Artykuły

Jakie książki spakować do wakacyjnego plecaka?

Nadeszły wakacje. Każdy z nas chciałby odpocząć, ale też spędzić ten czas przyjemnie i w radosnym nastroju. Jedni pragną udać się w egzotyczne podróże, drudzy chcą popływać w jeziorze albo powspinać się na górskie szczyty, a jeszcze inni marzą o tym, by wyciągnąć się na zawieszonym między drzewami hamaku i oderwać myśli od obowiązków. Jednak bez względu na to, gdzie się znajdziemy, książka zawsze sprawi nam przyjemność i będzie wiernym towarzyszem. Nasze dzieci znajdą w literackich historiach inspirację dla własnych zainteresowań, przeżyją niezwykłe emocje i odkryją fascynujące sekrety. Nawet jeśli nie uda im się wyprawić do dalekich krajów, książki zabiorą ich na nieznane lądy, uniosą na skrzydłach wyobraźni do krainy fantazji.

 

 

Tym, którzy lubią morskie opowieści, mogą spodobać się „Odyseusze”, czyli historia rodzeństwa poszukującego swoich rodziców i wplątującego się przy okazji w pirackie porachunki. Zaginione skarby, sekretne przedmioty i wyprawa w czasie – to wszystko i jeszcze więcej znaleźć można w porywającej serii autorstwa Agnieszki Stelmaszyk. Inny, równie pasjonujący cykl książek, który wyszedł spod pióra tej samej pisarki, to bardzo popularne „Kroniki Archeo”. Dziewięć tomów intrygujących przygód młodych bohaterów podróżujących po różnych kontynentach, poznających odmienne kultury i wciąganych w wir zaskakujących wydarzeń. Aż trudno oderwać się od lektury!

 

 

Dla nieco młodszych dzieci, szczególnie tych kochających zwierzaki i chcących dowiedzieć się więcej o ich zwyczajach, świetną propozycją będą „Przyjaciele zwierząt”. Wojtek i Amelka przeżywają różne perypetie, kiedy postanawiają pomóc leśnym mieszkańcom, ale na szczęście zawsze wszystko kończy się dobrze. Dzięki tym książkom maluchy mogą nie tylko miło spędzić czas, ale również nauczyć się rozpoznawać poszczególne zwierzęta po ich śladach czy legowiskach. Seria, której patronuje WWF, to bardzo dobrze opracowane mini kompendia wiedzy dotyczące przyrody, zawierające sporo cennych informacji na temat polskich gatunków zwierząt oraz przywołujące różnorodne ciekawostki.

 

 

Dzieci interesujące się wątkami science fiction, z przyjemnością sięgną po „Wiele światów Albiego Brighta”, by wraz z tytułowym Albim przenieść się do równoległej rzeczywistości i poznawać jej tajemnice. Fizyka kwantowa i magiczna misja to zaskakująco pozytywna mieszanka. Natomiast „Chłopiec, który pływał z piraniami” zaciekawi wszystkich, którym odwaga nie jest obca. To historia Stanleya pomagającego w wesołym miasteczku, porozumiewającego się z rybami i marzącego o niesamowitych przygodach. Fantastyczna podróż, w jaką się uda, odmieni nie tylko jego samego – dzięki niej uwierzymy w marzenia, bez względu na to, ile mamy lat.

 

Czasem każdy może poczuć się źle i chciałby uciec od swoich problemów. Doskonale rozumie to ośmioletni Noah, który postanawia opuścić swój dom. Przypadkiem poznaje niezwykłego właściciela sklepu z zabawkami i dzięki temu spotkaniu odkrywa, co tak naprawdę jest w życiu najważniejsze. „Noah ucieka” to wspaniała historia, zachwycająca nie tylko małych czytelników.

 

 

Pamiętajmy, by przygotowując się na wakacyjne wyjazdy, nie zapomnieć o spakowaniu do toreb, plecaków czy walizek przynajmniej 2-3 książek. Dzięki nim, bez względu na pogodę i różnorakie okoliczności, nigdy nie będziemy się nudzić.

