Artykuły

Kłótnie rodziców. Jaki to ma wpływ na dziecko?

Trudne sytuacje, które musi przeżywać dziecko, często są uwarunkowane zachowaniem rodziców. Wiele małżeństw staje przed dylematem, co zrobić i powiedzieć, kiedy zostanie zaskoczone przez pociechę podczas kłótni. Nagle dziecko zaczyna zadawać pytania: Dlaczego rodzice się kłócą? O co? Czy się nadal kochają? A może chcą się już rozstać?

 

 

Najczęściej dorosłym robi się wtedy wstyd i próbują zbagatelizować sprawę, informując malca, że właściwie to wcale się nie kłócili, tylko wymieniali poglądy. Można to nazywać, jak się chce, dziecko i tak wie swoje. Lepiej zatem nauczyć się mądrze spierać, jeśli jest to w ogóle konieczne.

 

Jak się kłócić przy dziecku?

 

Na kłótnie nie można dziecka przygotować tak jak na przykład na wizytę u dentysty. Zazwyczaj też zdarzeniu towarzyszą wielkie emocje każdej ze stron i trudno o natychmiastowe logiczne, spokojne wyjaśnienia. To właśnie ze swoimi emocjami rodzice muszą się nauczyć radzić w pierwszej kolejności. Jeśli nie chcemy, by dziecko martwiło się o rodzinę, a właściwie o jej rozpad, musimy trzymać nerwy na wodzy i po prostu nie kłócić się przy nim, oszczędzając tym samym i jemu, i sobie wiele stresu.

 

Co zrobić, kiedy dziecko było świadkiem kłótni po raz pierwszy?

 

Najlepiej wyjaśnić w spokojny i przystępny sposób, że takie rzeczy zdarzają się między dorosłymi. Tak jak dziecko czasem kłóci się z rodzeństwem czy kolegami o zabawki czy bajki w telewizji, tak rodzice też mają do tego prawo, choć oczywiście powinni tego unikać.


Następnie należy dziecku uświadomić, że kłótnia została zakończona. Dobrze, jeśli będzie świadkiem przeprosin, przyznania się do błędu, znalezienia kompromisu. Czasem wystarczy wyjaśnić: „Już się na siebie nie gniewamy”, ale tylko pod warunkiem że faktycznie udało się zażegnać konflikt, bez sztucznych uśmiechów  czy  następujących  po  kłótni  „cichych dni”.  Dziecko  natychmiast  odczyta  zafałszowane komunikaty. Szczerość natomiast pokazuje mu, że każdy człowiek ma prawo do złości, ale potem jest czas na pojednanie. Złość nie trwa wiecznie, szybko można o niej zapomnieć i normalnie funkcjonować.


Co czuje dziecko, kiedy widzi kłócących się rodziców?

  • Strach – o rozpad rodziny, bezpieczeństwo jednego z rodziców itp.
  • Poczucie winy – czasem dziecko bierze na siebie winę za złą sytuację w domu.
  • Panikę – niecodzienna sytuacja sprawia, że dziecko nie wie, jak się zachować.
  • Niepewność – niezakończona kłótnia sprawi, że malec będzie się obawiał o przyszłość rodziny.


Co czuje dziecko, kiedy jest częstym świadkiem kłótni?

 

Najgorzej znoszą to dzieci do siódmego roku życia. Zdane właściwie wyłącznie na rodziców nie mają jeszcze sprecyzowanych własnych norm moralnych czy etycznych, są zatem bardzo podatne na wpływy. Przeciągający się stan lęku o rodzinę i niepewność mogą spowodować nerwicę, często manifestującą się objawami fizycznymi, jak powrót do nocnego moczenia się, wymioty, tiki. Czasem takie podświadome skupianie na sobie uwagi rodziców poprzez chorobę odciąga ich od sporów, z czego dziecko się cieszy, jednak utrzymywanie takiej sytuacji na dłuższą metę nie jest możliwe.

 


Kłótnie mogą też sprawić, że dziecko zacznie się agresywnie zachowywać wśród rówieśników. To od nas uczy się przecież rozwiązywania konfliktów. Narażone na codzienny widok walczących z sobą rodziców przejmuje ich sposób funkcjonowania w świecie. Czasem krzyczy, innym razem rzuca zabawkami, trzaska drzwiami albo obraża się i milczy zamknięte w swoim świecie.


W ferworze kłótni między dorosłymi nie można zapominać o emocjach dziecka, które najczęściej czuje się zagubione w chaosie rodzinnych wydarzeń. Rodzice skupieni na wykładaniu swoich racji często zapomina- ją o zaspokojeniu potrzeby bezpieczeństwa malucha. A niezaspokojona potrzeba miłości i akceptacji wywołuje przygnębienie i smutek oraz myślenie o sobie w kategoriach „beznadziejny”, „niepotrzebny” itp.

