Artykuły

Jak wykorzystać przedmioty codziennego użytku w zabawie z dzieckiem?

Zabawa stanowi nieodłączną część życia człowieka. Zaczynamy poznawać świat, uczyć się go już jako niemowlęta. Celem zabawy powinno być przede wszystkim wspieranie rozwoju dziecka. To nie tylko umilanie i urozmaicanie czasu, ale uczenie dziecka funkcjonowania w społeczeństwie i tworzenia relacji z innymi ludźmi. Zabawa pozwala dziecku rozwijać się intelektualnie, emocjonalnie, estetycznie, ruchowo, jak również kształtuje je jako jednostkę.

 


Wielu rodziców zastanawia się, w jaki sposób przekazać swojemu dziecku wiedzę o otaczającym go świecie. Rodzice powinni przede wszystkim pamiętać o tym, że:

  • dzieci lubią się uczyć, poznawać nowe rzeczy (każdy mały człowiek to mały odkrywca),
  • powinniśmy dzieciom przekazywać wiedzę dostosowując słownictwo do ich wieku


Warto pamiętać o tym, że nie trzeba dysponować zbiorem zabawek edukacyjnych, aby wspomóc dziecko w nabywaniu nowych umiejętności, jak np. nauka kolorów, owoców czy zwierząt. W każdym domu znajdą się rzeczy codziennego użytku, które mogą być pomocne.

 

Kilka sposobów wykorzystania przedmiotów codziennego użytku do celów edukacyjnych

 

Niemowlęta poznają świat dotykając przedmiotów, ssąc, przekładając z rączki do rączki, obserwując. W ten sposób badają kształty, konsystencje, poznają dźwięki. Tego typu zabawy stanowią wstęp do późniejszej nauki.
Możesz przygotować dla dziecka:

 

  • Kocyk, do którego przyszyjesz materiały o różnej fakturze np. folia bąbelkowa, sztuczne futerko, rzepy. 
  • Grzechotkę z rolki po papierze toaletowym lub ręczniku papierowym, kaszy/ryżu (będą stanowić materiał dźwiękowy) i kawałków materiału ( tutaj też warto posłużyć się materiałami o różnej strukturze).
  • Ciastolinę domowej roboty. Potrzebujesz: mąkę (2 szkl), sól (1 szkl), olej roślinny (2 łyżki), proszek do pieczenia (2 płaskie łyżki) oraz wrzącą wodę (1,5szkl). Możesz zabarwić ciastolinę barwnikami spożywczymi lub przyprawami (np. curry-żółty, papryka-czerwony). Z masy ulepcie rożne figurki, w zależności od wieku dziecka. Dzięki tej zabawie dziecko ćwiczy spostrzegawczość, skupienie uwagi, pobudza kreatywne myślenie.

  • Kolorową sałatkę z kilku warzyw (np. zielony ogórek, czerwony pomidor, fioletowy bakłażan, pomarańczowa dynia) i/lub owoców (np. żółty banan, pomarańczowa mandarynka, czerwone truskawki, pomarańczowe maliny). Pytaj malucha, co w danej chwili kroicie/wrzucacie do sałatki lub czego właśnie spróbował i jak mu to smakuje. Przy okazji nauczy się nazw warzyw, owoców, pozna także nowe smaki (słodka truskawka, kwaśna cytryna, gorzki bakłażan, ostra papryka).
  • Kilka zabawek, przedmiotów w różnych kolorach (np. brązowy pluszowy miś, czerwony wóz strażacki, zielona łopatka, niebieskie wiaderko). Pytaj malucha, czym się właśnie bawi: Co to jest? Jakiego koloru? Do czego służy?

 

Ze starszym dzieckiem możesz spróbować ułożyć wierszyk czy opowiadanie, zawierające nazwy wybranych przez Ciebie warzyw, owoców czy przedmiotów.

  

Ćwiczenie pamięci
Pamięć możesz poćwiczyć z dzieckiem tworząc własną grę Memory. Przygotuj grubszy karton/brystol i podziel go na 6, 12 lub więcej kwadratów. Przygotuj po 3, 6 lub więcej par obrazków. Przy okazji dziecko będzie mogło poznać nazwy zwierząt, roślin, postaci z bajek – czyli wszystkich elementów, które przedstawiają wybrane przez Ciebie obrazki. Dobrym pomysłem jest przygotowanie różnych wersji tej gry z kolorami, przedmiotami, itd. Maluch tym chętniej będzie brał udział w zabawie, im większy będzie miał w niej swój udział – czy to przez dobór obrazków, czy wspólne rysowanie postaci albo kolorowanie gotowych szablonów.


Inna forma zabawy wspomagającej pamięć to pobudzenie słuchu. Można przygotować nagrania odgłosów zwierząt, dźwięków ulicy, lasu, itp. Dziecko słucha, ćwiczy się w dopasowywaniu dźwięków do postaci, czy przedmiotów, a także zapamiętuje kolejność usłyszanych odgłosów. Skupienie uwagi na nagraniu uczy cierpliwości, większej koncentracji, a także pomaga rozwinąć w dziecku wrażliwość na tego rodzaju bodźce. Należy zadbać o to, aby maluch nie stał się w przyszłości jedynie wzrokowcem, nierozumiejącym treści, jeśli za komunikatem mówionym nie idzie w parze obraz. 

