Artykuły

Coraz bliżej święta... Jak mądrze przeżyć z dziećmi czas Bożego Narodzenia?

Zbliżające się święta Bożego Narodzenia to znakomity czas, aby nadrobić część zaległości w naszym codziennym, rodzinnym, byciu razem. Odpowiednio zaplanowane wspólne przygotowania mogą nas do siebie zbliżyć, czyniąc ten czas szczególnie istotnym i dobrym dla życia całej naszej rodziny. Święta są czasem oczekiwania, stąd ich przygotowanie wymaga planowania nie tylko na poziomie formalnym, ale przede wszystkim duchowym.

 


Nie tylko dla wierzących
Choć święta Bożego Narodzenia są uroczystością ludzi wierzących, celebrują ją prawie wszyscy, czyniąc z tego czasu radosne oczekiwanie. Najbardziej znaczące stają się one jednak dla dzieci. To im perspektywa ubierania choinki czy przyjścia Świętego Mikołaja podoba się najbardziej. Zapoznając podopiecznych z okołoświątecznymi tradycjami i obyczajami, możemy w znaczący sposób rozwinąć ich perspektywę postrzegania świata i życia.


Wolne miejsce przy stole…
Jak nakazuje tradycja, przy wigilijnym stole pozostawia się „wolne” miejsce dla dodatkowego gościa. Warto wytłumaczyć, co według wigilijnego obrządku ono symbolizuje. Święta Bożego Narodzenia to nie tylko czas przyjścia, ale i odejścia. Jak nigdy częściej czujemy wtedy ogromną tęsknotę za tymi członkami naszej rodziny, którzy z różnych powodów nie mogą zasiąść z nami do stołu. Pusty talerz symbolizuje wszystkich nieobecnych, a także tych, którzy być może kiedyś przyjdą (na przykład w postaci naszego niedługo rodzącego się rodzeństwa). Warto wykorzystać tę tradycję, by nauczyć dzieci czułości w tęsknocie za bliskimi oraz w oczekiwaniu na przyjście nowych członków rodziny.

 

Jak upamiętnić tych, których już z nami nie ma?

 

  • Wydzielcie fragment pokoju, aby był specjalnym miejscem, w którym gromadzić będziecie pamiątki związane z osobą, która odeszła. Możecie postawić małą choinkę na półce obok zdjęcia tej osoby i świecę, by móc ją w dowolnym momencie zapalić. Postawienie obok krzesła daje wam i zaproszonym gościom szansę na zatrzymanie się i pomyślenie o osobie, która odeszła. Dzieci mogą otworzyć tam prezenty, jeśli chcą.
  • Udekorujcie bombki (klejem, flamastrami, brokatem). Umieśćcie na nich imię osoby, która zmarła, odeszła, jest nieobecna i narysujcie na nich coś, co ona szczególnie lubiła. Warto zachować te bombki na kolejne lata, wraz z informacją kto i kiedy je zrobił. To samo możecie zrobić, używając masy solnej i lepiąc z niej gwiazdki.
  • Wybierzcie się razem na grób zmarłej osoby i przyozdóbcie go na święta specjalnymi zniczami, choinką, stroikiem. Zostawcie upieczone przez was pierniczki.
  • Zaproponuj dzieciom wydmuchiwanie baniek mydlanych na wietrze, z poleceniem, by jednocześnie myślały o tym, co chciałyby powiedzieć nieobecnej osobie.
  • Podzielcie się wspomnieniami związanymi ze zmarłą osobą i zacznijcie tworzyć historię jej życia. Jeśli spędzacie święta całą rodziną, warto je nagrać. Możecie w to włączyć wspomnienia ze świąt, np. „Jaki najgorszy/najlepszy prezent dostałeś od niej/niego na Gwiazdkę?”, „Co najśmieszniejszego zrobił/a w Święta?”, „Co najbardziej lubił/a w czasie Świąt?”.
  • Napiszcie list do nieobecnego, wiersz, piosenkę, a może nawet kolędę. Możecie zacząć tak: „Gdybyś wróciła, choć tylko na 5 minut, powiedziałbym ci…”.

 

Prezenty i Święty…

Zapoznanie dzieci z tradycją obdarowywania się w okresie świątecznym może wzbudzić lub rozwinąć w nich wiele zachowań prospołecznych. Wspólne planowanie, obmyślanie, kupienie, a jeszcze lepiej – samodzielne wykonanie i zapakowanie prezentu, skłania nas do myślenia o potrzebach i oczekiwaniach innych osób. To ważna umiejętność dla rozwoju dziecięcego umysłu i emocjonalności!

 

 

Dobra nauka wybaczania…
Tradycja dzielenia się opłatkiem i składania sobie nawzajem życzeń towarzyszy świętom Bożego Narodzenia od zawsze. Rzadko jednak patrzymy na ten obrządek jako na mądrą lekcję dobrego wybaczania. Przy wigilijnym stole zasiadają wszyscy domownicy, odkładając na bok konflikty, waśnie, niedopowiedzenia, niewyjaśnione sprawy, problemy i kłopoty dnia codziennego. Jesteśmy ze sobą tu i teraz – życzymy sobie nawzajem spokoju, cierpliwości i powodzenia. To bardzo jednoczy, pokazuje, że choćby działo się najgorsze, mamy siebie nawzajem. To ogromnie ważny przekaz dla małego dziecka, dający mu poczucie przynależności i akceptacji. Starajmy się więc dbać o ten element świąt szczególnie.


