że to czujące istoty i nie można ich narażać na niewygodę czy niebezpieczeństwo.

 

 

Następnym krokiem jest oswojenie naszego malucha z pewną rutyną, której wymaga systematyczna opieka nad zwierzęciem. Dobrym pomysłem jest ćwiczenie „na sucho” tych działań, które dziecko będzie wykonywało, kiedy już przywita się w domu z nowym przyjacielem. W przypadku psa powinno zacząć wstawać wcześniej i wychodzić na kilkuminutowy spacer, a także pamiętać o uzupełnianiu miski z wodą i jedzeniem. Trzeba je nauczyć czyszczenia kuwety bądź akwarium i przekazać informacje na temat zakazanych pokarmów, jeśli marzy o śwince morskiej, kocie albo rybkach. A jeśli zakochało się w kanarku, przestrzec również przed otwartymi drzwiami i oknami.

 

 

Tak naprawdę najlepszym czasem na posiadanie zwierzęcia jest okres, w którym nasze dziecko zaczęło już uczęszczać do szkoły, bowiem szkolne obowiązki w naturalny sposób wyrabiają w młodych ludziach poczucie odpowiedzialności, umiejętność systematycznej pracy i zaangażowanie. Ponadto częsta obecność zwierząt w sali biologicznej może być doskonałym wstępem do wypracowania w dzieciach nawyku regularnej opieki nad pupilem. Zazwyczaj nauczyciel prosi uczniów o rozdzielenie między siebie dyżurów, podczas których będą one czyściły klatki i akwaria, wymieniały piasek, uzupełniały pożywienie, a czasem „wyprowadzały” zwierzaki na świeże powietrze. Dzięki takiemu doświadczeniu nasz syn lub córka dowiedzą się, jak wyglądają takie zadania i czy są już gotowe, by im sprostać.


Małgorzata Woźniak
mgr psychologii

 

Zobacz też:

Artykuły – pozostałe:

  • Przyjaciel to skarb czyli jak dbać o nasze przyjaźnie

    O przyjaźń, tak jak o ogród, trzeba dbać. Warto zatem przypomnieć sobie, czym ona jest i na jakich zasadach się opiera...

    więcej
  • Nie bójmy się rozmawiać czyli zalety dobrej komunikacji

    Rozmowa to podstawowa forma kontaktu między ludźmi. Na przestrzeni dziejów posługiwano się różnymi metodami, by się dogadać ? używano gestów, mimiki twarzy czy wysokich i niskich dźwięków. Jednak od momentu pojawienia się konkretnych języków, człowiek zaczął pełniej wyrażać siebie, budować głębsze relacje i ustalać reguły rządzące społecznością, w której żył...

    więcej
  • Jak ośmielić dziecko i dodać mu pewności siebie

    Każde dziecko rodzi się z zestawem pewnych cech, zaś w trakcie dorastania uczy się nowych zachowań i rozwija poszczególne umiejętności. Nieśmiałość, choć często dziedziczona, ewoluuje i można nad nią częściowo zapanować.

    więcej
  • Nauka przez zabawę, czyli jak gry planszowe mogą wspomóc rozwój Twojego dziecka

    Warto byśmy skorzystali z bogatej oferty rynku gier planszowych, bowiem takie gry nie tylko staną się dla nas wspaniałą rozrywką, ale mogą wspomóc nasze dzieci w rozwijaniu poszczególnych umiejętności, ponieważ...

    więcej
  • 5 pomysłów na deszczowe dni!

    Wrzesień, październik i listopad to specyficzne miesiące, dla części z nas ponure i zimne, ale wcale tak być nie musi – bowiem ta pora roku kryje w sobie mnóstwo ciepłych kolorów i pozytywnych skojarzeń.

    więcej
  • 5 najlepszych gier planszowych na koniec lata

    Kłopot pojawia się wtedy, kiedy pogoda krzyżuje nasze plany i musimy zostać w domu. W takim wypadku z pomocą przychodzą nam wszelkiego rodzaju gry planszowe, które nie tylko pomogą zorganizować czas naszym pociechom, ale sprawią przyjemność całej rodzinie.

    więcej
  • Jak przygotować dziecko do samodzielnego wyjazdu na kolonie lub obóz?

    Nadchodzi taki moment, kiedy rodzice postanawiają wysłać swoją pociechę na wakacje w większej grupie rówieśników oraz pod opieką innych dorosłych. Chcą, aby ich córki lub synowie usamodzielnili się, zawiązali nowe przyjaźnie, a przede wszystkim miło spędzili czas...

    więcej
  • Jakie książki spakować do wakacyjnego plecaka?

    Nadeszły wakacje. Każdy z nas chciałby odpocząć, ale też spędzić ten czas przyjemnie i w radosnym nastroju. Jedni pragną udać się w egzotyczne podróże, drudzy chcą popływać w jeziorze albo powspinać się na górskie szczyty, a jeszcze inni marzą o tym, by wyciągnąć się na zawieszonym między drzewami hamaku i oderwać myśli od obowiązków.

    więcej
  • Wiosenne wyprawy czyli o tym, jak zachowywać się w lesie

    Wreszcie nadeszły ciepłe dni i słońce co rusz zachęca nas do dłuższych rodzinnych spacerów. W tym czasie odwiedzamy nie tylko miejskie parki czy ogrody, ale chętnie wyjeżdżamy również poza miasto, do okolicznych lasów. W przypadku takich wycieczek musimy przestrzegać pewnych określonych zasad, które sprawiają, że zarówno my, jak i różne zwierzęta, czujemy się miło i bezpiecznie.

    więcej
  • Dlaczego warto czytać dzieciom na dobranoc?

    Tak jak nam, dorosłym, tak i naszym dzieciom, potrzeba wieczornego relaksu i wyciszenia. Odgonienia trosk i zapomnienia o sytuacjach, które mogły nas zdenerwować albo sprawić nam przykrość. Jednym z najlepszych sposobów na takie rozluźnienie jest czytanie na dobranoc, sprawiające radość nie tylko maluchom, ale również nam samym.

    więcej
1 2 3 4 5 6 7 8 9 ... 12 następna »
© CzasDzieci.pl 2024