 

Małgorzata Woźniak

 

Artykuły – pozostałe:

  • Przyjaciel to skarb czyli jak dbać o nasze przyjaźnie

    O przyjaźń, tak jak o ogród, trzeba dbać. Warto zatem przypomnieć sobie, czym ona jest i na jakich zasadach się opiera...

    więcej
  • Nie bójmy się rozmawiać czyli zalety dobrej komunikacji

    Rozmowa to podstawowa forma kontaktu między ludźmi. Na przestrzeni dziejów posługiwano się różnymi metodami, by się dogadać ? używano gestów, mimiki twarzy czy wysokich i niskich dźwięków. Jednak od momentu pojawienia się konkretnych języków, człowiek zaczął pełniej wyrażać siebie, budować głębsze relacje i ustalać reguły rządzące społecznością, w której żył...

    więcej
  • Jak ośmielić dziecko i dodać mu pewności siebie

    Każde dziecko rodzi się z zestawem pewnych cech, zaś w trakcie dorastania uczy się nowych zachowań i rozwija poszczególne umiejętności. Nieśmiałość, choć często dziedziczona, ewoluuje i można nad nią częściowo zapanować.

    więcej
  • Nauka przez zabawę, czyli jak gry planszowe mogą wspomóc rozwój Twojego dziecka

    Warto byśmy skorzystali z bogatej oferty rynku gier planszowych, bowiem takie gry nie tylko staną się dla nas wspaniałą rozrywką, ale mogą wspomóc nasze dzieci w rozwijaniu poszczególnych umiejętności, ponieważ...

    więcej
  • 5 pomysłów na deszczowe dni!

    Wrzesień, październik i listopad to specyficzne miesiące, dla części z nas ponure i zimne, ale wcale tak być nie musi – bowiem ta pora roku kryje w sobie mnóstwo ciepłych kolorów i pozytywnych skojarzeń.

    więcej
  • Jak nauczyć dziecko opieki nad zwierzętami?

    Większość dzieci, prędzej czy później, marzy o posiadaniu własnego zwierzątka. Bez względu na to, czy chodzi o czworonoga, ptaka czy gryzonia, każde stworzenie wymaga odpowiedniej opieki, dlatego musimy być pewni, że nasze dziecko jest gotowe na taką odpowiedzialność...

    więcej
  • 5 najlepszych gier planszowych na koniec lata

    Kłopot pojawia się wtedy, kiedy pogoda krzyżuje nasze plany i musimy zostać w domu. W takim wypadku z pomocą przychodzą nam wszelkiego rodzaju gry planszowe, które nie tylko pomogą zorganizować czas naszym pociechom, ale sprawią przyjemność całej rodzinie.

    więcej
  • Jak przygotować dziecko do samodzielnego wyjazdu na kolonie lub obóz?

    Nadchodzi taki moment, kiedy rodzice postanawiają wysłać swoją pociechę na wakacje w większej grupie rówieśników oraz pod opieką innych dorosłych. Chcą, aby ich córki lub synowie usamodzielnili się, zawiązali nowe przyjaźnie, a przede wszystkim miło spędzili czas...

    więcej
  • Wiosenne wyprawy czyli o tym, jak zachowywać się w lesie

    Wreszcie nadeszły ciepłe dni i słońce co rusz zachęca nas do dłuższych rodzinnych spacerów. W tym czasie odwiedzamy nie tylko miejskie parki czy ogrody, ale chętnie wyjeżdżamy również poza miasto, do okolicznych lasów. W przypadku takich wycieczek musimy przestrzegać pewnych określonych zasad, które sprawiają, że zarówno my, jak i różne zwierzęta, czujemy się miło i bezpiecznie.

    więcej
  • Dlaczego warto czytać dzieciom na dobranoc?

    Tak jak nam, dorosłym, tak i naszym dzieciom, potrzeba wieczornego relaksu i wyciszenia. Odgonienia trosk i zapomnienia o sytuacjach, które mogły nas zdenerwować albo sprawić nam przykrość. Jednym z najlepszych sposobów na takie rozluźnienie jest czytanie na dobranoc, sprawiające radość nie tylko maluchom, ale również nam samym.

    więcej
1 2 3 4 5 6 7 8 9 ... 12 następna »
© CzasDzieci.pl 2024