 

 

Zasady prowadzenia sporów przy dzieciach

 

  • Nie obrażaj, nie wyzywaj, nie rań celowo.
  • Mów o faktach, a nie własnych domysłach czy gdybaniu.
  • Akceptuj uczucia oponenta – ma prawo być zdenerwowany, smutny, rozgoryczony.
  • Słuchaj, nie przerywaj.
  • Nie jesteś panem świata, a negatywne emocje nie dają ci prawa do wypraszania dzieci z pokoju. To ty się kłócisz, ty masz problem do omówienia, więc ty znajdź odpowiednie do tego miejsce. To nie kłótnia ma rządzić twoimi dziećmi – nie muszą się podporządkowywać jej regułom.
  • Nie wciągaj dziecka do kłótni dorosłych. Niedopuszczalne jest pytanie dziecka, kto jego zdaniem ma rację w sporze.
  • Nie wiń dziecka za kłótnie ze współmałżonkiem, nawet jeśli zazwyczaj spieracie się o sytuacje wychowawcze związane z potomstwem.
  • Jeśli dziecko bardzo źle reaguje na rodzinne spory, udajcie się do psychologa.
  • Uświadom dziecku, że nawet wybuchowe wyrażenie emocji podczas kłótni nie oznacza rozpadu rodziny. Od czasu do czasu może być potrzebne do oczyszczenia atmosfery.


Zróbcie to razem!
Stwórzcie wspólnie rysunek szczęśliwej rodziny, w której kłótnie się nie zdarzają! Czekamy na wasze prace!

 

Zobacz też:

Artykuły – pozostałe:

  • Przyjaciel to skarb czyli jak dbać o nasze przyjaźnie

    O przyjaźń, tak jak o ogród, trzeba dbać. Warto zatem przypomnieć sobie, czym ona jest i na jakich zasadach się opiera...

    więcej
  • Nie bójmy się rozmawiać czyli zalety dobrej komunikacji

    Rozmowa to podstawowa forma kontaktu między ludźmi. Na przestrzeni dziejów posługiwano się różnymi metodami, by się dogadać ? używano gestów, mimiki twarzy czy wysokich i niskich dźwięków. Jednak od momentu pojawienia się konkretnych języków, człowiek zaczął pełniej wyrażać siebie, budować głębsze relacje i ustalać reguły rządzące społecznością, w której żył...

    więcej
  • Jak ośmielić dziecko i dodać mu pewności siebie

    Każde dziecko rodzi się z zestawem pewnych cech, zaś w trakcie dorastania uczy się nowych zachowań i rozwija poszczególne umiejętności. Nieśmiałość, choć często dziedziczona, ewoluuje i można nad nią częściowo zapanować.

    więcej
  • Nauka przez zabawę, czyli jak gry planszowe mogą wspomóc rozwój Twojego dziecka

    Warto byśmy skorzystali z bogatej oferty rynku gier planszowych, bowiem takie gry nie tylko staną się dla nas wspaniałą rozrywką, ale mogą wspomóc nasze dzieci w rozwijaniu poszczególnych umiejętności, ponieważ...

    więcej
  • 5 pomysłów na deszczowe dni!

    Wrzesień, październik i listopad to specyficzne miesiące, dla części z nas ponure i zimne, ale wcale tak być nie musi – bowiem ta pora roku kryje w sobie mnóstwo ciepłych kolorów i pozytywnych skojarzeń.

    więcej
  • Jak nauczyć dziecko opieki nad zwierzętami?

    Większość dzieci, prędzej czy później, marzy o posiadaniu własnego zwierzątka. Bez względu na to, czy chodzi o czworonoga, ptaka czy gryzonia, każde stworzenie wymaga odpowiedniej opieki, dlatego musimy być pewni, że nasze dziecko jest gotowe na taką odpowiedzialność...

    więcej
  • 5 najlepszych gier planszowych na koniec lata

    Kłopot pojawia się wtedy, kiedy pogoda krzyżuje nasze plany i musimy zostać w domu. W takim wypadku z pomocą przychodzą nam wszelkiego rodzaju gry planszowe, które nie tylko pomogą zorganizować czas naszym pociechom, ale sprawią przyjemność całej rodzinie.

    więcej
  • Jak przygotować dziecko do samodzielnego wyjazdu na kolonie lub obóz?

    Nadchodzi taki moment, kiedy rodzice postanawiają wysłać swoją pociechę na wakacje w większej grupie rówieśników oraz pod opieką innych dorosłych. Chcą, aby ich córki lub synowie usamodzielnili się, zawiązali nowe przyjaźnie, a przede wszystkim miło spędzili czas...

    więcej
  • Jakie książki spakować do wakacyjnego plecaka?

    Nadeszły wakacje. Każdy z nas chciałby odpocząć, ale też spędzić ten czas przyjemnie i w radosnym nastroju. Jedni pragną udać się w egzotyczne podróże, drudzy chcą popływać w jeziorze albo powspinać się na górskie szczyty, a jeszcze inni marzą o tym, by wyciągnąć się na zawieszonym między drzewami hamaku i oderwać myśli od obowiązków.

    więcej
  • Wiosenne wyprawy czyli o tym, jak zachowywać się w lesie

    Wreszcie nadeszły ciepłe dni i słońce co rusz zachęca nas do dłuższych rodzinnych spacerów. W tym czasie odwiedzamy nie tylko miejskie parki czy ogrody, ale chętnie wyjeżdżamy również poza miasto, do okolicznych lasów. W przypadku takich wycieczek musimy przestrzegać pewnych określonych zasad, które sprawiają, że zarówno my, jak i różne zwierzęta, czujemy się miło i bezpiecznie.

    więcej
1 2 3 4 5 6 7 8 9 ... 12 następna »
© CzasDzieci.pl 2024