Artykuły

 • Kłótnie rodziców. Jaki to ma wpływ na dziecko?

  Trudne sytuacje, które musi przeżywać dziecko, często są uwarunkowane zachowaniem rodziców. Wiele małżeństw staje przed dylematem, co zrobić i powiedzieć, kiedy zostanie zaskoczone przez pociechę podczas kłótni. Nagle dziecko zaczyna zadawać pytania: Dlaczego rodzice się kłócą? O co? Czy się nadal kochają? A może chcą się już rozstać?

  więcej
 • Coraz bliżej święta... Jak mądrze przeżyć z dziećmi czas Bożego Narodzenia?

  Zbliżające się święta Bożego Narodzenia to znakomity czas, aby nadrobić część zaległości w naszym codziennym, rodzinnym, byciu razem. Odpowiednio zaplanowane wspólne przygotowania mogą nas do siebie zbliżyć, czyniąc ten czas szczególnie istotnym i dobrym dla życia całej naszej rodziny...

  więcej
 • Aby wszystkim było lżej... Jak nauczyć dziecko systematyczności?

  W obecnych czasach dzieciom może być szczególnie trudno uporządkować zawrotną ilość docierających do nich informacji i wymagań. Typowy uczeń staje przed wyjątkowo trudnym zadaniem sprostania oczekiwaniom szkoły, rówieśników oraz rodziców, będąc jednocześnie przeładowany ilością lekcji, materiałów i zajęć dodatkowych czy codziennych obowiązków...

  więcej
 • Moje dziecko rozpiera energia... Jak sobie z tym poradzić?

  Bycie aktywnym i pełnym energii to cechy charakteryzujące wiele dzieci. W prawidłowy rozwój człowieka wpisany jest pęd ku dojrzewaniu i wzrastaniu. Tempo osiąganych przez dziecko umiejętności również jest zmienne.

  więcej
 • Jak rozwijać mocne strony dziecka?

  Aby z małego człowieka, niepewnego świata i otaczającej go rzeczywistości, wyrósł pewny siebie dorosły, potrzeba wiele wiary we własne możliwości o przekonanie o swoich mocnych stronach, silnie wyróżniających nas od innych osób...

  więcej
 • Jak skutecznie zachęcić dziecko do czytania? 10 złotych rad!

  Czytanie książek, to znakomita przygoda – a jak dowodzą badania psychologiczne rozwijająca w sposób wszechstronny. Są to jednak argumenty absolutnie nieprzekonujące ani kilkulatka ani nastolatka – dla nich obu czas spędzony z książką ma być wesoły i ciekawy. Jak to osiągnąć za pomocą książki?

  więcej
 • Jak przygotować dziecko na przyjście na świat rodzeństwa?

  Wiele mądrych matek, gdy oferowany jest im wybór, bardzo poważnie zastanawia się nad obecnością kolejnego dziecka w życiu rodziny. Analizują one wszystkie korzyści i straty związane z tą decyzją. Zastanawiają się nad możliwościami opieki, pogodzenia pojawienia się maluszka z pracą zawodową, kalkulują domowy budżet oraz same siebie pytają – czy uda mi się przez to przejść?

  więcej
 • O sprawności ruchowej dziecięcej dłoni, czyli jak rozwijać małą motorykę?

  O rozwój motoryki małej, czyli sprawności ruchowej dłoni, warto dbać już od najwcześniejszych lat życia dziecka. Jest to istotne z uwagi na fakt, że stanowi to znakomite przygotowanie ręki do nauki pisania. Obecnie formalna nauka pisania rozpoczyna się w pierwszej klasie szkoły podstawowej, natomiast okres „rysowania szlaczków”, czyli przygotowania do nauki czytania i pisania, jest bardzo krótki.

  więcej
 • "Wstydzę się..." czyli jak oswoić nieśmiałość

  „Basiu, przywitaj się…”, „podaj rączkę pani…”, „pobaw się z dziećmi…” w taki naturalny sposób wielu rodziców zachęca swoje dzieci do większej aktywności w kontaktach społecznych. Jakże częstą reakcją jest wówczas silniejsze trzymanie się maminej spódnicy, odwracanie wzroku, rumieniec czy zwyczajne „wstydzę się”...

  więcej
 • Moje dziecko nie chce jeść? Jak temu zaradzić?

  Powody niechęci do jedzenia u dzieci są różnorodne. Jeśli nie wiążą się one z niewłaściwą dietą (nadmiar mieszanek mlecznych i kaszek, które zawierają dużo cukru, co skutecznie zmniejsza dziecięcy apetyt), chorobą (np. obecnością pasożytów czy zaburzeniami gastrycznymi lub endokrynologicznymi) lub alergią, powinny stać się przedmiotem bacznej uwagi dorosłych.

  więcej
© CzasDzieci.pl 2024