Choinka, prezenty, życzenia…
Choć wydawać by się mogło, że ubieranie choinki, pakowanie prezentów czy przygotowywanie kartek z życzeniami to wprawdzie miłe dzieciom, ale nie do końca rozwijające zajęcie, jesteśmy w błędzie. Aktywności te bowiem w znakomity sposób rozwijają zdolności manualne dzieci – w szczególności jeśli same zaprojektują i wykonają choinkową ozdobę. Ponadto kreują twórczość i pomysłowość dziecięcą, sprzyjają planowaniu, samodzielności i samoskuteczności. Kartki z życzeniami natomiast przyczyniają się do wzmacniania naturalnej więzi dzieci z bliższymi i dalszymi członkami rodziny.

 

Agnieszka Gąstoł-Olbrycht
psychoterapeuta, psycholog
pedagog specjalny

 

 

ZRÓBCIE TO RAZEM!


ORYGINALNE OZDOBY CHOINKOWE. Aby aktywnie włączyć dzieci w świąteczne przygotowania, warto zacząć od ubierania choinki. Będzie ona piękniejsza i znakomitsza, jeśli ozdoby wykonamy samodzielnie, najlepiej z oryginalnych materiałów. Podzielcie się z nami swoimi pomysłami na niezwykłe choinkowe ozdoby – fotografujcie wykonane przez was bombki, łańcuchy, stroiki… Pamiętajcie – jedynym ograniczeniem jest wasza wyobraźnia!

 

 

Zainspiruj się!

ZOBACZ jak przygotować świąteczne ozdoby na CzasDzieci.pl


 

Zobacz też:

Artykuły – pozostałe:

  • Przyjaciel to skarb czyli jak dbać o nasze przyjaźnie

    O przyjaźń, tak jak o ogród, trzeba dbać. Warto zatem przypomnieć sobie, czym ona jest i na jakich zasadach się opiera...

    więcej
  • Nie bójmy się rozmawiać czyli zalety dobrej komunikacji

    Rozmowa to podstawowa forma kontaktu między ludźmi. Na przestrzeni dziejów posługiwano się różnymi metodami, by się dogadać ? używano gestów, mimiki twarzy czy wysokich i niskich dźwięków. Jednak od momentu pojawienia się konkretnych języków, człowiek zaczął pełniej wyrażać siebie, budować głębsze relacje i ustalać reguły rządzące społecznością, w której żył...

    więcej
  • Jak ośmielić dziecko i dodać mu pewności siebie

    Każde dziecko rodzi się z zestawem pewnych cech, zaś w trakcie dorastania uczy się nowych zachowań i rozwija poszczególne umiejętności. Nieśmiałość, choć często dziedziczona, ewoluuje i można nad nią częściowo zapanować.

    więcej
  • Nauka przez zabawę, czyli jak gry planszowe mogą wspomóc rozwój Twojego dziecka

    Warto byśmy skorzystali z bogatej oferty rynku gier planszowych, bowiem takie gry nie tylko staną się dla nas wspaniałą rozrywką, ale mogą wspomóc nasze dzieci w rozwijaniu poszczególnych umiejętności, ponieważ...

    więcej
  • 5 pomysłów na deszczowe dni!

    Wrzesień, październik i listopad to specyficzne miesiące, dla części z nas ponure i zimne, ale wcale tak być nie musi – bowiem ta pora roku kryje w sobie mnóstwo ciepłych kolorów i pozytywnych skojarzeń.

    więcej
  • Jak nauczyć dziecko opieki nad zwierzętami?

    Większość dzieci, prędzej czy później, marzy o posiadaniu własnego zwierzątka. Bez względu na to, czy chodzi o czworonoga, ptaka czy gryzonia, każde stworzenie wymaga odpowiedniej opieki, dlatego musimy być pewni, że nasze dziecko jest gotowe na taką odpowiedzialność...

    więcej
  • 5 najlepszych gier planszowych na koniec lata

    Kłopot pojawia się wtedy, kiedy pogoda krzyżuje nasze plany i musimy zostać w domu. W takim wypadku z pomocą przychodzą nam wszelkiego rodzaju gry planszowe, które nie tylko pomogą zorganizować czas naszym pociechom, ale sprawią przyjemność całej rodzinie.

    więcej
  • Jak przygotować dziecko do samodzielnego wyjazdu na kolonie lub obóz?

    Nadchodzi taki moment, kiedy rodzice postanawiają wysłać swoją pociechę na wakacje w większej grupie rówieśników oraz pod opieką innych dorosłych. Chcą, aby ich córki lub synowie usamodzielnili się, zawiązali nowe przyjaźnie, a przede wszystkim miło spędzili czas...

    więcej
  • Jakie książki spakować do wakacyjnego plecaka?

    Nadeszły wakacje. Każdy z nas chciałby odpocząć, ale też spędzić ten czas przyjemnie i w radosnym nastroju. Jedni pragną udać się w egzotyczne podróże, drudzy chcą popływać w jeziorze albo powspinać się na górskie szczyty, a jeszcze inni marzą o tym, by wyciągnąć się na zawieszonym między drzewami hamaku i oderwać myśli od obowiązków.

    więcej
  • Wiosenne wyprawy czyli o tym, jak zachowywać się w lesie

    Wreszcie nadeszły ciepłe dni i słońce co rusz zachęca nas do dłuższych rodzinnych spacerów. W tym czasie odwiedzamy nie tylko miejskie parki czy ogrody, ale chętnie wyjeżdżamy również poza miasto, do okolicznych lasów. W przypadku takich wycieczek musimy przestrzegać pewnych określonych zasad, które sprawiają, że zarówno my, jak i różne zwierzęta, czujemy się miło i bezpiecznie.

    więcej
1 2 3 4 5 6 7 8 9 ... 12 następna »
© CzasDzieci.pl 2024