 


Radość z poznawania świata


Pamiętaj, że nauka nie musi być nudna. Wybierz się z dzieckiem na spacer i pokazuj mu otaczający świat. Pozwól się czasem pobrudzić małemu odkrywcy, niech pozna konsystencję błota czy wilgotność kałuży. Takie doświadczenia są dla niego bezcenne. W końcu tylko raz jesteśmy dziećmi. Wykorzystaj to, co masz w domu i w pobliskim parku. Stwórz z dzieckiem własne niepowtarzalne zabawy edukacyjne. 

 

Oliwia Zielińska

psycholog


Zróbmy to razem!


Edukacyjna zabawka. A może Ty też masz ciekawe pomysły na wykorzystanie przedmiotów codziennego użytku w nauce i zabawie? Wykonaj razem z dzieckiem edukacyjną zabawkę. Czekamy na jej opis i zdjęcie!


 

Zobacz też:

Artykuły – pozostałe:

  • Przyjaciel to skarb czyli jak dbać o nasze przyjaźnie

    O przyjaźń, tak jak o ogród, trzeba dbać. Warto zatem przypomnieć sobie, czym ona jest i na jakich zasadach się opiera...

    więcej
  • Nie bójmy się rozmawiać czyli zalety dobrej komunikacji

    Rozmowa to podstawowa forma kontaktu między ludźmi. Na przestrzeni dziejów posługiwano się różnymi metodami, by się dogadać ? używano gestów, mimiki twarzy czy wysokich i niskich dźwięków. Jednak od momentu pojawienia się konkretnych języków, człowiek zaczął pełniej wyrażać siebie, budować głębsze relacje i ustalać reguły rządzące społecznością, w której żył...

    więcej
  • Jak ośmielić dziecko i dodać mu pewności siebie

    Każde dziecko rodzi się z zestawem pewnych cech, zaś w trakcie dorastania uczy się nowych zachowań i rozwija poszczególne umiejętności. Nieśmiałość, choć często dziedziczona, ewoluuje i można nad nią częściowo zapanować.

    więcej
  • Nauka przez zabawę, czyli jak gry planszowe mogą wspomóc rozwój Twojego dziecka

    Warto byśmy skorzystali z bogatej oferty rynku gier planszowych, bowiem takie gry nie tylko staną się dla nas wspaniałą rozrywką, ale mogą wspomóc nasze dzieci w rozwijaniu poszczególnych umiejętności, ponieważ...

    więcej
  • 5 pomysłów na deszczowe dni!

    Wrzesień, październik i listopad to specyficzne miesiące, dla części z nas ponure i zimne, ale wcale tak być nie musi – bowiem ta pora roku kryje w sobie mnóstwo ciepłych kolorów i pozytywnych skojarzeń.

    więcej
  • Jak nauczyć dziecko opieki nad zwierzętami?

    Większość dzieci, prędzej czy później, marzy o posiadaniu własnego zwierzątka. Bez względu na to, czy chodzi o czworonoga, ptaka czy gryzonia, każde stworzenie wymaga odpowiedniej opieki, dlatego musimy być pewni, że nasze dziecko jest gotowe na taką odpowiedzialność...

    więcej
  • 5 najlepszych gier planszowych na koniec lata

    Kłopot pojawia się wtedy, kiedy pogoda krzyżuje nasze plany i musimy zostać w domu. W takim wypadku z pomocą przychodzą nam wszelkiego rodzaju gry planszowe, które nie tylko pomogą zorganizować czas naszym pociechom, ale sprawią przyjemność całej rodzinie.

    więcej
  • Jak przygotować dziecko do samodzielnego wyjazdu na kolonie lub obóz?

    Nadchodzi taki moment, kiedy rodzice postanawiają wysłać swoją pociechę na wakacje w większej grupie rówieśników oraz pod opieką innych dorosłych. Chcą, aby ich córki lub synowie usamodzielnili się, zawiązali nowe przyjaźnie, a przede wszystkim miło spędzili czas...

    więcej
  • Jakie książki spakować do wakacyjnego plecaka?

    Nadeszły wakacje. Każdy z nas chciałby odpocząć, ale też spędzić ten czas przyjemnie i w radosnym nastroju. Jedni pragną udać się w egzotyczne podróże, drudzy chcą popływać w jeziorze albo powspinać się na górskie szczyty, a jeszcze inni marzą o tym, by wyciągnąć się na zawieszonym między drzewami hamaku i oderwać myśli od obowiązków.

    więcej
  • Wiosenne wyprawy czyli o tym, jak zachowywać się w lesie

    Wreszcie nadeszły ciepłe dni i słońce co rusz zachęca nas do dłuższych rodzinnych spacerów. W tym czasie odwiedzamy nie tylko miejskie parki czy ogrody, ale chętnie wyjeżdżamy również poza miasto, do okolicznych lasów. W przypadku takich wycieczek musimy przestrzegać pewnych określonych zasad, które sprawiają, że zarówno my, jak i różne zwierzęta, czujemy się miło i bezpiecznie.

    więcej
1 2 3 4 5 6 7 8 9 ... 12 następna »
© CzasDzieci.pl 2024